1 stycznia 2016, 00:00

Najbardziej wietrznie

Porywisty wiatr bywa bardziej dokuczliwy niż deszcz. Nie lubimy, kiedy silne podmuchy targają nam włosy, burząc przy tym fryzurę. Są miejsca w Polsce, gdzie ludność szczególnie przyzwyczajona jest do silnego wiatru.

To obszary górskie i podgórskie, a także Wybrzeże. Na południu naszego kraju najbardziej wietrznymi miejscami, poza szczytami górskimi, są Podhale i Podbeskidzie. To właśnie tam najczęściej wieje halny, który w chłodnej porze roku przekracza 100 kilometrów na godzinę, powodując łamanie drzew, zrywanie linii energetycznych i dachów domów.

Gdyby Polskę miał nawiedzić wiatr huraganowy, to największa na to szansa jest nie tylko w rejonie gór, ale także na linii wybrzeża Bałtyku, a dokładnie w pasie od Ustki po Hel. Podczas jesiennych i zimowych sztormów tam wieje najmocniej, zdarza się, że z prędkością 120 km/h. Najpotężniejszy wiatr w historii pomiarów pojawił się na Wybrzeżu w 1964 roku i w Gdańsku osiągał 162 km/h. W rejonie gór wiał jeszcze mocniej. w Bielsku-Białej na Podbeskidziu w 1989 roku wiało do 175 km/h.

Tymczasem w wysokich górach, na Kasprowym Wierchu w Tatrach w 1968 roku do 288 km/h, a na Śnieżce w Sudetach w 1990 roku do nawet 346 km/h. W przypadku Podhala i Podbeskidzia silny wiatr spowodowany jest gwałtownym spłynięciem masy powietrza z gór w kierunku dolin. Natomiast na północnych krańcach Polski, nad brzegami Morza Bałtyckiego, porywisty wiatr to efekt przemieszczania się nad morzem bardzo głębokich niżów, które zahaczają o najbardziej wysunięty w głąb południowego Bałtyku skrawek Polski. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Tomy M. | 2010-11-01, 01:46

Na śnieżce

Faktycznej prędkości wiatru na Śnieżce nie udało się zmierzyć. Wiatromierz na śnieżce posiada skalę do mierzenia maksymalnej prędkości właśnie 346 km/h i stąd nie wiadomo dokładnie czy i o ile faktycznie przekroczona była ta prędkość wiatru. Ciekawostką jest że domy w całej kotlinie jeleniogórskiej nie ulegają praktycznie żadnym usterkom przy wiatrach o prędkości rzędu 150-170 km/h. Tradycja solidnego wykonania budynków została odziedziczona po niemieckich poprzednikach którzy zasiedlali t tereny w czasach przedwojennych. Takie prędkości wiatrów nie są tutaj niczym szczególnym.

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU