Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Aż tak zimno w tym tropikalnym państwie jeszcze nie było

Czy w kraju tropikalnym temperatura może spadać w pobliże zera, a mieszkańcy, którzy na co dzień chodzą w tradycyjnym przewiewnym odzieniu, trząść się z zimna i ogrzewać przy rozpalanych na ulicach ogniskach? Okazuje się, że tak.

Fot. YouTube / Boishakhi News.

Rekordowa fala chłodów nawiedziła Bangladesz, kraj położony w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego, o którym słyszymy zazwyczaj przy okazji powodzi. Teraz jednak mieszkańcy tego południowoazjatyckiego kraju nie zmagają się z ulewami i wielką wodą, lecz wyjątkowo niskimi temperaturami.

Chłodne powietrze spływa nad ich miejscowości od strony Himalajów i Wyżyny Tybetańskiej, gdzie ostatnio średnie temperatury były ekstremalnie niskie. W górach to przecież nic nadzwyczajnego, jednak na obszarach nizinnych, gdzie zimy są bardzo łagodne, to anomalia, w dodatku niebezpieczna w skutkach.

Jak informuje służba pogodowa Bangladeszu temperatura w niektórych częściach kraju spadła do 2,6 stopnia. Nigdy wcześniej w całej historii pomiarów meteorologicznych, prowadzonych nieustannie od 1948 roku, nie było aż tak zimno. Dotychczasowy rekord to 2,8 stopnia, a odnotowano go 1968 roku. Rekordowo niskie temperatury dla poszczególnych miast odnotowano m.in. w Ćottogram, gdzie było 6,3 stopnia.

Służby publiczne poinformowały, że z powodu wychłodzenia organizmu zmarło co najmniej 12 osób, z czego połowa to dzieci. Mieszkańcy masowo chorują na grypę i zapalenie płuc. Jednak chłody opanowały nie tylko Bangladesz, lecz również sąsiednie Indie, Nepal, a nawet Chiny. W samych Indiach na skutek niskich temperatur zmarło już 80 osób, głównie bezdomnych.

Mieszkańcy próbują ratować się przed przeszywającym chłodem, jak tylko mogą, zwłaszcza, że zamieszkująca ten kraj ludność muzułmańska przyzwyczajona jest nosić tradycyjne przewiewne odzienie, przypominające europejską piżamę. Nie każdy posiada ciepła kurtkę. Dlatego też rozpalanie ognisk na ulicach i dogrzewanie się całymi rodzinami, to ostatnio norma.

Źródłem anomalii termicznej jest Wyżyna Tybetańska. To tam temperatura popada ostatnio w skrajności. Według danych ClimateReanalyzer w najbliższych dniach region ten stanie się dla odmiany wyjątkowo ciepły. Średnia temperatura będzie tam nawet o ponad 10 stopni wyższa aniżeli zwykle w połowie stycznia. To oznacza wzrost temperatur również na sąsiednich terenach, na co mieszkańcy Bangladeszu czekają z utęsknieniem.

Źródło: TwojaPogoda.pl / ClimateReanalyzer / Bangladesh Meteorological Department.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda