25 czerwca 2010, 17:25

Wyspy Samoa

Wyspiarskie państwo położone na południu Oceanu Spokojnego utrzymuje się przede wszystkim z dotacji finansowych zaprzyjaźnionych państw i turystyki, ponieważ każdego roku te strony odwiedza ponad 100 ...

Wyspiarskie państwo położone na południu Oceanu Spokojnego utrzymuje się przede wszystkim z dotacji finansowych zaprzyjaźnionych państw i turystyki, ponieważ każdego roku te strony odwiedza ponad 100 tysięcy podróżników. Turystów przyciąga bogata historia Samoańczyków. Pierwsi osadnicy przybyli na łodziach z Tonga przeszło 3 tysiące lat temu. Europejczycy odkryli je jednak dopiero w siedemnastym wieku, ale szybko o nich zapomniano. Kolejnego ich odkrycia dokonano wieku później, tym razem określając je jako Wyspy Żeglarskie. W dziewiętnastym wieku wyspy Samoa podzielono i dzięki temu część z nich otrzymały Niemcy i Stany Zjednoczone. Po zawirowaniach politycznych dopiero w latach 60. ubiegłego wieku wyspy stały się w pełni niezależne. Turyści nie mogą sobie odmówić nurkowania na miejscowych rafach koralowych, które otaczają każdą z 14 wysp. Nad większością wysp górują wulkany porośnięte gęstymi, nieprzemierzonymi lasami deszczowymi. Samoa znajduje się pod wpływem klimatu równikowego, dlatego też jest nie tylko gorąco, ale również wilgotno. Burze to codzienność, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Nic więc dziwnego, że spada tam dziesięciokrotnie więcej deszczu niż na polskie miasta. Ubiorem nie trzeba się przejmować, ponieważ przez cały rok temperatura do znudzenia utrzymuje się na poziomie 27 stopni. Turyści lubią odwiedzać Samoa w porze najmniejszych sum opadów, czyli między kwietniem a październikiem. W pozostałej połowie roku możliwe są cyklony tropikalne. Na Samoa odczuwane są trzęsienia ziemi, których epicentra mogą się znajdować na aktywnych uskokach tektonicznych. Nie jest to jednak wyjątek, ponieważ niemal wszystkie wyspy Pacyfiku są aktywne sejsmicznie.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz