20 sierpnia 2009, 16:10

Deszcze zenitalne

W krajach położonych na równiku padają ulewne deszcze, których skala może przerazić mieszkańców strefy umiarkowanej.

W gorące poranki wraz ze wschodzącym Słońcem następuje rozwijanie się chmur, dzięki obecności prądów wstępujących.

Chmury zwiększają swoje rozmiary i w przeciwieństwie do burz, które wędrują nad Polską, stoją w miejscu nie przemieszczając się nawet o kilometr.

Dzięki temu woda, która wyparowała z lasu tropikalnego i w postaci pary wodnej wytworzyła chmurę, zaczyna spadać na ten sam las w postaci deszczu.

Powietrze nad lasem równikowym jest na tyle rozgrzane, że krople deszczu są ciepłe i zaraz po spadnięciu na liście drzew znów wyparowują.

Proces ten nasila się w okresach równonocy wiosennej i jesiennej, kiedy Słońce góruje w zenicie, czyli w punkcie znajdującym się dokładnie nad naszą głową. Promieniowanie słoneczne osiąga wówczas największą intensywność spośród wszystkich regionów naszej planety.

Opady występujące w tym okresie, są nazywane deszczami zenitalnymi. Polakom trudno jest wyobrazić sobie jak bardzo nieprzyjemne warunki atmosferyczne panują w takim tropikalnym lesie podczas deszczy zenitalnych.

Można to porównać jedynie do terrarium w ogrodzie zoologicznym, gdzie zobaczyć można krokodyle, żółwie i kameleony. Temperatura i wilgotność powietrza tam panujące sprawiają, że długo nie można tam przebywać, zwłaszcza w miesiącach letnich. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz