Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Alarm pogodowy! Nad Polską przejdą wyjątkowo gwałtowne burze gradowe

Przed nami kilkadziesiąt bardzo niespokojnych godzin. W gorącym i wilgotnym powietrzu będą się rozwijać potężne chmury burzowe, które przyniosą błyskawice, ulewne deszcze, gradobicia i wichury. Sprawdźmy, gdzie zjawiska mogą powodować szkody.

Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Nad zachodnią Polskę wkracza chłodny front atmosferyczny poprzedzany jest przez linię zbieżności wiatru. Za sprawą wyżu znad pogranicza Rosji i Finlandii front zacznie się cofać tam, skąd przyszedł, jednocześnie zmieniając się z frontu chłodnego w ciepły.

Nie są to dobre wieści, ponieważ po pierwsze na krańcach wschodnich, gdzie front nie dotrze, nadal będzie bardzo sucho, a po drugie ścierające się ze sobą skrajnie różne masy powietrza będą sprzyjać piętrzeniu się chmur burzowych.

W piątek (11.05) zagrzmieć może niemal wszędzie, jedynie poza krańcami wschodnimi i zachodnimi, gdzie burze raczej nie powinny się pojawiać. Z kolei największą aktywność burzową będziemy mieć w pasie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Kujawy, zachodnie Mazowsze i wschodnią Wielkopolskę po Ziemię Łódzką, Śląsk i Małopolskę.

W tych regionach intensywność burz pojawiających się głównie po południu, wieczorem i wczesną nocą, będzie zdecydowanie największa, nie tylko umiarkowana, ale też duża. Tak wysokiego zagrożenia burzami w żadnym razie nie wolno bagatelizować - ostrzega Łukasz Mielczarek, meteorolog TwojaPogoda.pl

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Niewykluczone są też trąby powietrzne.

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, grad do 3 cm, a wiatr dochodzić do 90 km/h. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, lokalnie z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.

W burzach temperatura będzie najwyższa i osiągnie powyżej 25 stopni w cieniu. Zrobi się nie tylko gorąco, ale też parno i duszno. Na zachodzie, po przejściu frontu, temperatura spadnie do poziomu 15-20 stopni. Poniżej 25 stopni będzie też na wschodzie kraju.

W nocy z piątku na sobotę (11/12.05) w pasie od wschodniego Pomorza po Górny Śląsk burze zaczną słabnąć i zanikać, jednak jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu grzmotów, nadal może ulewnie padać. Na zachodzie i wschodzie będzie pogodnie. Temperatura do rana spadnie do 10-15 stopni.

W sobotę (12.05) spodziewamy się kontynuacji aktywności burzowej, tym razem w zachodnich regionach kraju. To będzie wąska strefa, gdzie burzom mogą towarzyszyć ulewne deszcze z dużym gradem i porywistym wiatrem. Zjawiska znów mogą powodować lokalne szkody.

Ich intensywność będzie nieznacznie mniejsza niż poprzedniej doby. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Na pozostałym obszarze naszego kraju pierwszy dzień weekendu zapowiada się bardzo ładnie, przede wszystkim bez deszczu. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia przeważnie od 20 do 23 stopni.

Żeby była sprawiedliwość, to w niedzielę (13.05) padać będzie na wschodzie kraju, i tylko tam. Jeśli pojawią się burze, to będą słabe i jedynie lokalne. Temperatura nie będzie już tak wysoka, jak ostatnio, ale nadal bardzo przyjemna, bo między 20 a 23 stopnie.

Ochrona przed burzami:

1. Pamiętaj, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.

2. Pozostań w domu i wychodź z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.

4. Jeśli burza zastanie Cię w aucie, natychmiast zjedź na parking lub pobocze z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.

5. Uważaj, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.

6. Nie opuszczaj samochodu, sprawdź tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.

7. Jeśli uprawiasz sporty wodne wróć na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.

8. Nie rozbijaj obozu nad brzegami rzek czy potoków, bo poziom wody może nagle wzrosnąć.

9. Zejdź poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów, najlepiej do schroniska.

10. Nie stawaj pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina, nie przebywaj pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

Jeśli weźmiemy sobie do serca powyższe wskazówki, to mimo iż najbliższe dni nie będą spokojne pod względem pogody, to przynajmniej w znacznej części będą dla nas bezpieczne.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda