Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Tyle śniegu w Tatrach nie było w lutym od lat. Coraz bliżej rekordu

Ta zima w najwyższych polskich górach należy do najbardziej śnieżnych na tle wielu lat. Już w połowie grudnia śniegu było najwięcej od początku tego wieku. Do dzisiaj pokrywa zwiększyła się niemal o połowę. Ile zostało do rekordu wszech czasów?

Taras widokowy pod Kasprowym Wierchem w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl

255 cm to najwyższa grubość pokrywy śnieżnej zmierzona w tym sezonie zimowym na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) tyle śniegu w lutym nie było tam od 9 lat. W drugiej połowie miesiąca pomiar z lutego 2009 roku, który wynosił 280 cm, może zostać pobity.

Duże ilości naturalnego śniegu w górach to świetna wiadomość dla feriowiczów i to z wielu województw, ponieważ w najbardziej śnieżnym okresie, który przypadł na miniony weekend (10-11.02), nałożyła się końcówka ferii dla uczniów z woj. podkarpackiego, lubelskiego, śląskiego, łódzkiego i pomorskiego, z początkiem ferii w woj. małopolskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim.

Jak wiadomo, najlepiej szusuje się na nartach po naturalnym śniegu, a dzięki temu, że jego jest więcej niż zwykle, to można dośnieżać stoki na mniejszą skalę, ku uciesze zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Taras widokowy pod Kasprowym Wierchem w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl

Wysoko w Tatrach ujemne temperatury utrzymują się bez przerwy od początku miesiąca. W najzimniejszych dniach było niemal minus 20 stopni. To jak dotąd najniższa temperatura w tym sezonie.

Mnóstwo śniegu leży nie tylko na tatrzańskich szczytach. Zgodnie z porannymi pomiarami, w Dolinie Pięciu Stawów mamy 166 cm śniegu, nad Morskim Okiem 124 cm, na Hali Gąsienicowej 95 cm, na Polanie Chochołowskiej 39 cm, w Bukowinie Tatrzańskiej 24 cm, a w Zakopanem 15 cm.

Pamiętajmy, że nawet jeśli na nizinach zima będzie łagodna, to wcale nie musi to dotyczyć obszarów górzystych. Tam zawsze jest zimniej, a to oznacza, że wystarczy nieduży mróz, aby śnieg się gromadził. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Jedynym problemem może się okazać wiatr halny. Im częściej i dłuższej będzie wiać, i im wyższą temperaturę będzie przynosić, tym szybciej i w większych ilościach będzie śnieg roztapiać.

Do historycznego rekordu grubości pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu został jeszcze metr. Najwięcej śniegu leżało tam 15 kwietnia 1995 roku, bo aż 355 centymetrów. Czy uda się go pobić w następnych tygodniach?

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda