1 stycznia 2016, 00:00

Chmura lentikularna

Chociaż obłoki wędrujące po niebie towarzyszą nam od zawsze, to jednak czasem możemy zobaczyć takie, które zapierają nam dech w piersi.

Chmury potrafią układać się w najwymyślniejsze figury, a czasem nawet nas przerazić. Oprócz często występujących na naszym niebie chmur, czyli przeważnie barankowatych cumulusów i szarych stratusów, okazyjnie zobaczyć można również chmurę-widmo. Tym niesamowicie ciekawym zjawiskiem jest obłok lentikularny. Obłok ten pojawia się najczęściej ponad szczytami górskimi i podwyższeniami terenu. Ma kształt soczewki lub migdała i co ciekawe ponad górami wygląda niczym czapeczka przysłaniająca wierzchołki. Obłoki te są na tyle niezwykłe, że często są brane za statki kosmiczne. Zdarza się bowiem, że mają kształt bardzo zbliżony do latającego spodka. Ich powstawanie wciąż nie zostało w pełni wyjaśnione ze względu na niedostępność terenu w jakim się one pojawiają. Wiadomo natomiast, że formują się przeważnie w bardzo pogodne dni, gdy przy promieniach słonecznych i temperaturze na pograniczu minusa i plusa zaczyna dochodzić do parowania pokrywy śnieżnej przykrywającej szczyty górskie. Wówczas wilgoć paruje do określonej warstwy atmosfery i tam zaczyna się proces tworzenia obłoku lentikularnego. Tego typu chmura wisi na wysokościach średnich, czyli około 5 kilometrów ponad ziemią i raczej jest stabilna i nieruchoma. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 22:12

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Do Polski nadciąga wielki żar. Padnie rekord czerwca?

Wczoraj, 09:36

Prognozy na drugą połowę przyszłego tygodnia są nadzwyczaj interesujące, ponieważ wskazują na krótką, ale niezwykle intensywną falę upałów, która może przynieść najwyższe temperatury nie tylko dla czerwca, lecz również w całej historii pomiarów.

miniatura

Słynne jezioro, po którym chodził Jezus, może wyschnąć

Wczoraj, 08:34

Jezioro Galilejskie, po którego powierzchni, według przekazów biblijnych, chodził Jezus, i które jest głównym ujęciem wody pitnej dla milionów mieszkańców Izraela, może wkrótce wyschnąć, po pierwszy w historii. Ziści się wówczas przepowiednia o końcu świata.

miniatura

Po ulewach i burzach pogoda się poprawi? Jaki będzie weekend?

23 czerwca 2017, 11:24

W nocy oraz w ciągu dnia popadało, a miejscami także zagrzmiało. Na zachodzie, południu i południowym wschodzie kraju doszło do lokalnych podtopień, a wiatr łamał gałęzie. Na szczęście zniszczenia nie są poważne. Czy po burzach mamy szansę na spokojny weekend?

miniatura

Prawdziwe piekło. Jest tak gorąco, że roztapia się asfalt

23 czerwca 2017, 08:34

Zachodnie regiony Stanów Zjednoczonych nękane są przez wyjątkowo wczesną i silną falę upałów. Termometry dzień w dzień pokazują popołudniami w cieniu nawet powyżej 50 stopni. Żar jest nie do wytrzymania, bo z powodu braku prądu nie można włączyć klimatyzacji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Pusio | 2012-01-26, 17:13

1 fotka

Na tej 1 fotce wygląda na ufo.

maria barankiewicz | 2012-01-07, 02:51

obłok lentikularny cd.

niektore fotki mozna obejzec tu : http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2263383786296.2109078.1299518265&type=1

maria barankiewicz | 2012-01-07, 03:29

Odp: obłok lentikularny cd.

niestety nie moge wkleic linka do mojej galerii...

maria barankiewicz | 2012-01-07, 02:49

obłok lentikularny

Ja widuje je dosc czesto w Irlandii , a tak w ogole to uwielbiam fotografowac wszelakie chmury ...

Nika | 2011-06-03, 00:14

Niezwykla!

Niezwykla! Szkoda, ze nad miastem raczej jej nie zobacze. Na pierwszej fotce naprawde, jak ufo. Najbardziej podoba mi sie jednak ta nad miastem.

małgosia | 2010-08-27, 19:12

niesamowita

niesamowita, chciałabym kiedyś ją zobaczyć

Ela B. | 2010-09-13, 10:41

Odp: niesamowita

Tak, to są znaki na niebie, o których mówił Jezus. Przez te wszystkie nietypowe zjawiska Ktoś do nas przemawia. Naprawdę jest to niesamowite, a zarazem bardzo poważne i godne zastanowienia. Zwróćmy uwagę ,że zawsze jest to coś więcej niż to co widzimy.

antydebil | 2010-09-16, 14:06

Odp: niesamowita

Ela tobie to by dobry psychiatra się przydał