1 stycznia 2016, 00:00

Najmniej burzowo

Burze przyciągają amatorów pięknych widoków, niektórzy lubią je nawet ścigać, aby dreszczyk emocji trwał jak najdłużej. Są miejsca w naszym kraju, gdzie szanse na burze są największe, a są zakątki, gdzie rzadko można je uświadczyć.

Większość z nas nie obawia się burzy, ale jednak, gdy niebo przysłania się czarnymi chmurami i przecinane jest przez błyskawice, jesteśmy niespokojni. Strach przed burzą wielu z nas pozostaje z lat dzieciństwa, kiedy nie wytłumaczono nam jak te zjawisko powstaje. Burze przyciągają amatorów pięknych widoków, niektórzy lubią je nawet ścigać, aby dreszczyk emocji trwał jak najdłużej.

Są miejsca w naszym kraju, gdzie szanse na burze są największe, a są zakątki, gdzie rzadko można je uświadczyć. Tym ostatnim regionem jest północno-zachodnia część Polski. To właśnie tam burze występują w ciągu roku średnio o połowę rzadziej niż na terenach podgórskich południowej części naszego kraju.

Na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej burze występują tak rzadko dlatego iż nie sprzyja temu sytuacja atmosferyczna. Po pierwsze nie dochodzi do dużych skrajności temperatury. Wyładowania elektryczne powstają w chmurach najczęściej na styku gorącego i chłodnego powietrza. Na nizinach północno-zachodniej Polski to zjawisko rzadko spotykane.

Latem temperatury nie są tam wysokie i nawet jeśli wiatr zmienia kierunek z południowego na północny, odbywa się to dosyć łagodnie. Nic więc dziwnego, że w ciągu roku nad brzegami Bałtyku i przy północnej granicy z Niemcami średnio możemy liczyć na 18 dni z burzą.

W większości pioruny widoczne są tylko na horyzoncie i szybko zanikają. Dlatego też burze rzadko kiedy są bardzo gwałtowne i powodują kosztowne zniszczenia. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Aśka | 2011-02-22, 11:55

słabo burzowe regiony

w Wielkopolsce też burze wystepują bardzo rzadko, w zeszłym roku w Poznaniu i okolicach przez cały okres letni było najwyżej pare burz, słabizna...