1 stycznia 2016, 00:00

Najbardziej mglisto

Mgły najczęściej pojawiają się na obszarach górskich, gdzie warunki do ich powstawania są najbardziej sprzyjające. Na nizinach najbardziej mglisto jest z kolei wśród lasów.

Najbardziej trwałe mgły w naszym kraju powstają na skutek napłynięcia cieplejszej masy powietrza nad wychłodzoną niskimi temperaturami powierzchnię ziemi i nazywane są mgłami adwekcyjnymi. Wówczas powietrze ochładza się i dochodzi do procesu skraplania (kondensacji). Mgła jest więc bardzo drobnymi kropelkami wody, które unoszą się w powietrzu i nie są w stanie przez dłuższy czas opaść na ziemię.

Mgły najczęściej pojawiają się na obszarach górskich, gdzie warunki do ich powstawania najbardziej są sprzyjające. W partiach szczytowych średnio w ciągu roku ponad 300 dni mija pod znakiem mgieł. Rekord należy do Śnieżki, gdzie w 1974 roku mgła utrzymywała się bez przerwy przez 144 godziny. Poza górami mgły bardzo często pojawiają się na obszarach leśnych i nad rzekami.

Na nizinach miejscem, które mgły najbardziej sobie upodobały są Bory Tucholskie i ich okolice, znajdujące się na Pomorzu. Z uwagi na gęste zalesienie temperatura gruntu często jest tam niższa od tej w innych regionach Pomorza, a więc po napływie cieplejszej masy powietrza mgły bywają tam znacznie gęstsze i utrzymują się dłużej.

Najbardziej mglistym miastem w Polsce są Chojnice, gdzie w ciągu roku średnio możemy liczyć na 90 dni z mgłami. To właśnie do Chojnic należy historyczny rekord długości utrzymywania się mgły na obszarach nizinnych. W 1987 roku gęsta mgła wisiała tam bez przerwy przez 72 godziny. Rok 1987 był jednocześnie najbardziej mglistym w historii, ponieważ mgła panowała nad miastem przez 111 dni.

Poza Borami Tucholskimi mgły często spowijają obszary leśne na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz