Polska

Oto chmura, która zabrała nam Słońce. Kiedy ustąpi?

21 stycznia 2017, 10:38

W wielu regionach kraju Słońca nie widzieliśmy od dawna. Zabrały nam je wyjątkowo dokuczliwe chmury warstwowe o nazwie stratus, które za nic nie chcą ustąpić, w dodatku miejscami przynoszą marznące opady. Skąd się one wzięły i kiedy zobaczymy Słońce?

Śnieżny kataklizm w Polsce. Czy to jest w ogóle możliwe?

20 stycznia 2017, 08:10

Obrazki, które media pokazują z Włoch, Rosji czy wschodniego wybrzeża USA, ukazujące kilkumetrowe zaspy śnieżne, jednych zachwycają, a innych przerażają. Czy w Polsce możliwy jest śnieżny kataklizm na podobną skalę? A jeśli tak, to gdzie i kiedy? Sprawdźmy.

Polak zrobił niesamowite zdjęcie. Jak tego dokonał?

14 stycznia 2017, 07:13

Bartosz Wojczyński, polski fotograf, wykonał fantastyczne zdjęcie, podczas swojego pobytu w obserwatorium astronomicznym Teide na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich. Co ono przedstawia i w jaki sposób udało mu się uwiecznić to ciekawe zjawisko?

Satelita uwiecznił Polskę pod śniegiem. "Jest jak śnieżynka"

12 stycznia 2017, 09:07

Wczoraj niebo wreszcie rozpogodziło się jednocześnie w niemal wszystkich regionach naszego kraju, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć, gdzie od nieco ponad tygodnia leży sobie pokrywa śnieżna, a które obszary są od niej wolne. Zobaczcie.

Koniec fali mrozów. Minus 40 stopni i dziesiątki ofiar

11 stycznia 2017, 08:40

Trwała zaledwie tydzień, ale pochłonęła dziesiątki ludzkich istnień. Podczas największej od początku tej zimy fali arktycznych mrozów temperatura spadła nawet do minus 40 stopni. Pora na szczegółowe podsumowanie tego, co działo się wówczas w pogodzie.

Największy kataklizm 2016 roku pozbawił życia 5 milionów ludzi

10 stycznia 2017, 09:06

Miniony rok zapisał się ponuro na kartach historii meteorologii. Tylko jeden kataklizm, w dodatku nie związany ze zjawiskiem El Niño, którego źródłem byliśmy my sami, uśmiercił aż 5 milionów osób i spowodował straty materialne rzędu 5 bilionów dolarów. Co to było?

Co się może zdarzyć w pogodzie w 2017 roku w Polsce?

31 grudnia 2016, 09:40

Niebawem rozpocznie się 2017 rok, który według naukowców przyniesie nam wiele niezwykłych zjawisk. Postanowiliśmy sprawdzić i spróbować przewidzieć, co czeka nas w pogodzie i klimacie. Z jakimi żywiołami się zmierzymy i jak wpłyną one na nasze życie.

Oto nowe najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce

15 grudnia 2016, 09:44

Już nie Kraków? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła najnowszy raport o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce i na świecie. Okazuje się, że na podium nie znalazła się stolica Małopolski, ale trzy inne miasta? Które? Poznajcie brudną listę.

Klimat w Polsce ociepla się szybciej niż przewidywaliśmy

14 grudnia 2016, 09:16

Statystyka klimatologiczna mówi sama za siebie, w Polsce klimat ociepla się, a w ciągu ostatnich 10 lat proces ten gwałtownie przyspieszył. Minione lata, nawet jeden po drugim, okazały się najcieplejszymi w historii pomiarów, a to dopiero początek.

Tak zimnego listopada nie mieliśmy od 5 lat. Co się stało?

6 grudnia 2016, 08:37

Dlaczego listopad okazał się najchłodniejszy od 5 lat? Czy tylko u nas było tak zimno, a może w całej Europie i na świecie? Pora na podsumowanie minionego miesiąca w skali globalnej. Poznajmy odpowiedź na pytanie, czy ocieplenie klimatu przystopowało?

Polska zmieni się w Syberię? Będzie minus 30 stopni?

29 listopada 2016, 10:14

Na Syberii zima rozpoczęła się największym mrozem od 114 lat. Termometry pokazują nawet minus 45 stopni. Fala tęgich mrozów płynie w kierunku Europy. Czy grożą nam paraliżujące temperatury i duże śniegi? A może sroga zima znów "przejdzie bokiem"?

Ranking najbardziej niebezpiecznych województw

19 listopada 2016, 09:15

Sprawdziliśmy, w których województwach mieszkańcy są statystycznie najbardziej narażeni na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, a gdzie w Polsce żyje się najspokojniej. Ujawnia to nasz specjalny ranking. Sprawdź, gdzie znalazł się Twój region.

25 marca 2018 roku po raz ostatni zmienimy czas?

17 listopada 2016, 09:14

Węgry wyszły z inicjatywą skończenia z ciągłą zmianą czasu. To już pewne, że 25 marca 2018 roku po raz ostatni zmienią czas z zimowego na letni i pozostają w nim już na zawsze. Zamierzają też zachęcić do tego całą Grupę Wyszehradzką, a więc również Polskę.

To nie Polska, lecz Niemcy emitują najwięcej CO2

16 listopada 2016, 09:16

Jeśli ktoś próbował Wam wmówić, że to Polska jest największym w Europie producentem dwutlenku węgla i w związku z tym powinna ograniczać jego emisję dla dobra klimatu, to wiedzcie, że to nieprawda. Głównym sprawcą ocieplania się klimatu są... Niemcy.

Jaką zimę wieszczą ludowe porzekadła na Świętego Marcina?

11 listopada 2016, 09:29

Dzisiaj dzień Świętego Marcina, z którym związanych jest wiele ludowych przysłów, mówiących o nadchodzącej zimie. Sprawdźmy, co nas czeka w pogodzie w następnych tygodniach i miesiącach, na podstawie porzekadeł naszych pradziadków.