Globalne ocieplenie

Słońce tak spokojne nie było od 200 lat. Co to może oznaczać?

21 marca 2017, 09:32

Od 2 tygodni na Słońcu nie ma ani jednej plamy. Czegoś podobnego nie obserwowano od kwietnia 2010 roku. Jesteśmy już po szczycie kolejnego cyklu słonecznego, który okazał się najspokojniejszy od 200 lat. Kolejny będzie jeszcze słabszy. Co to oznacza?

Syberia: Otwierają się bardzo niebezpieczne "wrota do piekła"

7 marca 2017, 09:47

W syberyjskiej ziemi powstają coraz liczniejsze i coraz większe kratery, które świadczą o ocieplaniu się klimatu. Naukowcy ostrzegają, że zapadająca się ziemia oznacza roztapianie się wiecznej zmarzliny, która może uwolnić na tyle duże ilości metanu, aby nas usmażyć.

Na naszych oczach rodzą się przyszłe metropolie Arktyki

5 marca 2017, 09:02

Dzisiaj są oddalonymi od wszelkiej cywilizacji osadami górniczymi, ale w przyszłości zmienią się w metropolie zamieszkiwane przez setki tysięcy ludzi, które będą się bogacić na nieprzemierzonych skarbach Arktyki. Poznajcie przyszłe miasta dalekiej północy.

Gdzie schować dwutlenek węgla? Może w jajku i Pepsi?

4 marca 2017, 07:18

Naukowcy wymyślają wciąż nowe rozwiązania na wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla i metanu, które są odpowiedzialne za postępowanie zmian klimatycznych. Wyszukaliśmy dla Was kilka najbardziej dziwacznych pomysłów z całego świata.

Rekordowo ciepło na lodowatej Antarktyce. Plus 20 stopni

3 marca 2017, 08:02

Tak ciepło wokół bieguna południowego jeszcze nie było. Naukowcy po gruntownej analizie danych pomiarowych ogłosili nowe historyczne rekordy ciepła dla najzimniejszego kontynentu świata. Okazuje się, że globalne ocieplenie postępuje tam rekordowo szybko.

Polska przeciw ograniczaniu emisji CO2, bo zdrożeje prąd

1 marca 2017, 09:49

Unia Europejska za wszelką cenę zamierza zrealizować najbardziej ambitne cele w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla. Jednak unijna walka z globalnym ociepleniem może spowodować w Polsce gigantyczne podwyżki cen prądu i zrujnować gospodarkę.

Kiedy grenlandzkie lodowce całkowicie się roztopią?

27 lutego 2017, 09:06

Grenlandzkie lodowce są znacznie bardziej wrażliwe na ocieplanie się klimatu niż wcześniej sądziliśmy. Po ostatnich badaniach naukowcy wiedzą już, kiedy wyspa będzie całkowicie wolna od lodu. Czy stanie się to znacznie szybciej niż nam się to wydaje?

Tak mało lodu wokół Antarktydy jeszcze nie notowano

18 lutego 2017, 09:47

Dla osób negujących globalne ocieplenie dowodem na poparcie swej tezy był rekordowy zasięg lodu morskiego okalającego Antarktydę, który zamiast zmniejszać się, zaczął się zwiększać. Jednak w ostatnich tygodniach to się zmieniło. Tak mało lodu jeszcze nie było.

Gigantyczne pokłady CO2 mogą zmienić klimat na Ziemi

18 lutego 2017, 09:02

Najnowsze odkrycie amerykańskich geologów potrafi zjeżyć włosy na głowie. Uświadamia nam, że nasza planeta może szybko i niespodziewanie zgotować nam potworną zagładę. A wszystko przez dotąd nieznane, gigantyczne pokłady dwutlenku węgla, ukryte pod ziemią.

Lasy pochłaniają coraz mniejsze ilości dwutlenku węgla

18 lutego 2017, 08:33

Europejskie lasy pochłaniają coraz mniejsze ilości jednego z głównych gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla, którego jest w ziemskiej atmosferze najwięcej od 3 milionów lat i wciąż przybywa. Przyczyn jest kilka. Jaka jest najpoważniejsza?

Fałszowanie danych klimatycznych czy fantazja dziennikarzy?

16 lutego 2017, 07:19

Wybuchła kolejna afera z globalnym ociepleniem w roli głównej. Wywołał ją znany brytyjski brukowiec, który oskarżył klimatologów z prestiżowej instytucji NOAA o fałszowanie danych, chcąc wzbudzić skandal na szczytach władzy. Ile w tych rewelacjach jest prawdy?

Czy Polacy są przygotowani na zmiany klimatyczne?

10 lutego 2017, 08:24

Zmiany klimatyczne postępują, jest coraz cieplej, coraz częściej zdarzają się anomalie pogodowe, a poziom oceanów podnosi się. Czy Polacy mogą spać spokojnie? Dotarliśmy do raportu, który ujawnia w jakim stopniu jesteśmy przygotowani na globalne ocieplenie.

Łatwiej przewidzieć klimat za 50 lat niż pogodę na jutro

7 lutego 2017, 08:37

Czy powinniśmy wierzyć w apokaliptyczne wizje naukowców, ostrzegających przed czekającymi nas za kilkadziesiąt lat zmianami klimatycznymi podczas, gdy często nie potrafią oni przewidzieć czy jutro spadnie śnieg lub zaświeci słońce?

Najwyższa góra Afryki traci swoją śnieżną czapeczkę

1 lutego 2017, 09:09

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują w jak błyskawicznym tempie znikają wieczne lodowce ze szczytu Kilimandżaro, największej góry w Afryce. Słynna biała czapeczka niebawem przejdzie do historii i będzie ją można ujrzeć tylko na zdjęciach.

Tak ciepło i tak mało lodu nie było od dziesiątek tysięcy lat

19 stycznia 2017, 07:32

Zmiany klimatyczne postępują, a świadczą o tym historyczne rekordy, które odnotowaliśmy na tle ubiegłego roku. Ten zapisał się globalnie jako najcieplejszy od 115 tysięcy lat. Z kolei pokrywa lodowa w Arktyce i Antarktyce miała najmniejszy zasięg od 44 tysięcy lat.