Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Za nami najgorętszy dzień we wrześniu w historii pomiarów

Tak upalnego przełomu sierpnia i września jeszcze w Polsce nie mieliśmy. Wczoraj i dzisiaj temperatura sięgnęła w cieniu aż 37 stopni. Tym samym mamy najcieplejszy dzień września w całej historii pomiarów meteorologicznych. Gdzie padł rekord?

Na naszych oczach dzieje się historia. Tak upalnego przełomu sierpnia i września nie notowano w całej przeszło 200-letniej historii pomiarów meteorologicznych. Dzisiaj (1.09) około godziny 16:00 na stacji IMGW w Tarnowie w woj. małopolskim temperatura sięgnęła 36,8 stopnia.

Pobiła więc aż o 1,9 stopnia dotychczasowy rekord ciepła dla września w skali całej Polski, który wynosił 34,9 stopnia i odnotowano go 14 września 1947 roku we Wrocławiu. Co ciekawe, rekord został pobity także w samym Wrocławiu, gdzie było 35,3 stopnia.

Nadzwyczajny rekord padł w Krośnie w woj. podkarpackim, gdzie odnotowano 34,5 stopnia. Nigdy wcześniej nie odnotowano tam tak wysokiej temperatury, nie tylko we wrześniu, lecz w każdym miesiącu. To, że rekord nie padł w najcieplejszym lipcu czy sierpniu, lecz we wrześniu, potwierdza jego niezwykłość.

Pobity został także ogólnokrajowy rekord temperatury dla 1 września, który wynosił 31,7 stopnia i odnotowano go w 1992 roku we Włodawie w woj. lubelskim. Rekordy dla 1 września, jak i dla całego września padły również w wielu innych miejscowościach.

Średnia temperatura powietrza jest nawet o blisko 15 stopni wyższa od normy wieloletniej dla tej pory roku, co obrazuje poniższa mapa. Największe odchylenie temperatury notowane jest w całej środkowej Europie, a zwłaszcza w Polsce, na Białorusi i Ukrainie (bordowe obszary).


Prognozowane anomalie temperatury na 1 września. Dane: ClimateReanalyzer.org

Polska z temperaturą 35-37 stopni była jednym z najcieplejszych miejsc w Europie. Przykładowo w Londynie było 17 stopni, w Paryżu 22 stopnie, w Madrycie 30 stopni, a w Rzymie 33 stopnie. Tak upalnie jak u nas było m.in. w Kairze w Egipcie czy w Atenach w Grecji.

Rekordowo upalny koniec sierpnia

Wczoraj (31.08) było równie upalnie. Sierpień, który okazał się rekordowo ciepły, rozstał się z nami najwyższą temperaturą w historii. We Wrocławiu termometry wskazały na oficjalnej stacji na lotnisku w Strachowicach aż 36,5 stopnia.

W Legnicy, Tarnowie, Kozienicach, Nowym Sączu, Opolu, Wieluniu, Lesznie, Kaliszu, Sieradzu i Polkowicach zmierzono 36 stopni. Wyjątkowo ciepło było również wysoko w górach, bo na Kasprowym Wierchu temperatura sięgnęła 20 stopni, a na Śnieżce 23 stopni.

Dla porównania w wielu miejscowościach na nizinach dotychczasowe rekordy dobowe dla 31 sierpnia tylko nieznacznie przekraczały 30 stopni. Wczoraj (31.09) pobite zostały o kilka stopni.

Źródło:

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda