Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Zdjęcie satelitarne zdradza poważne problemy na wiosnę

Zdjęcie satelitarne zdradza nam, gdzie w Polsce ustępująca fala arktycznych mrozów minęła zupełnie bezśnieżnie. To tragedia dla rolników, ponieważ z powodu wymrożenia upraw mogą oni stracić nawet 40 procent upraw ozimych.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 marca 2018 roku. Fot. NASA.

Tak wyglądała wczoraj (2.03) Polska okiem satelity meteorologicznego Terra, który należy do NASA. Śnieg nadal przykrywa północną, wschodnią i częściowo środkową i południową część naszego kraju. Utrzymywał się tam podczas fali mrozów.

Zupełnie bez białego puchu jest z kolei w regionach zachodnich i częściowo centralnych. Tam przeszło tygodniowa fala mrozów minęła pod znakiem bezśnieżnych krajobrazów. I to właśnie najbardziej martwi rolników. Dlaczego?

Ponieważ podczas fali silnych mrozów pokrywa śnieżna jest zbawienna w skutkach, chroni roślinność. Dzięki okryciu przez biały puch wahania temperatury między nocą a dniem nie są bardzo duże, w dodatku korzenie drzew nie zamarzają tak szybko.

Fot. TwojaPogoda.pl

Grunt pozbawiony pokrywy śnieżnej jest wystawiony na najbardziej skrajne zjawiska pogodowe, jakie mogą mieć miejsce w okresie zimowym. Zmiany temperatury mogą przekraczać w ciągu doby nawet 10 stopni, z biegiem dni grunt przemarza coraz głębiej i sięga systemu korzeniowego.

W przypadku drzew o słabej korze może dojść do rozsadzenia miękiszu. Tymczasem na zachodzie i w głębi kraju temperatura nocami i o porankach spadała do -15/-20 stopni, a w ciągu dnia rosła najwyżej do -5/-10 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl

Możemy mieć powtórkę z 2012 roku, kiedy luty również przyniósł arktyczny mróz, w wielu miejscach kraju bez pokrywy śnieżnej. Wówczas największa fala mrozów od 1987 roku spowodowała zniszczenie aż 30-40 procent upraw ozimych. Rolnicy utracili większość upraw pszenicy i pszenżyta oraz w mniejszej skali jęczmienia i rzepaku.

Po zaoraniu pól rolnicy posiali zboża jare, ale po poniesieniu strat z tytułu utraty plonów i ponownego zasiania, musieli się liczyć z 10-procentowym gorszym plonowaniem zbóż jarych względem zbóż ozimych. Oby tym razem aura okazała się łaskawsza. Szczegółowe szacunki szkód poznamy za kilka tygodni.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda