Woda

Niesamowite chmury uwiecznione na Marsie

22 kwietnia 2017, 09:29

Nie tylko na Ziemi po niebie płyną chmury. Okazuje się, że są one stały elementem krajobrazu również na Marsie. Obłoki wskazują, że na Czerwonej Planecie istnieje cykl hydrologiczny, a przecież jego głównym elementem jest woda. Co to może oznaczać?

Na Ziemi Świętej zaczynają otwierać się Wrota Piekieł

16 kwietnia 2017, 07:33

Wybrzeżom Morza Martwego grozi kataklizm. Lawinowo pojawiają się tam leje krasowe, które zagrażają drogom, uzdrowiskom, a także przybywającym w region turystom. Ziemia zapada się każdego dnia. Jaka jest przyczyna tego zjawiska i jak temu zaradzić?

Zjawisko, o którym nie masz pojęcia, a jest niezwykle groźne

25 marca 2017, 09:45

Jeśli wypoczywacie nad brzegiem jeziora lub morza, to powinniście mieć się na baczności, bo zagrożenie stanowi zjawisko, o którym większość z nas nie ma pojęcia, a które bywa tragiczne w skutkach. Kilka dni temu uderzyło w Iranie zabijając 6 osób. Co to jest?

Polska wysycha. "Wkrótce będziemy walczyć o wodę"

22 marca 2017, 08:38

Aż 70 procent powierzchni naszej planety stanowi woda, ale tylko 3 procent jej zasobów nadaje się do picia. Z tego powodu 663 miliony ludzi nie mają stałego dostępu do wody pitnej. W Światowym Dniu Wody statystyki potrafią przerazić. Jak je zmienić?

Globalna wojna o wodę. "Codziennie umiera tysiąc dzieci"

26 lutego 2017, 10:01

Z powodu błyskawicznie kurczących się zasobów wody pitnej, a co za tym idzie pogarszania się jakości życia, w przyszłości czekają nas liczne konflikty, które mogą skończyć się globalną wojną o ten życiodajny płyn. Już teraz susze zbierają krwawe żniwo.

Szczelina w ziemi podzieliła na pół wioskę we Włoszech

26 lutego 2017, 08:30

Włochy w ostatnich miesiącach nawiedzane są przez całą serię kataklizmów naturalnych. Potężne trzęsienia ziemi, ulewy, powodzie, śnieżyce i lawiny, a teraz również osuwiska i szczeliny w ziemi. Wioska Ponzano została dosłownie przecięta przez jedną z nich na pół.

Z dużej chmury mały deszcz. Ile prawdy w tym przysłowiu?

22 lutego 2017, 10:16

Często zdarza się, że na horyzoncie widzimy nadciągającą wielką granatową chmurę, której złowieszczy wygląd ostrzega nas, że będzie potężna ulewa. Jednak kończy się na małym deszczyku. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź tkwi w staropolskim przysłowiu.

Statki pływają i zmieniają pogodę. Jak to możliwe?

4 lutego 2017, 08:12

Nie tylko samoloty emitują spaliny, które mają niebagatelny wpływ na pogodę. Okazuje się, że również statki potrafią zasnuć błękitne niebo szarą powłoką, skazując prognozy pogody na niepowodzenie. W jaki sposób to robią i czy stanowi to dla nas zagrożenie?

Naturalny obieg wody na Ziemi wariuje. Jak to się skończy?

31 stycznia 2017, 08:15

Ostatnie badania naukowe dowodzą, że cykl hydrologiczny, czyli naturalny obieg wody na Ziemi, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat uległ bardzo poważnym zaburzeniom. Jak jest tego przyczyna, co za to odpowiada i jak się to może skończyć?

Tak wyglądała wielka powódź w Polsce sprzed 80 lat

26 stycznia 2017, 08:16

Latem 1934 roku Polskę nawiedziła najbardziej zabójcza i niszczycielska powódź od stuleci. Żywioł na taką skalę nie powtórzył aż do dziś. Poznajmy jej historię i zobaczmy archiwalne zdjęcia i filmy, które ukazują jej szokujące oblicze.

Największy sztorm od 15 lat ujawnił rosnący poziom Bałtyku

10 stycznia 2017, 07:11

Prognozy tempa podnoszenia się wód w oceanach okazały się niedoszacowane. Im lepszymi technikami pomiarowymi dysponujemy, tym więcej mamy dowodów na to, że globalna powódź nadejdzie znacznie wcześniej niż się tego dotychczas spodziewaliśmy.

Siarczysty mróz? Weź udział w ciekawym eksperymencie

6 stycznia 2017, 08:02

Dzięki siarczystym mrozom możemy przeprowadzić bardzo ciekawy eksperyment, podczas którego wrząca woda zmieni się w parę wodną w mniej niż sekundę, tworząc śnieg instant. Zobaczcie zaskakujący eksperyment, który możecie powtórzyć na własną rękę.

Skąd się bierze tak przyjemny dla nas zapach deszczu?

20 grudnia 2016, 08:21

Zapach deszczu, zwłaszcza po wielu gorących i suchych dniach, jest z pewnością jedną z bardziej przyjemnych woni, zaraz obok świeżo skoszonej trawy oraz zapachu ozonu po burzy. Jednak skąd on się bierze? Okazuje się, że stoją za nim bardzo maleńkie żyjątka.

Lodowe tsunami zrujnowało domy. Skąd się wzięło?

14 grudnia 2016, 08:10

Nad amerykańskimi Wielkimi Jeziorami można spotkać zjawiska o których nawet nam się nie śniło. Współpraca wody, fal, mrozu i silnego wiatru tworzy lodowe wulkany, lodowe tsunami, a nawet wielkie lodowe kule. W jaki sposób powstają te fascynujące zjawiska?

Nadciąga mróz. Drogi i chodniki zmienią się w lodowisko

11 grudnia 2016, 10:12

Godziny ciepłej aury są już policzone. Do Polski zmierza mroźne powietrze pochodzenia arktycznego, które sprawi, że zalegająca na drogach i chodnikach woda po weekendowych opadach zacznie zamarzać i zmieniać się w pokrywę lodową. Będzie bardzo ślisko.