Klimat

Kolejne olbrzymie jeziora mogą podzielić los Morza Aralskiego

23 lutego 2017, 09:25

Aralskie, jedno z największych jezior w Azji, dawniej nazywane przez miejscowych morzem, umiera na naszych oczach. Za kilka lat może nie być po nim śladu. Okazuje się, że podobny los może czekać też dwa kolejne olbrzymie jeziora położone w Rosji i Kazachstanie.

Kataklizmy wystawiły kosztowny rachunek. Polska też ucierpiała

19 lutego 2017, 07:34

2016 rok zapisał się wśród najbardziej kosztownych pod względem kataklizmów naturalnych. Straty wyniosły setki miliardów dolarów, zginęły tysiące ludzi. Również w Polsce dały się nam we znaki klęski żywiołowe. Które okazały się najbardziej kosztowne?

Fałszowanie danych klimatycznych czy fantazja dziennikarzy?

16 lutego 2017, 07:19

Wybuchła kolejna afera z globalnym ociepleniem w roli głównej. Wywołał ją znany brytyjski brukowiec, który oskarżył klimatologów z prestiżowej instytucji NOAA o fałszowanie danych, chcąc wzbudzić skandal na szczytach władzy. Ile w tych rewelacjach jest prawdy?

Cała prawda o rozkapryszonej angielskiej pogodzie

14 lutego 2017, 10:15

O angielskiej pogodzie pojawiło się zbyt wiele mitów. Dlatego postanowiliśmy większość z nich zrewidować, obalić lub potwierdzić, tym samym ostatecznie odpowiadając na pytanie, jak naprawdę jest na Wyspach. Czy rzeczywiście jest tak mokro, wietrznie i mglisto?

Dlaczego luty jest najsuchszym miesiącem w roku?

10 lutego 2017, 09:30

Luty od dawien dawna jest najsuchszym miesiącem w całym roku. Mimo, że liczba dni z opadami jest podczas niego o jedną czwartą większa niż w lipcu, który jest z kolei najbardziej deszczowym miesiącem. Dlaczego?

Czy Polacy są przygotowani na zmiany klimatyczne?

10 lutego 2017, 08:24

Zmiany klimatyczne postępują, jest coraz cieplej, coraz częściej zdarzają się anomalie pogodowe, a poziom oceanów podnosi się. Czy Polacy mogą spać spokojnie? Dotarliśmy do raportu, który ujawnia w jakim stopniu jesteśmy przygotowani na globalne ocieplenie.

Tak suchego początku roku nie było od lat. Czy grozi nam susza?

8 lutego 2017, 09:50

2017 rok rozpoczął się nie tylko mroźno, ale również wyjątkowo sucho. Miejscami tak małych ilości opadów nie notowaliśmy od ponad 30 lat. Rolnicy obawiają się, że jest to zapowiedź suszy, która wiosną i latem pokaże swoje dramatyczne oblicze. Czy tak będzie?

Łatwiej przewidzieć klimat za 50 lat niż pogodę na jutro

7 lutego 2017, 08:37

Czy powinniśmy wierzyć w apokaliptyczne wizje naukowców, ostrzegających przed czekającymi nas za kilkadziesiąt lat zmianami klimatycznymi podczas, gdy często nie potrafią oni przewidzieć czy jutro spadnie śnieg lub zaświeci słońce?

Ze wschodu może nadciągnąć wulkaniczna zima

4 lutego 2017, 11:06

200 lat temu miała miejsce jedna z największych erupcji wulkanicznych w spisanej historii. Wybuch wulkanu Tambora spowodował zmiany klimatyczne, za sprawą których lato było niezwykle zimne, ludzie cierpieli głód, chorowali i umierali. Może się to powtórzyć.

Jest miejsce w Polsce nazywane "Małą Syberią". Dlaczego?

3 lutego 2017, 10:30

Hala Izerska położona w zachodniej części Sudetach na Dolnym Śląsku jest najprawdopodobniej jednocześnie najzimniejszym i najciemniejszym miejscem w Polsce. Właśnie dlatego mówi się o niej "Mała Syberia". Poznajmy ją bliżej.

Oto najbardziej niegościnne miejsce na naszej planecie

3 lutego 2017, 09:13

Największe odnotowane kiedykolwiek rekordy pogody, należą do jednego kontynentu. To najzimniejsze, najsuchsze i najbardziej wietrzne miejsce na naszej planecie. O którym kontynencie jest mowa? Poznajmy krainę, skrywającą przed nami wiele sekretów.

20 stopni w cieniu jeszcze w lutym? Już się tak zdarzyło

2 lutego 2017, 10:14

Czy to możliwe, aby w lutym temperatura sięgała w cieniu 20 stopni i byśmy mogli nadzwyczaj wcześnie poczuć na swej twarzy pierwsze powiewy wiosny? Oczywiście. Tak było ostatnim razem w 1990 roku, może się też zdarzyć i w tym sezonie.

Najwyższa góra Afryki traci swoją śnieżną czapeczkę

1 lutego 2017, 09:09

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują w jak błyskawicznym tempie znikają wieczne lodowce ze szczytu Kilimandżaro, największej góry w Afryce. Słynna biała czapeczka niebawem przejdzie do historii i będzie ją można ujrzeć tylko na zdjęciach.

Liczby nie kłamią. Poznaj pogodę i klimat w Polsce

1 lutego 2017, 08:23

Pogoda w naszym kraju nie przestaje nas zaskakiwać. Postanowiliśmy więc pokazać Wam jak niezwykłych anomalii doświadczamy. Oto pogoda w Polsce w liczbach, dzięki których dowiecie się, gdzie śnieg, deszcz, wiatr czy ciśnienie pobiły historyczne rekordy.

Pogodowe skrajności w Polsce. Czego się spodziewać?

29 stycznia 2017, 10:13

Na północy często wieje, na południu leje, na wschodzie najczęściej mrozi, a na zachodzie grzeje. Pogoda w naszym kraju zmienną jest, dlatego warto poznać bliżej zjawiska atmosferyczne, które mają niebagatelny wpływ na nasze codzienne życie.