Woda

Z dużej chmury mały deszcz. Ile prawdy w tym przysłowiu?

22 lutego 2017, 10:16

Często zdarza się, że na horyzoncie widzimy nadciągającą wielką granatową chmurę, której złowieszczy wygląd ostrzega nas, że będzie potężna ulewa. Jednak kończy się na małym deszczyku. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź tkwi w staropolskim przysłowiu.

Statki pływają i zmieniają pogodę. Jak to możliwe?

4 lutego 2017, 08:12

Nie tylko samoloty emitują spaliny, które mają niebagatelny wpływ na pogodę. Okazuje się, że również statki potrafią zasnuć błękitne niebo szarą powłoką, skazując prognozy pogody na niepowodzenie. W jaki sposób to robią i czy stanowi to dla nas zagrożenie?

Naturalny obieg wody na Ziemi wariuje. Jak to się skończy?

31 stycznia 2017, 08:15

Ostatnie badania naukowe dowodzą, że cykl hydrologiczny, czyli naturalny obieg wody na Ziemi, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat uległ bardzo poważnym zaburzeniom. Jak jest tego przyczyna, co za to odpowiada i jak się to może skończyć?

Tak wyglądała wielka powódź w Polsce sprzed 80 lat

26 stycznia 2017, 08:16

Latem 1934 roku Polskę nawiedziła najbardziej zabójcza i niszczycielska powódź od stuleci. Żywioł na taką skalę nie powtórzył aż do dziś. Poznajmy jej historię i zobaczmy archiwalne zdjęcia i filmy, które ukazują jej szokujące oblicze.

Największy sztorm od 15 lat ujawnił rosnący poziom Bałtyku

10 stycznia 2017, 07:11

Prognozy tempa podnoszenia się wód w oceanach okazały się niedoszacowane. Im lepszymi technikami pomiarowymi dysponujemy, tym więcej mamy dowodów na to, że globalna powódź nadejdzie znacznie wcześniej niż się tego dotychczas spodziewaliśmy.

Siarczysty mróz? Weź udział w ciekawym eksperymencie

6 stycznia 2017, 08:02

Dzięki siarczystym mrozom możemy przeprowadzić bardzo ciekawy eksperyment, podczas którego wrząca woda zmieni się w parę wodną w mniej niż sekundę, tworząc śnieg instant. Zobaczcie zaskakujący eksperyment, który możecie powtórzyć na własną rękę.

Skąd się bierze tak przyjemny dla nas zapach deszczu?

20 grudnia 2016, 08:21

Zapach deszczu, zwłaszcza po wielu gorących i suchych dniach, jest z pewnością jedną z bardziej przyjemnych woni, zaraz obok świeżo skoszonej trawy oraz zapachu ozonu po burzy. Jednak skąd on się bierze? Okazuje się, że stoją za nim bardzo maleńkie żyjątka.

Lodowe tsunami zrujnowało domy. Skąd się wzięło?

14 grudnia 2016, 08:10

Nad amerykańskimi Wielkimi Jeziorami można spotkać zjawiska o których nawet nam się nie śniło. Współpraca wody, fal, mrozu i silnego wiatru tworzy lodowe wulkany, lodowe tsunami, a nawet wielkie lodowe kule. W jaki sposób powstają te fascynujące zjawiska?

Nadciąga mróz. Drogi i chodniki zmienią się w lodowisko

11 grudnia 2016, 10:12

Godziny ciepłej aury są już policzone. Do Polski zmierza mroźne powietrze pochodzenia arktycznego, które sprawi, że zalegająca na drogach i chodnikach woda po weekendowych opadach zacznie zamarzać i zmieniać się w pokrywę lodową. Będzie bardzo ślisko.

Niezwykłe zjawisko. Deszcz pada przy minus 40 stopniach

20 listopada 2016, 08:42

Mało kto wie, że gdyby nie zanieczyszczenie powietrza, przez które chorujemy i umieramy, świat stanąłby na głowie. Dzięki jednemu pyłkowi kropla wody przy minus 40 stopniach jest w stanie zmienić się w płatek śniegu lub grad. Jak to możliwe?

Ocean płynnej wody spoczywa pod "Sercem" Plutona!

19 listopada 2016, 08:49

Pluton nie przestaje nas zadziwiać. Najnowsze wieści od naukowców z NASA udowadniają nam, że obiekt ten skrywa przed nami jeszcze wiele fascynujących tajemnic. Jedną z nich właśnie odkryliśmy, a jest nią słynne "Serce", które skrywa pod sobą ocean płynnej wody!

Pada, pada i pada, ale wciąż panuje susza. Jak to możliwe?

7 listopada 2016, 10:07

Jak zaczęło padać, tak nie chce przestać. Październik zapisał się jako jeden z najbardziej deszczowych na tle ostatniego stulecia. Listopad też jest mokry. Jednak susza wcale nie ustąpiła, bo wody podziemne nie zdołały się jeszcze zregenerować.

Nadchodzi La Niña. Czy wpłynie na pogodę zimą?

13 października 2016, 09:40

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) najsilniejsze w dziejach pomiarów zjawisko El Niño wiosną dobiegło końca, jednak jego miejsce lada chwila może zająć przeciwieństwo, zjawisko La Niña, które również przynosi globalne kataklizmy. Jakie?

Ile waży chmura burzowa? Odpowiedź Cię zaskoczy

6 października 2016, 09:53

Chmury towarzyszą nam od narodzin, widzimy je na niebie codziennie, ale jak się okazuje, nawet naukowcy wciąż nie wiedzą o nich wszystkiego. Tymczasem to właśnie one sterują pogodą, która ma wpływ na każdego z nas. Czego nowego się o nich dowiedzieliśmy?

Na Bałtyku największa cofka od lat? Będzie powódź?

3 października 2016, 09:49

Prognozy na rozpoczynający się tydzień są niepokojące. Porywisty wiatr wiejący z północy może spowodować na wybrzeżu cofkę i doprowadzić do powodzi m.in. w rejonie Elbląga. Niewesoło będzie też na południu kraju, gdzie ulewy mogą powodować lokalne podtopienia.