FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Normy jakości powietrza są przekroczone nawet 10-krotnie! Kiedy smog zacznie ustępować?

W wielu regionach Polski od kilku dni normy jakości powietrza są przekroczone wielokrotnie, a to oznacza, że każdy wdech może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Kiedy szara, dusząca zasłona zacznie ustępować?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Znajdujemy się obecnie w tym okresie roku, w którym jakość powietrza jest zdecydowanie najgorsza. Dzieje się tak dlatego, że panuje mróz, z powodu którego dorzucamy do pieców, a wiatr niemal całkowicie ucichł, przez co nie rozpędza trujących pyłów, gazów i związków chemicznych.

Efekt to wisząca nad naszymi miejscowościami szara, trująca zasłona, która może wywoływać dolegliwości układu oddechowego i krążenia. Stężenie smogu zwiększa się z każdym dniem, ponieważ aura nie ulega większym zmianom.

Znajdujemy się pod panowaniem spokojnego wyżu imieniem Brygida znad Ukrainy. Dopóki on nie ustąpi, to normy jakości powietrza będą przekraczane nawet kilkadziesiąt razy, jak ma to miejsce w niektórych miejscowościach południowej i centralnej Polski.

Mapka aktualnej jakości powietrza w Polsce. Fot. TwojaPogoda.pl

W powietrzu daje się wyczuć bardzo nieprzyjemny swąd, który drażni nasze oczy i nosy oraz wywołuje kaszel. Aplikacje na telefony, tablice świetlne i ostrzeżenia meteorologiczne wskazują jednoznacznie, że jakość powietrza jest zła, a nawet bardzo zła.

Niestety, w najbliższych dniach nie ma co liczyć na warunki atmosferyczne, które mogłyby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, a więc nadejście układu niskiego ciśnienia z opadami i silniejszym wiatrem. Owszem, trochę poprószy w regionach południowych i wschodnich, ale będą to opady jedynie symboliczne.

Sprawdź aktualną jakość powietrza >>>

Na większe opady mieszane, związane z odwilżą, a więc również połączone ze wzrostem temperatury i nasileniem się wiatru, nadejdą dopiero pod sam koniec tygodnia lub na początku przyszłego. To oznacza, że w wielu regionach smog utrzyma się nawet przez następny tydzień.

Fot. Max Pixel.

Jak się bronić przed smogiem?

Na własną rękę chronić się przed smogiem możemy unikając przebywania w miejscach silnie zanieczyszczonych, a więc w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych. Warto też ograniczać uprawianie sportów, bo wraz z głębokimi wdechami do płuc dostają się większe ilości pyłów.

Jeśli w naszej okolicy będzie bezwietrznie, a w powietrzu będziemy wyczuwalny nieprzyjemny swąd, to lepiej nie wychodźcie na spacer, zwłaszcza w dziećmi. Polecane są natomiast spacery po lasach, z dala od obszarów zabudowanych.

Fot. Krakowski Alarm Smogowy.

Jak zapobiegać tworzeniu się smogu?

Większość z nas sądzi, że główną przyczyną smogu są wyziewy z silników samochodowych lub kominów zakładów przemysłowych. Nie jest to jednak prawda. Aż w 70 procentach smog jest wynikiem spalania słabej jakości węgla w piecach domowych.

Jeśli ogrzewamy swoje domy piecami węglowymi, to korzystajmy wyłącznie z dobrego jakościowo opału. W żadnym razie nie palmy materiałami i substancjami toksycznymi. Zmniejszmy także intensywność opalania w czasie, gdy noce nie przynoszą mrozu i nie jest konieczne podkręcanie temperatury w pomieszczeniach.

Ograniczmy też palenie papierosów w miejscach publicznych, np. na przystankach, ponieważ palenie bierne dla osób stojących obok, zwłaszcza astmatyków, którzy z dymem papierosowym są na bakier, może się okazać fatalne w skutkach.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Krakowski Alarm Smogowy.

prognoza polsat news