Polska

U naszych sąsiadów rekordy już padły. Pora na Polskę?

20 lipca 2017, 09:20

U naszych sąsiadów w ostatnich latach padły historyczne rekordy temperatury. U nas 40-stopniowy rekord utrzymuje się niezmiennie od stulecia. Dla nas to skrajny upał, zdarzający się raz na wiele lat, ale nie dla milionów mieszkańców najgorętszych regionów świata.

Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia. Jak to się wszystko zaczęło?

8 lipca 2017, 08:37

20 lat temu, w pierwszych dniach lipca, zaczęło padać i nie chciało przestać. Nikt jeszcze wtedy w najczarniejszych myślach nie przewidywał, że będzie to jedna z największych powodzi w dorzeczu Odry w polskiej historii. Oto jak się to wszystko zaczęło...

Nawałnice siały zniszczenie od Berlina aż po Moskwę

1 lipca 2017, 10:49

Za nami kilkadziesiąt naprawdę niebezpiecznych godzin. Wędrujący nad nami układ niskiego ciśnienia, nietypowy, jak na tę porę roku, przyniósł burze, ulewy, gradobicia i wichury, które od Berlina po Moskwę pozostawiły po sobie pas zniszczeń i wiele ofiar.

Jeśli ta prognoza się sprawdzi, to możemy mieć powódź

25 czerwca 2017, 10:04

W ostatnim czasie prognozy szaleją tak samo, jak pogoda. Pojawiają się scenariusze, które mogą się okazać bardzo niebezpieczne. Na przełomie czerwca i lipca oraz na początku lipca niewykluczone są ulewy, które jeśli by się sprawdziły, to groziłaby nam powódź.

Na północy Europy mróz i śnieg, a na południu wściekły żar

25 czerwca 2017, 09:32

Europa przeżywa nadzwyczajne skrajności pogody, a Polska znalazła się dosłownie między młotem a kowadłem. Na północy kontynentu zrobiło się tak zimno, że spadł śnieg, z kolei mieszkańcy południa przeżywają wyjątkową falę upałów połączoną z suszą. Co się dzieje?

Koszmarnie gorąca noc. Nie było mniej niż 42 stopnie

8 czerwca 2017, 08:19

Ostatnie okresy letnie w Polsce przynosiły nam tzw. tropikalne noce. Mówi się o nich wówczas, gdy temperatura nie spada przez całą noc poniżej 20 stopni. Jaka była najwyższa temperatura odnotowana w naszym kraju w nocy, a jaki jest rekord ogólnoświatowy?

Najlepsze miejsca w Polsce do wędkowania

3 czerwca 2017, 13:52

Wędkarstwo to jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu w naszym kraju. Wielu wędkarzy planując urlop szuka miejsc, które poza odpoczynkiem zapewnią niezapomniane doznania w czasie łowienia ryb. Oto kilka miejsc w Polsce, które warto odwiedzić z wędką.

Totalna głupota. Zostawiła niemowlę w nagrzanym aucie

30 maja 2017, 09:16

Na nic się zdają ostrzeżenia, aby w gorące dni nie zostawiać dzieci w samochodach w pełnym słońcu. Corocznie z tego powodu dochodzi do tragedii. W ostatnim czasie w różnych regionach Polski odnotowano kolejne dwa takie przypadki. Od tragedii dzielił tylko krok.

Najbardziej burzowe kraje Europy. Polska do nich należy?

29 maja 2017, 09:38

Czy Polska znajduje się wśród najbardziej burzowych krajów w Europie? Jak często pojawiają się u nas burze? W których regionach kontynentu błyskawice przecinają niebo najczęściej, a gdzie najrzadziej. Odpowiedzi na te pytania zdradzi nam mapa burz.

Najbardziej mgliste miejsce na świecie. "Atmosfera horroru"

12 maja 2017, 08:25

Mgła jest zjawiskiem stwarzającym atmosferę tajemniczości, zagrożenia i strachu, dlatego bywa idealnym tłem dla horrorów. Które miejsca na świecie przez większość dni w roku są zatopione w białej zasłonie? Odkryjcie rekordowe oblicze tego zjawiska.

Część Polski pod śniegiem i nawet minus 5 stopni

9 maja 2017, 07:26

W najczarniejszych snach nie spodziewaliśmy się, że w maju przyjdzie nam odśnieżać samochód czy zakładać czapkę i zimową kurtkę. Pogoda płata nam figle i zamiast wiosny przysyła zimę. Krajobrazy miejscami się zabieliły, a temperatura spadła poniżej zera.

Od najbliższej nocy groźne przymrozki i opady śniegu

8 maja 2017, 06:45

Do Polski zaczyna płynąć zimne powietrze znad Arktyki, które przyniesie nam niebezpieczne dla upraw przymrozki. Temperatura może spadać nawet poniżej minus 5 stopni, zwłaszcza przy gruncie. Na dodatek miejscami może poprószyć, a krajobrazy zabielą się.

Wiosna i jesień cieplejsze od lata? Czy to możliwe?

4 maja 2017, 07:48

Najwyższe temperatury w ciągu roku notowane są w 99 procentach przypadków w lipcu lub sierpniu. Jednak anomalie pogodowe mogą sprawić, że wystąpią one w najmniej oczekiwanym czasie, chociażby we wrześniu. Mieliśmy już takie przypadki. Poznajmy je.

Tyle dwutlenku węgla nie było od 5 mln lat. Klimat nas zniszczy?

26 kwietnia 2017, 09:17

Stężenie dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze osiągnęło poziom, przed którym ostrzegali naukowcy. 400 części na milion to czerwona linia, przekroczenie której oznaczać może katastrofę dla ziemskiego klimatu, a więc również dla nas samych.

Polacy są spragnieni ocieplenia klimatu, bo wciąż jest nam zimno

20 kwietnia 2017, 09:02

Mówi się, że Polacy taką mają naturę, że ciągle narzekają, zwłaszcza na pogodę, bo wiecznie jest zimno. Nic dziwnego, że większość z nas z dużym dystansem podchodzi do tematu ocieplania się klimatu, którego u nas nie widać i może długo widać nie będzie.