25 czerwca 2010, 17:25

Dolina Rospudy

Dwa lata temu cała Polska śledziła losy Doliny Rospudy, którą miała przeciąć estakada wchodząca w skład obwodnicy Augustowa. Nieodwracalnemu zniszczeniu miały ulec cenne torfowiska, a wraz z nimi świat ...

Dwa lata temu cała Polska śledziła losy Doliny Rospudy, którą miała przeciąć estakada wchodząca w skład obwodnicy Augustowa. Nieodwracalnemu zniszczeniu miały ulec cenne torfowiska, a wraz z nimi świat ptaków i owadów. Wszyscy, którym najbardziej zależało na obronie tego malowniczego miejsca nie zważając na ponad 20-stopniowy mróz gromadzili się w miejscu, gdzie miały wjechać buldożery, aby rozpocząć budowę drogi. Dzisiaj jest już pewne, że Dolina Rospudy przetrwa, a wywalczona przez mieszkańców Augustowa obwodnica przebiegać będzie poza obszarami chronionymi. Rzeka Rospuda ma swoje źródło w Jeziorze Czarnym, następnie płynie na południowy wschód przez niekończące się pola uprawne i wpływa na obszar leśny, gdzie koryto rzeki rozszerza się w nieckę pokrytą torfowiskami. To właśnie miejsce, które wywołało dwa lata temu największe emocje. Dolina to skrawek obszaru leśnego z wyraźnym korytem rzeki, który odłącza się od pozostałych terenów zielonych. Dolina Rospudy zewsząd jest otoczona polami uprawnymi, które wcinają się w lasy systematycznie je wypierając. Niegdyś koryto Rospudy przebiegało wyłącznie przez obszary leśne, często nieprzemierzone. Obecnie Dolina Rospudy to tylko wyspa zieleni, która z biegiem czasu zmniejsza swoją powierzchnię na rzecz pól uprawnych. Jest ona dla nas tak cenna, ponieważ obszarów o tak pięknym krajobrazie i walorach przyrodniczych jest w Polsce coraz mniej. Parki Narodowe, które utworzono by chronić przyrodę, teraz stały się swoistymi enklawami otoczonymi przez zanieczyszczające powietrze i ziemię miasta. Zachowanie Doliny Rospudy w niezmienionej postaci to sukces dla nas samych. Jeszcze jeden obszar zielony będzie mógł przetrwać latami, do czasu aż przestanie nam na nim zależeć. Do Doliny Rospudy najszybciej dojedziemy drogą E67 do wsi Szczebra w województwie podlaskim, a następnie już pieszo na południowy zachód nad brzeg rzeki.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz