1 stycznia 2016, 00:00

Rozdarte niebo

Dawno, dawno temu ludzie powszechnie myśleli, że niebo to płótno na którym namalowane są chmury. Przemieszczają się one tylko dlatego, że płótno się zwija.

Jednak wraz z rozwojem nauki i techniki pojęcie zjawisk dziejących się nad naszymi głowami zupełnie się zmieniło.

Dzisiaj wiemy już, że chmury to skondensowana para wodna, a ich wędrówka jest możliwa tylko dlatego, że na dużych wysokościach nad ziemią wieją bardzo silne wiatry.

Są jednak zjawiska, które wydają się potwierdzać myślenie pradawnych. Na zdjęciach, które zamieszczamy pod artykułem, widoczne są różne odcienie nieba podczas zachodu Słońca.

Niebo jest podzielone na dwie części, zupełnie tak jakby było to płótno bardzo nieelegancko zszyte. Różne kolory nieba oddziela niemal pionowa linia. Chociaż wygląda to dziwnie i zarazem podejrzanie, to w rzeczywistości nic nadzwyczajnego.

Nie jest to absolutnie źle zszyte płótno, lecz efekt działalności promieni słonecznych. Podczas zachodu Słońca promienie padają pod dużym kątem na chmury. Najczęściej ma to miejsce, kiedy znajdujemy się między Słońcem a chmurą burzową.

Promienie słoneczne wówczas załamują się i odbijają od kropel wody z których zbudowana jest chmura, a następnie powodują przyciemnienie się części nieba. Bardzo podobne zjawisko obserwujemy podczas tęczy, kiedy wewnątrz łuku niebo wydaje się być znacznie jaśniejsze niż na zewnątrz niego.

Oba odcienie nieba oddziela łuk tęczy. Światło jest odpowiedzialne za najbardziej zachwycające nasze oczy zjawiska w ziemskiej atmosferze. Tęcza, halo, czy też kolory chmur to tylko nieliczne tego przykłady. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Paula | 2011-08-08, 20:07

wrażenie

łał super to wygląda

Miś | 2010-10-20, 20:54

wiatr

Na górze nie zawsze wieją silne wiatry!

Małgorzata Bliskowska | 2010-10-14, 16:00

rozdarte niebo

Jeszcze nigdy czegoś takiego nie widziałam. Czy ktoś to widzał?

Paula | 2011-08-08, 20:08

Odp: rozdarte niebo

nigdy cudny widok

Andrzej Nobik | 2010-09-04, 19:49

rozdarte niebo

ciekawie to wygląda

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU