1 stycznia 2016, 00:00

Chmura szelfowa

Podczas burzy obok mammatusa na niebie zaobserwować można jeszcze groźniej wyglądającą chmurę, potocznie nazywaną chmurą szelfową lub też wałem chmurowym.

Podczas burzy obok mammatusa na niebie zaobserwować można jeszcze groźniej wyglądającą chmurę, potocznie nazywaną chmurą szelfową lub też wałem chmurowym. Jest to charakterystyczny poziomy łuk utworzony z chmur zawieszony na czole u dołu chmury burzowej cumulonimbus. Wygląda on jak falbanka i często kojarzony jest z obrazem apokalipsy. Niestety właśnie takie widoki mogą się pojawić po jego nadciągnięciu, ponieważ zdarza się, że przejściu chmury szelfowej towarzyszy gwałtowny wiatr, nazywany szkwałem. Od czasu do czasu możliwe jest także wytworzenie się tornada. Po jej przejściu dociera już właściwa część chmury burzowej z ulewnym deszczem, gradobiciami i wyładowaniami atmosferycznymi. Chmura szelfowa jest więc często ostatnim dzwonkiem do ukrycia się w bezpiecznym miejscu. Wytworzenie się tej chmury możliwe jest tylko wtedy, kiedy burza jest niezwykle aktywna. Tworzy się w wyniku działalności bardzo gwałtownych prądów powietrznych. Jej struktura i działanie w skutkach może przypominać falę uderzeniową po wybuchu potężnej bomby. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Jarosław "Alebazi" Grywaczewski | 2011-07-29, 09:51

... widziałem ...

... takie podobne "cudo" przemknęło 10.07 nad Jastrzębiem , a mówili , że była ta chmura od Zebrzydowic do Rudy Śl ... .... kilka jej zdjęć w mojej galerii na fb ... fb . com / media / set / ?set=a.178274028901831.46862.100001577064139&type=1

Iznogud | 2011-02-13, 20:55

Wał szkwałowy

To jest piękne, jeśli jest się od tego daleko i w bezpiecznym miejscu. Kiedyś byliśmy na wakacjach w małej wiosce w powiecie częstochowskim - pewnego gorącego popołudnia na niebie pojawił się taki właśnie czarny wał szkwałowy, który szybko zbliżał się w naszą stronę. Gdy chmury się zbliżyły, nagle zerwał się bardzo mocny wiatr, pioruny waliły jeden za drugim, zaczął padać bardzo gęsty deszcz, a później grad. W ogródku wszystko zostało połamane, w dachu pojawiły się dziury, auto również trochę ucierpiało, ale to i tak nic - najgorsze przejścia mieli mieszkańcy pobliskich miejscowości (m.in. Wola Mokrzeska), gdzie trąba powietrzna pozrywała dachy i linie energetyczne.... Od tamtej pory na hasło wał szkwałowy włosy stają dęba.

Piotr Soborak | 2010-10-04, 22:00

Shelf Cloud

Piękne chmury, ale i groźne podmuchy wiatru niosą... Czy to pierwsze to nie czasem roll cloud ?

Andrzej Nobik | 2010-09-04, 20:03

shelf cloud

piękna jest ta chmura

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU