Zmiany klimatyczne

5 tysięcy lat temu Sahara była zielona. Dlaczego już nie jest?

16 stycznia 2017, 07:51

Trudno w to uwierzyć, ale dziś wyschnięta na wiór i spalona słońcem Sahara, u zarania starożytnego Egiptu tętniła życiem, była pełna zieleni i dzikich zwierząt. Później jednak wszystko się zmieniło. Co się stało i czy Sahara znów może być zielona?

Przemysł naftowy kupuje naukowców? Ujawniono prawdę

12 stycznia 2017, 07:01

Co jakiś czas słychać o raportach naukowych, w których klimatolodzy przedstawiają sensacyjne informacje, według których człowiek nie ma wpływu na zmiany klimatyczne. Teraz okazuje się, że aż 9 na 10 z nich może być sponsorowanych przez firmy naftowe.

Największy sztorm od 15 lat ujawnił rosnący poziom Bałtyku

10 stycznia 2017, 07:11

Prognozy tempa podnoszenia się wód w oceanach okazały się niedoszacowane. Im lepszymi technikami pomiarowymi dysponujemy, tym więcej mamy dowodów na to, że globalna powódź nadejdzie znacznie wcześniej niż się tego dotychczas spodziewaliśmy.

Grudnie coraz mniej śnieżne i cieplejsze. Czy to już norma?

27 grudnia 2016, 08:08

Tegoroczny grudzień zapisze się w Polsce jako jeden z cieplejszych i najmniej śnieżnych. To już czwarty z rzędu ciepły grudzień i szesnasty na tle minionych 30 lat. Czy grudzień przestanie być miesiącem zimowym, a stanie się przedłużeniem jesieni?

Wielka Błękitna Dziura skrywa prawdę o upadku Majów

22 grudnia 2016, 08:31

Wielka Błękitna Dziura przez ponad tysiąc lat skrywała tajemnicę zagłady Majów, twórców wysoko rozwiniętej cywilizacji, która zamieszkiwała półwysep Jukatan w Meksyku. Naukowcy ostrzegają, że to, co spotkało Majów, może się przydarzyć także nam.

Walka o nasze zdrowie w obliczu zmian klimatu

17 grudnia 2016, 08:05

Zmiany klimatyczne stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia ludzi w dwudziestym pierwszym wieku. Według angielskich naukowców oczekiwanie i odkładanie rozwiązania tego palącego problemu na później, może się okazać fatalne w skutkach. Jak temu zaradzić?

Klimat w Polsce ociepla się szybciej niż przewidywaliśmy

14 grudnia 2016, 09:16

Statystyka klimatologiczna mówi sama za siebie, w Polsce klimat ociepla się, a w ciągu ostatnich 10 lat proces ten gwałtownie przyspieszył. Minione lata, nawet jeden po drugim, okazały się najcieplejszymi w historii pomiarów, a to dopiero początek.

Naukowcy w szoku. Gigantyczne lawiny zeszły w Tybecie

10 grudnia 2016, 11:36

W Tybecie doszło do zjawiska bez precedensu, którego naukowcy nie potrafią wyjaśnić, a które świadczy o radykalnych zmianach klimatycznych. Od lodowca Aru oderwały się dwie gigantyczne bryły lodu, które utworzyły jedną z największych lawin śnieżnych w historii.

Przed nami wiele bardzo łagodnych okresów zimowych

3 grudnia 2016, 10:03

Po kilku zimniejszych i bardziej śnieżnych zimach, nadeszły trzy z rzędu łagodne. Czy rozpoczynająca się zima i następne też będą tak ciepłe i mało śnieżne? A może czeka nas to, co przeżywają Rosjanie? Wrócą srogie zimy? Klimatolodzy znają odpowiedź na to pytanie.

Globalne ocieplenie jest zbrodnią bez ofiar? Już nie

3 grudnia 2016, 08:20

Na łamach pisma "Nature" opublikowano jedne z pierwszych badań, które tak szczegółowo opisują wpływ zmian klimatycznych na ekstremalne zjawiska pogodowe, powodujące straty materialne i śmierć wielu ludzi. Czy globalne ocieplenie wystawi nam wysoki rachunek?

Niezwykłe jezioro, które ostaje się zmianom klimatu

26 listopada 2016, 06:28

Organizmy zamieszkujące jezioro Blue Lake, położone w kalderze wygasłego wulkanu Mount Gambier w południowej Australii, według naukowców, są całkowicie odporne na postępujące zmiany klimatyczne. W jaki sposób potrafiły się przystosować?

Czy ludzkość przekroczyła próg bezpieczeństwa?

21 listopada 2016, 08:09

Roztapiające się lodowce, podnoszący się poziom mórz, zakwaszenie oceanów, gwałtownie rosnące temperatury i niezliczone anomalie pogodowe. Czy ludzkość emisją dwutlenku węgla przekroczyła próg bezpieczeństwa? Co nam grozi i czy jest jeszcze iskierka nadziei?

To nie Polska, lecz Niemcy emitują najwięcej CO2

16 listopada 2016, 09:16

Jeśli ktoś próbował Wam wmówić, że to Polska jest największym w Europie producentem dwutlenku węgla i w związku z tym powinna ograniczać jego emisję dla dobra klimatu, to wiedzcie, że to nieprawda. Głównym sprawcą ocieplania się klimatu są... Niemcy.

Trump zamierza zniszczyć umowę klimatyczną

9 listopada 2016, 09:32

Trump, jeszcze zanim został prezydentem USA, oskarżył Chiny, że to one wymyśliły globalne ocieplenie, aby osłabić amerykański przemysł. Zapowiedział też, że natychmiast wycofa się z ogólnoświatowego porozumienia klimatycznego, które ma zastąpić Protokół z Kioto.

To znikająca Arktyka zgotowała nam fatalną jesień. Dlaczego?

2 listopada 2016, 07:50

Wyjątkowo pochmurna, deszczowa i chłodna jesień to pogodowy paradoks, który może się powtarzać coraz częściej, a co jeszcze bardziej zaskakujące, przyczyną tego zjawiska jest gwałtownie postępujące ocieplanie się klimatu w Arktyce. Jak to możliwe?