25 czerwca 2010, 17:25

Pustynna Namibia

Pora deszczowa w Namibii rozpoczęła się nadzwyczaj wysokimi temperaturami. Najcieplejszym regionem tego kraju, leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Afryki, jest Pustynia Namib. Codzienne temperatura ...

Pora deszczowa w Namibii rozpoczęła się nadzwyczaj wysokimi temperaturami. Najcieplejszym regionem tego kraju, leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Afryki, jest Pustynia Namib. Codzienne temperatura sięga tam 35 stopni. W Namibii upały pojawiają się już w szczycie pory deszczowej, czyli w grudniu. Tymczasem na terenach Pustyni Namib, rozciągającej się wzdłuż wybrzeża Atlantyku opadów się nie notuje. Panuje tam klimat wybitnie suchy, a to za sprawą wpływu zimnego Prądu Benguelskiego. Namibia słynąca w diamentów przyciąga nie tylko badaczy osobliwej fauny i flory. Mimo, że kraj ten leży na Czarnym Lądzie to jednak nie jest tam aż tak upalnie jakby się mogło wydawać. Pustynie powstały wskutek braku opadów, a nie wysokich temperatur. Średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu, czyli lutym to zaledwie 17–19 stopni, w najchłodniejszym, czyli lipcu lub sierpniu wynosi 12–13 stopni. Stąd więc spore zaskoczenie przemierzających pustkowia Namibii, że panują tak przerażające upały. Egzotyczna Namibia kusi niezwykłymi krajobrazami i kulturą mieszkańców. Nie może więc przynajmniej zabraknąć stolicy Windhuk, na planie zimowo-wiosennych podróży. W mieście tym spokojnie porozumiemy się w języku angielskim, gdyż taki właśnie język obowiązuje oficjalnie w całym kraju. Dla tych, którzy planują większe wojaże przyda się też informacje, że Namibia graniczy z Angolą, Zambią, Botswaną i RPA, krajami kipiącymi nieznanymi Europejczykom zwyczajami, które warto byłoby poznać.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU