Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Jesień, przedzimie, a może zima? Jaką mamy termiczną porę roku?

Mocno się ochłodziło. Na przeważającym obszarze kraju średnia temperatura dobowa waha się między 0 a 5 stopni i już tylko miejscami te wartości przekracza. Czy to oznacza, że mamy termiczną jesień, przedzimie, a może zimę?

Fot. TwojaPogoda.pl

Dotychczas popołudniami mieliśmy około 10 stopni, a nawet nieco powyżej. Z kolei nocami i o porankach temperatura nie spadała poniżej zera. Tym samym średnia dobowa temperatura przekraczała 5 stopni i mieliśmy termiczną jesień. To się jednak właśnie zmieniło.

Po przejściu układu niskiego ciśnienia w ubiegły weekend (11-12.11) nad Polskę zaczęło spływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie, które przez południową Skandynawię dociera do nas znad Morza Norweskiego.

Popołudniami temperatura sięga zaledwie od 3 do 7 stopni, a o poranku jest bliska zera. To sprawia, że średnia temperatura dobowa spada poniżej 5 stopni, co klimatologom mówi, że zamiast jesieni mamy już przedzimie. Jeszcze zimniej jest na terenach górzystych południowego krańca Polski, gdzie mróz panuje całą dobę i tam mamy już termiczną zimę.

Termiczne pory roku w przeciwieństwie do tych meteorologicznych, mogą ulegać zmianom z dnia na dzień, ponieważ są uzależnione od aktualnej średniej temperatury dobowej. W zależności od jej wahań, jednej doby może panować zima, a drugiej przedzimie.

W najcieplejszych okresach, gdy wieje z południa, a temperatura przez większą część dnia przekracza 10 stopni, możemy mieć nawet termiczne polecie lub nawet lato, gdy średnia dobowa osiąga 15 stopni lub tę wartość przekracza.

Skąd napływa do nas masa powietrza? Fot. Wetter3.de

Jednak w perspektywie następnego tygodnia musimy się liczyć z termicznym przedzimiem, a w górach zimą, jedynie na krańcach północno-zachodnich, a zwłaszcza nad morzem, za sprawą łagodzącego wpływu Morza Bałtyckiego, panować będzie termiczna jesień.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda