20 sierpnia 2009, 16:10

Deszcze zenitalne

W krajach położonych na równiku padają ulewne deszcze, których skala może przerazić mieszkańców strefy umiarkowanej.

W gorące poranki wraz ze wschodzącym Słońcem następuje rozwijanie się chmur, dzięki obecności prądów wstępujących.

Chmury zwiększają swoje rozmiary i w przeciwieństwie do burz, które wędrują nad Polską, stoją w miejscu nie przemieszczając się nawet o kilometr.

Dzięki temu woda, która wyparowała z lasu tropikalnego i w postaci pary wodnej wytworzyła chmurę, zaczyna spadać na ten sam las w postaci deszczu.

Powietrze nad lasem równikowym jest na tyle rozgrzane, że krople deszczu są ciepłe i zaraz po spadnięciu na liście drzew znów wyparowują.

Proces ten nasila się w okresach równonocy wiosennej i jesiennej, kiedy Słońce góruje w zenicie, czyli w punkcie znajdującym się dokładnie nad naszą głową. Promieniowanie słoneczne osiąga wówczas największą intensywność spośród wszystkich regionów naszej planety.

Opady występujące w tym okresie, są nazywane deszczami zenitalnymi. Polakom trudno jest wyobrazić sobie jak bardzo nieprzyjemne warunki atmosferyczne panują w takim tropikalnym lesie podczas deszczy zenitalnych.

Można to porównać jedynie do terrarium w ogrodzie zoologicznym, gdzie zobaczyć można krokodyle, żółwie i kameleony. Temperatura i wilgotność powietrza tam panujące sprawiają, że długo nie można tam przebywać, zwłaszcza w miesiącach letnich. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz