1 stycznia 2016, 00:00

Chmura lentikularna

Chociaż obłoki wędrujące po niebie towarzyszą nam od zawsze, to jednak czasem możemy zobaczyć takie, które zapierają nam dech w piersi.

Chmury potrafią układać się w najwymyślniejsze figury, a czasem nawet nas przerazić. Oprócz często występujących na naszym niebie chmur, czyli przeważnie barankowatych cumulusów i szarych stratusów, okazyjnie zobaczyć można również chmurę-widmo. Tym niesamowicie ciekawym zjawiskiem jest obłok lentikularny. Obłok ten pojawia się najczęściej ponad szczytami górskimi i podwyższeniami terenu. Ma kształt soczewki lub migdała i co ciekawe ponad górami wygląda niczym czapeczka przysłaniająca wierzchołki. Obłoki te są na tyle niezwykłe, że często są brane za statki kosmiczne. Zdarza się bowiem, że mają kształt bardzo zbliżony do latającego spodka. Ich powstawanie wciąż nie zostało w pełni wyjaśnione ze względu na niedostępność terenu w jakim się one pojawiają. Wiadomo natomiast, że formują się przeważnie w bardzo pogodne dni, gdy przy promieniach słonecznych i temperaturze na pograniczu minusa i plusa zaczyna dochodzić do parowania pokrywy śnieżnej przykrywającej szczyty górskie. Wówczas wilgoć paruje do określonej warstwy atmosfery i tam zaczyna się proces tworzenia obłoku lentikularnego. Tego typu chmura wisi na wysokościach średnich, czyli około 5 kilometrów ponad ziemią i raczej jest stabilna i nieruchoma. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 22:24

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Donald Trump zapowiada nową erę węgla. Co to oznacza?

Dzisiaj, 09:14

Donald Trump podpisał dekret, który wycofuje Stany Zjednoczone z większości działań, które za rządów Obamy miały chronić środowisko naturalne. Tym samym nad odnawialnymi źródłami energii i globalnym porozumieniem klimatycznym zebrały się czarne chmury.

thumbnail

Prognoza miesięczna: Jakie są szanse na ciepły kwiecień?

Wczoraj, 09:20

Od 2003 roku nie mieliśmy w Polsce zimnego kwietnia, który bardziej przypominałby przedwiośnie aniżeli prawdziwą wiosnę. To się jednak wkrótce zmieni, bo statystyce musi stać się zadość. Czy przed nami chłodny i mokry kwiecień? Sprawdźmy prognozę.

thumbnail

W połowie tygodnia popada i zagrzmi, ale czy się ochłodzi?

Wczoraj, 08:43

Pogoda w ostatnich dniach marca nas wyjątkowo rozpieszcza. Jest słonecznie i ciepło, bo niemal 20 stopni w cieniu. Jednak w połowie tygodnia się to zmieni. Czekają nas deszcze, burze, porywisty wiatr i wahania ciśnienia. Czy temperatura mocno się obniży?

thumbnail

Oto naturalny i darmowy sposób na wykrywanie smogu

Wczoraj, 08:06

Są ogólnodostępne, nic nie kosztują i w pełni naturalnie wykrywają smog. Mowa o porostach, organizmach które łączą w sobie grzyby i glony. Dzięki ich niezwykłym zdolnościom powstała nawet specjalna porostowa skala czystości powietrza.

Komentarze

Dodaj komentarz

Pusio | 2012-01-26, 17:13

1 fotka

Na tej 1 fotce wygląda na ufo.

maria barankiewicz | 2012-01-07, 02:51

obłok lentikularny cd.

niektore fotki mozna obejzec tu : http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2263383786296.2109078.1299518265&type=1

maria barankiewicz | 2012-01-07, 03:29

Odp: obłok lentikularny cd.

niestety nie moge wkleic linka do mojej galerii...

maria barankiewicz | 2012-01-07, 02:49

obłok lentikularny

Ja widuje je dosc czesto w Irlandii , a tak w ogole to uwielbiam fotografowac wszelakie chmury ...

Nika | 2011-06-03, 00:14

Niezwykla!

Niezwykla! Szkoda, ze nad miastem raczej jej nie zobacze. Na pierwszej fotce naprawde, jak ufo. Najbardziej podoba mi sie jednak ta nad miastem.

małgosia | 2010-08-27, 19:12

niesamowita

niesamowita, chciałabym kiedyś ją zobaczyć

Ela B. | 2010-09-13, 10:41

Odp: niesamowita

Tak, to są znaki na niebie, o których mówił Jezus. Przez te wszystkie nietypowe zjawiska Ktoś do nas przemawia. Naprawdę jest to niesamowite, a zarazem bardzo poważne i godne zastanowienia. Zwróćmy uwagę ,że zawsze jest to coś więcej niż to co widzimy.

antydebil | 2010-09-16, 14:06

Odp: niesamowita

Ela tobie to by dobry psychiatra się przydał