Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Drzewa są znacznie bardziej wrażliwe na suszę niż wcześniej sądzono

Zespół naukowców dowiódł, że drzewa w różnych regionach świata są znacznie bardziej wrażliwe na skutki suszy niż wcześniej sądzono. To może mieć poważne konsekwencje w przypadku postępujących, i to w coraz większym tempie, zmian klimatycznych.

Fot. TwojaPogoda.pl

Naukowcy są zgodni co do tego, że zmiany klimatyczne będą sprzyjać pogodowym ekstremom. W jednych regionach sumy opadów będą się zmniejszać, a w innych zwiększać. To oznacza, że może dochodzić do częstszych powodzi i susz.

Jak się okazuje, to drugie zjawisko może mieć niebagatelny wpływ na szatę roślinną, znacznie poważniejszy niż się to dotychczas wydawało. Dowiedli tego naukowcy pracujący przy wspólnym, międzynarodowym projekcie. Wymagała tego specyfika badania, a więc badania czynione w różnych zakątkach naszej planety.

Jednak jak się okazało, bez względu na miejsce skutki tego zjawiska są takie same. Naukowcy zbadali w 81 lokalizacjach 226 drzew, które poddały się procesowi obumierania, co było oznaką wadliwie funkcjonującego systemu hydraulicznego.

Fot. TwojaPogoda.pl

Drzewo do życia potrzebuje wody i zawartych w niej składników mineralnych. Pobiera je z wnętrza gleby za pomocą systemu korzeniowego. Jeśli ziemia jest wyschnięta do znacznej głębokości, to wówczas drzewo zaczyna usychać.

Przykładem jest afrykański Sahel, czyli żyzny obszar między Saharą a sawanną. Od kilku lat obserwuje się tam masowe usychanie drzew, które jeszcze nie tak dawno mieniły się soczystą zielenią.

Naukowcy obarczają winą zmiany klimatyczne, które sprawiły, że w ciągu kilkudziesięciu lat suma opadów zmniejszyła się tam o 20-30 procent. To wydawałoby się nie aż tak dużo, ale jednak wystarczy, aby zmiany w środowisku naturalnym były znaczące.

Fot. TwojaPogoda.pl

Nowym odkryciem jest zjawisko potęgujące obumieranie drzewa, a jest nim gromadzenie się w drewnie pęcherzyków powietrza, które wypełniają powierzchnie pozbawione wody. Im więcej kanalików zostaje zatkanych przez te pęcherzyki, tym szybciej drzewo umiera.

Naukowcy odkryli taki właśnie proces aż u 70 procent badanych drzew. W zagrożeniu znajdują się więc drzewa znajdujące się w klimacie wilgotnym, ponieważ wystarczy tylko niewielki ubytek wody i już zaczynają się pojawiać pierwsze skutki w postaci obumierania.

W przyszłości będziemy musieli znacznie dokładniej przyglądać się drzewom i ich środowisku, a także wpływającym na nie anomaliom pogodowym, aby ratować tak cenny dla nas ekosystem.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Science.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda