Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Oto miejsce, gdzie tęcze potrafią się utrzymywać całymi godzinami

Do słynnej Księgi Rekordów Guinnessa właśnie została wpisana tęcza, która utrzymywała się nieustannie przez wiele godzin. Obserwowano ją w miejscu, które okazało się być najbardziej sprzyjającym tworzeniu się tęcz na świecie. Gdzie się ono znajduje?

Rekordowa tęcza nad Uniwersytetem Kultury Chińskiej na Tajwanie. Fot. CCU.

Studenci z Uniwersytetu Kultury Chińskiej na Tajwanie od dawna wiedzieli, że ich kampus położony na stokach gór Yangmingshan jest jednym z tych miejsc na świecie, gdzie tęcze pojawiają się najczęściej, w dodatku utrzymują się wyjątkowo długo.

Nie przypuszczali jednak, że 30 listopada przyjdzie im odnotować historyczny rekord. Kamery internetowe uchwyciły tęczę, która pojawiła się na niebie o godzinie 6:57 i nie chciała zniknąć aż do godziny 15:55. Panowała więc nieustannie przez 8 godzin 58 minut.

Rekordowa tęcza nad Uniwersytetem Kultury Chińskiej na Tajwanie. Fot. CCU.

Nigdy wcześniej nie odnotowano aż tak długotrwałej tęczy. Dotychczasowy rekord, wpisany do słynnej Księgu Rekordów Guinnessa, mówi o tęczy utrzymującej się przez 6 godzin. Obserwowano ją 14 marca 1994 roku nad Sheffield w hrabstwie South Yorkshire w Anglii. Teraz trzeba będzie wpisać nowy rekord do Księgi Guinnessa.

Park Narodowy Yangmingshan, gdzie położony jest uniwersytecki taras widokowy, to miejsce nadzwyczaj sprzyjające tęczom. To efekt zalegania nad szczytami górskimi chmur deszczowych, które potrafią przynosić wielogodzinne opady. Chmury mają niewielką średnicę, więc między nimi przebija się Słońce, którego promienie załamują się na kroplach deszczu, tworząc na niebie barwny łuk.

30 listopada padało nieustannie przez prawie 9 godzin, stąd tak okazała tęcza. Wcześniej zdarzało się obserwować kolorowe łuki, które trwały nawet ponad 6 godzin. Jak twierdzą studenci, którzy zarejestrowali rekordową tęczę, w rzeczywistości nie pojawił się jeden łuk, lecz aż cztery. Oprócz głównej, najbardziej intensywnej tęczy, była też potrójna tęcza wtórna, każda kolejna o coraz to bledszych barwach.

Rekordowa tęcza nad Uniwersytetem Kultury Chińskiej na Tajwanie. Fot. CCU.

Być może są miejsca na naszej planecie, gdzie tęcze utrzymują się równie długo, a nawet dłużej, jednak dotychczas nie udało się tego udowodnić na nagraniach. Tymczasem studenci z Tajwani dysponują ponad 10 tysiącami zdjęć, które jednoznacznie potwierdzają, że ich tęcza zasługuje na miano tej rekordowej.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Uniwersytet Kultury Chińskiej.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda