1 stycznia 2016, 00:00

Najbardziej mglisto

Mgły najczęściej pojawiają się na obszarach górskich, gdzie warunki do ich powstawania są najbardziej sprzyjające. Na nizinach najbardziej mglisto jest z kolei wśród lasów.

Najbardziej trwałe mgły w naszym kraju powstają na skutek napłynięcia cieplejszej masy powietrza nad wychłodzoną niskimi temperaturami powierzchnię ziemi i nazywane są mgłami adwekcyjnymi. Wówczas powietrze ochładza się i dochodzi do procesu skraplania (kondensacji). Mgła jest więc bardzo drobnymi kropelkami wody, które unoszą się w powietrzu i nie są w stanie przez dłuższy czas opaść na ziemię.

Mgły najczęściej pojawiają się na obszarach górskich, gdzie warunki do ich powstawania najbardziej są sprzyjające. W partiach szczytowych średnio w ciągu roku ponad 300 dni mija pod znakiem mgieł. Rekord należy do Śnieżki, gdzie w 1974 roku mgła utrzymywała się bez przerwy przez 144 godziny. Poza górami mgły bardzo często pojawiają się na obszarach leśnych i nad rzekami.

Na nizinach miejscem, które mgły najbardziej sobie upodobały są Bory Tucholskie i ich okolice, znajdujące się na Pomorzu. Z uwagi na gęste zalesienie temperatura gruntu często jest tam niższa od tej w innych regionach Pomorza, a więc po napływie cieplejszej masy powietrza mgły bywają tam znacznie gęstsze i utrzymują się dłużej.

Najbardziej mglistym miastem w Polsce są Chojnice, gdzie w ciągu roku średnio możemy liczyć na 90 dni z mgłami. To właśnie do Chojnic należy historyczny rekord długości utrzymywania się mgły na obszarach nizinnych. W 1987 roku gęsta mgła wisiała tam bez przerwy przez 72 godziny. Rok 1987 był jednocześnie najbardziej mglistym w historii, ponieważ mgła panowała nad miastem przez 111 dni.

Poza Borami Tucholskimi mgły często spowijają obszary leśne na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz