Klimat

Oba bieguny roztapiają się na niespotykaną skalę

Wczoraj, 08:04

Niepokojące wieści płyną do nas z obu biegunów, gdzie zasięg morskiej pokrywy lodowej osiągnął najmniejsze rozmiary od kiedy badamy go za pomocą satelitów meteorologicznych. Globalne ocieplenie osiągnęło skalę, jakiej jeszcze nie widzieliśmy.

Tak się prognozowało pogodę przed laty

23 marca 2017, 11:23

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje: redakcja@twojapogoda.pl

Historia meteorologii od Talesa z Miletu aż po superkomputer

23 marca 2017, 10:24

Obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Meteorologii to wyśmienity moment, aby przyjrzeć się temu, jak wyglądało przewidywanie pogody lata temu i co się od tamtego czasu zmieniło. Przy okazji powspominamy największe telewizyjne ikony polskiej prognozy pogody.

Pierwsze dni wiosny ze śniegiem i mrozem, albo niemal upalne

21 marca 2017, 11:04

Początki wiosny w naszym klimacie mogą przynosić bardzo kapryśną pogodę. Zdarzało się nam witać kwitnącą porę roku mrozem i pod śnieżną pierzynką, a rok później błękitem nieba i temperaturą zbliżającą się w cieniu do 30 stopni. A jak będzie w tym roku?

Słońce tak spokojne nie było od 200 lat. Co to może oznaczać?

21 marca 2017, 09:32

Od 2 tygodni na Słońcu nie ma ani jednej plamy. Czegoś podobnego nie obserwowano od kwietnia 2010 roku. Jesteśmy już po szczycie kolejnego cyklu słonecznego, który okazał się najspokojniejszy od 200 lat. Kolejny będzie jeszcze słabszy. Co to oznacza?

Wraca El Niño. Ten rok będzie kolejnym rekordowo ciepłym?

18 marca 2017, 09:13

Zwiększają się szanse na powrót zjawiska El Niño, które sprawiło, że poprzednie lata w skali globalnej zapisały się rekordowo ciepło. Tym samym rośnie prawdopodobieństwo, że bieżący rok pobije kolejny historyczny rekord. Czy czekają nas fale upałów i susze?

Lubisz burze, mgły, ciepło? Sprawdź, gdzie je znaleźć

14 marca 2017, 09:40

Jeśli wydaje się Wam, że wszędzie w Polsce pogoda jest podobna, to bardzo się mylicie. Różnice w częstości występowania burz, mgieł, mrozów czy śniegu są olbrzymie. Sprawdźcie, gdzie najczęściej pojawia się Wasze ulubione zjawisko.

Ranking kataklizmów. Na którym miejscu znalazła się Polska?

13 marca 2017, 10:20

Uniwersytet Narodów Zjednoczonych przygotował raport na temat ryzyka klęsk żywiołowych oraz przygotowania do nich w poszczególnych krajach. Sprawdźmy na którym miejscu w rankingu znalazła się Polska i czy potrafimy sobie radzić z kataklizmami naturalnymi.

W Gdańsku pogoda popada w skrajności. Dlaczego?

11 marca 2017, 09:48

Gdańsk jest jednym z najbardziej zróżnicowanych, pod względem warunków atmosferycznych, miast w naszym kraju. Wszystko przez bliskość morza i wzgórz. W których dzielnicach mikroklimat jest najbardziej sprzyjający dla mieszkańców, a gdzie mniej?

Czy kataklizmy to znak od Boga, byśmy się opamiętali?

9 marca 2017, 10:05

Naukowcy przeprowadzili bardzo ciekawe badanie, z którego wynika jak wiele ludzi sądzi, że Bóg kontroluje wszystkie kataklizmy mające miejsce na naszej planecie, a także ilu z nas jest zdania, że klęski żywiołowe mogą być ostrzeżeniem od Wszechmogącego.

Syberia: Otwierają się bardzo niebezpieczne "wrota do piekła"

7 marca 2017, 09:47

W syberyjskiej ziemi powstają coraz liczniejsze i coraz większe kratery, które świadczą o ocieplaniu się klimatu. Naukowcy ostrzegają, że zapadająca się ziemia oznacza roztapianie się wiecznej zmarzliny, która może uwolnić na tyle duże ilości metanu, aby nas usmażyć.

Na naszych oczach rodzą się przyszłe metropolie Arktyki

5 marca 2017, 09:02

Dzisiaj są oddalonymi od wszelkiej cywilizacji osadami górniczymi, ale w przyszłości zmienią się w metropolie zamieszkiwane przez setki tysięcy ludzi, które będą się bogacić na nieprzemierzonych skarbach Arktyki. Poznajcie przyszłe miasta dalekiej północy.

Rekordowo ciepło na lodowatej Antarktyce. Plus 20 stopni

3 marca 2017, 08:02

Tak ciepło wokół bieguna południowego jeszcze nie było. Naukowcy po gruntownej analizie danych pomiarowych ogłosili nowe historyczne rekordy ciepła dla najzimniejszego kontynentu świata. Okazuje się, że globalne ocieplenie postępuje tam rekordowo szybko.

Polska przeciw ograniczaniu emisji CO2, bo zdrożeje prąd

1 marca 2017, 09:49

Unia Europejska za wszelką cenę zamierza zrealizować najbardziej ambitne cele w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla. Jednak unijna walka z globalnym ociepleniem może spowodować w Polsce gigantyczne podwyżki cen prądu i zrujnować gospodarkę.

Kiedy grenlandzkie lodowce całkowicie się roztopią?

27 lutego 2017, 09:06

Grenlandzkie lodowce są znacznie bardziej wrażliwe na ocieplanie się klimatu niż wcześniej sądziliśmy. Po ostatnich badaniach naukowcy wiedzą już, kiedy wyspa będzie całkowicie wolna od lodu. Czy stanie się to znacznie szybciej niż nam się to wydaje?