Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

To nie dzieło znanego malarza, to zrobiła sama natura

Sonda Juno okrążająca Jowisza, największą planetę w naszym Układzie Słonecznym, przesyła na Ziemię zdjęcia jego atmosfery, które wprawiają w osłupienie nawet najbardziej wytrawnych badaczy tej planety. To istne dzieło sztuki. Zobaczcie zdjęcie.

Fascynująca gęsta atmosfera Jowisza pełna antycyklonów. Fot. NASA.

Co jakiś czas, sonda Juno, która bezustannie obserwuje największą planetę Układu Słonecznego, przysyła na Ziemię najnowsze zdjęcia tego fascynującego obiektu. Urządzenie przeleciało obok gazowego giganta po raz dziewiąty i ponownie bliżej przyjrzało się jego gęstej atmosferze.

To bardzo ważne zadanie, ponieważ pojawia się tam wiele tajemniczych zjawisk, które świat astronomii od dekad pragnie wyjaśnić i lepiej zrozumieć. Sonda Juno wykonała zdjęcie 27 października 2017 roku, gdy znajdowała się 18 906 kilometrów z dala od Jowisza. W skali przestrzennej jeden piksel na zdjęciu odpowiada 12 kilometrom chmur.

Fascynująca gęsta atmosfera Jowisza pełna antycyklonów. Fot. NASA.

Na fotografii możemy zobaczyć dominujące odcienie niebieskiego i białe zygzaki cyklonów i antycyklonów. Z tego co wiemy, pojawiają się one i zanikają w różnym tempie. Jedne potrafią istnieć przez dni, miesiące, a nawet lata, a inne zaledwie kilka godzin.

Fascynująca gęsta atmosfera Jowisza pełna antycyklonów. Fot. NASA.

To dzięki nim możemy uświadomić sobie, jak dynamiczną strukturą jest gęsta atmosfera Jowisza i jak mało jeszcze wiemy o naszym Układzie Słonecznym i przemierzającym go obiektach.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda