FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wyjątkowo wczesny atak zimy w USA. Takiej śnieżycy nie było od 103 lat

Zawieje śnieżne z prawdziwego zdarzenia nadzwyczaj wcześnie nawiedziły rejon Gór Skalistych w USA. Miejscami spadło tak dużo śniegu, że samochody są zasypane po same dachy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zimowa aura na początku jesieni najbardziej dała się we znaki mieszkańcom stanu Montana. W górskich miejscowości są odcięte od świata, ponieważ w krótkim czasie spadło nawet 76 cm śniegu, a zaspy usypane przez porywisty wiatr mają do 2,5 metra wysokości.

Samochody są zasypane po same dachy. Mieszkańcy tysięcy gospodarstw domowych są odcięci od świata i pozbawieni prądu oraz ogrzewania, ponieważ gałęzie łamią się pod ciężarem śniegu i upadając zrywają linie energetyczne.

Po śnieżycy w Montanie w USA. Fot. Twitter / @ShawnStephWhite.

Zniszczenie sieje też porywisty wiatr, który wznieca zawieje i zamiecie śnieżne, ograniczające widoczność niemal do zera. Wichura łamie gałęzie i uszkadza dachy na zabudowaniach. W miejscowości Havre spadło prawie 40 centymetrów śniegu. Zaspy śnieżne mają ponad 1,5 metra.

Tak dużych ilości śniegu nie widziano tam w październiku od 1914 roku, a więc od 103 lat. Zawieje dotarły też do stanu Kolorado. Tam wichura połamała tysiące drzew, które zatarasowały wiele dróg i uszkodziły sieć energetyczną, odcinając dostawy prądu do 35 tysięcy odbiorców.

Nietypowe chłody i śnieżyce szaleją nie tylko w zachodniej części USA, lecz również w środkowej Rosji i Kazachstanie. Średnia temperatura jest tam od kilku dni niższa od normy nawet o 10 stopni. Mróz sprawił, że spadło mnóstwo śniegu.

W Omsku wrzesień zakończył się największym mrozem w ponad 100-letniej historii pomiarów. Temperatura spadła do minus 6,2 stopnia podczas, gdy poprzedni rekord z 1955 roku wynosił minus 4,5 stopnia. Odczucie mrozu potęgował huraganowy wiatr, dochodzący miejscami do 112 km/h.

Jednak uspokajamy, że wyjątkowo wczesny atak zimy wcale nie oznacza, że przed nami zima stulecia. Zdarzało się bowiem wielokrotnie, że nadzwyczaj wczesne opady śniegu i fale chłodów zapowiadały co zupełnie odwrotnego, bardzo łagodną zimę.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news