Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Już wiadomo, kiedy spadnie na Ziemię chińska stacja kosmiczna

W październiku dowiedzieliśmy się, że chińska stacja kosmiczna Tiangong-1 (Niebiański Pałac), nad którą Państwo Środka straciło kontrolę w 2016 roku, rozpoczęła swoją dezorbitację i wkrótce spadnie na Ziemię. Wiemy już, kiedy to nastąpi.

Fot. NASA / China News.

Wówczas naukowcy starali się obliczyć kiedy i gdzie spadnie instalacja kosmiczna. Ogólne analizy wykazały, że nastąpi to pomiędzy październikiem 2017 roku a kwietniem 2018 roku. Najbardziej prawdopodobnym okresem był koniec roku. Niestety, wyliczenia nie sprawdziły się i stacja Tiangong-1 nie spłonęła w atmosferze, ani też nie spadła na Ziemię.

W ostatnich tygodniach Chińczycy, wraz ze swoimi kolegami z różnych agencji kosmicznych, dokonali kolejnych obliczeń i okazuje się, że 100-kilogramowe szczątki Tiangong-1 spadną na Ziemię w marcu. Wciąż jednak nie wiadomo dokładnie, gdzie, ale pewne jest, że dojdzie do tego pomiędzy 43 stopniem szerokości geograficznej północnej i 43 stopniem szerokości geograficznej południowej.

Fot. NASA / China News.

Wiadomo też, że uderzy w Ziemię od 10 do 40 procent stacji. Prawdopodobieństwo, że któryś z tych sporych kawałków spadnie na człowieka lub obiekty mieszkalne, wynosi 1:10000. Jak więc widzimy, zagrożenie nie wydaje się zbyt duże.

W ostatnich 50 latach rozbudowy infrastruktury orbitalnej doszło do zaledwie jednego przypadku, w którym człowiek został trafiony spadającą częścią instalacji wynoszonej w kosmos. Była to mieszkanka USA, której w ramię wbił się kawałek rozpadającej się rakiety Delta. Chociaż wydarzenie wyglądało groźnie, to jednak doznała ona tylko niewielkich obrażeń i w żadnym momencie nie zagrażały one jej życiu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / The Verge.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda