Klimat

Zagłada Majów i Sumerów z tego samego powodu?

Dzisiaj, 07:11

Sumerowie byli jedną z najstarszych i zarazem najbardziej rozwiniętych cywilizacji starożytnego świata. Zniknęli w równie tajemniczych okolicznościach, co Majowie. Naukowcy odkryli, co się z nimi stało i rzucili nowe światło na to, co czeka nas.

Tak ciepło i tak mało lodu nie było od dziesiątek tysięcy lat

19 stycznia 2017, 07:32

Zmiany klimatyczne postępują, a świadczą o tym historyczne rekordy, które odnotowaliśmy na tle ubiegłego roku. Ten zapisał się globalnie jako najcieplejszy od 115 tysięcy lat. Z kolei pokrywa lodowa w Arktyce i Antarktyce miała najmniejszy zasięg od 44 tysięcy lat.

Mróz jest znacznie groźniejszy niż upał. Wkrótce to się zmieni

18 stycznia 2017, 07:02

Fale upałów nie są tak niebezpieczne, jak dotąd sądzono. Znacznie poważniejsze zagrożenie dla naszego zdrowia i życia stanowi nie upał, lecz mróz. Najnowsze analizy naukowe rzucają nowe światło na zagrożenie ze strony zmian klimatycznych.

5 tysięcy lat temu Sahara była zielona. Dlaczego już nie jest?

16 stycznia 2017, 07:51

Trudno w to uwierzyć, ale dziś wyschnięta na wiór i spalona słońcem Sahara, u zarania starożytnego Egiptu tętniła życiem, była pełna zieleni i dzikich zwierząt. Później jednak wszystko się zmieniło. Co się stało i czy Sahara znów może być zielona?

Największy sztorm od 15 lat ujawnił rosnący poziom Bałtyku

10 stycznia 2017, 07:11

Prognozy tempa podnoszenia się wód w oceanach okazały się niedoszacowane. Im lepszymi technikami pomiarowymi dysponujemy, tym więcej mamy dowodów na to, że globalna powódź nadejdzie znacznie wcześniej niż się tego dotychczas spodziewaliśmy.

Co się może zdarzyć w pogodzie w 2017 roku w Polsce?

31 grudnia 2016, 09:40

Niebawem rozpocznie się 2017 rok, który według naukowców przyniesie nam wiele niezwykłych zjawisk. Postanowiliśmy sprawdzić i spróbować przewidzieć, co czeka nas w pogodzie i klimacie. Z jakimi żywiołami się zmierzymy i jak wpłyną one na nasze życie.

Prognoza miesięczna: Czego spodziewać się możemy w styczniu?

29 grudnia 2016, 08:11

Przed nami najzimniejszy oraz jeden z najsuchszych i najbardziej śnieżnych miesięcy w roku. Czy aura będzie się sugerować statystykami, a może zamiast zimy poczujemy na twarzy powiewy wiosny? Sprawdźmy najnowszą prognozę sezonową.

Grudnie coraz mniej śnieżne i cieplejsze. Czy to już norma?

27 grudnia 2016, 08:08

Tegoroczny grudzień zapisze się w Polsce jako jeden z cieplejszych i najmniej śnieżnych. To już czwarty z rzędu ciepły grudzień i szesnasty na tle minionych 30 lat. Czy grudzień przestanie być miesiącem zimowym, a stanie się przedłużeniem jesieni?

Rosną nam mózgi, ponieważ zimowe dni są krótkie i ciemne

25 grudnia 2016, 07:20

Grupa naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Anglii odkryła, że mieszkańcy krajów położonych w strefie polarnej lub subpolarnej, gdzie panują długie i ciemne zimy, a także dominują pochmurne dni, posiadają większe oczy i mózgi. Jaka jest tego przyczyna?

Najważniejsze wydarzenia naukowe 2016 roku!

24 grudnia 2016, 11:33

Rok 2016 jeszcze się nie skończył, jednak już obfitował w mnóstwo odkryć i wydarzeń, które przyczyniły się już lub przyczynią w przyszłości do rozwoju różnych dziedzin nauki. Przygotowaliśmy więc dla Was 13 najważniejszych, o których pisaliśmy na naszych łamach.

Wielka Błękitna Dziura skrywa prawdę o upadku Majów

22 grudnia 2016, 08:31

Wielka Błękitna Dziura przez ponad tysiąc lat skrywała tajemnicę zagłady Majów, twórców wysoko rozwiniętej cywilizacji, która zamieszkiwała półwysep Jukatan w Meksyku. Naukowcy ostrzegają, że to, co spotkało Majów, może się przydarzyć także nam.

Walka o nasze zdrowie w obliczu zmian klimatu

17 grudnia 2016, 08:05

Zmiany klimatyczne stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia ludzi w dwudziestym pierwszym wieku. Według angielskich naukowców oczekiwanie i odkładanie rozwiązania tego palącego problemu na później, może się okazać fatalne w skutkach. Jak temu zaradzić?

Klimat w Polsce ociepla się szybciej niż przewidywaliśmy

14 grudnia 2016, 09:16

Statystyka klimatologiczna mówi sama za siebie, w Polsce klimat ociepla się, a w ciągu ostatnich 10 lat proces ten gwałtownie przyspieszył. Minione lata, nawet jeden po drugim, okazały się najcieplejszymi w historii pomiarów, a to dopiero początek.

35. rocznica lodowatego początku stanu wojennego

13 grudnia 2016, 06:22

Dzisiaj mija 35. rocznica ogłoszenia w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stanu wojennego. Pierwszy miesiąc tego ponurego okresu okazał się wyjątkowo mroźny, a także śnieżny. Represje miały poważny wpływ na codzienną pracę meteorologów. Dowiedzcie się dlaczego.

Wymarzone miejsca do zamieszkania dla ciepłolubnych

10 grudnia 2016, 09:33

Każdy z nas ma własne upodobania względem pogody. Jedni lubią mróz, inni nie mogą żyć bez upału, a jeszcze inni preferują pośrednią temperaturę. Postanowiliśmy znaleźć miejsca idealne do zamieszkania dla tych, którzy preferują ciepło.