20 sierpnia 2009, 16:10

Deszcze zenitalne

W krajach położonych na równiku padają ulewne deszcze, których skala może przerazić mieszkańców strefy umiarkowanej.

W gorące poranki wraz ze wschodzącym Słońcem następuje rozwijanie się chmur, dzięki obecności prądów wstępujących.

Chmury zwiększają swoje rozmiary i w przeciwieństwie do burz, które wędrują nad Polską, stoją w miejscu nie przemieszczając się nawet o kilometr.

Dzięki temu woda, która wyparowała z lasu tropikalnego i w postaci pary wodnej wytworzyła chmurę, zaczyna spadać na ten sam las w postaci deszczu.

Powietrze nad lasem równikowym jest na tyle rozgrzane, że krople deszczu są ciepłe i zaraz po spadnięciu na liście drzew znów wyparowują.

Proces ten nasila się w okresach równonocy wiosennej i jesiennej, kiedy Słońce góruje w zenicie, czyli w punkcie znajdującym się dokładnie nad naszą głową. Promieniowanie słoneczne osiąga wówczas największą intensywność spośród wszystkich regionów naszej planety.

Opady występujące w tym okresie, są nazywane deszczami zenitalnymi. Polakom trudno jest wyobrazić sobie jak bardzo nieprzyjemne warunki atmosferyczne panują w takim tropikalnym lesie podczas deszczy zenitalnych.

Można to porównać jedynie do terrarium w ogrodzie zoologicznym, gdzie zobaczyć można krokodyle, żółwie i kameleony. Temperatura i wilgotność powietrza tam panujące sprawiają, że długo nie można tam przebywać, zwłaszcza w miesiącach letnich. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz