Woda

W Rzymie kończy się woda. Ostatnio tak było w czasie wojny

24 lipca 2017, 10:25

Za tydzień mieszkańcom Rzymu przyjdzie się zmierzyć z problemem, jakiego nie doświadczyli od czasów drugiej wojny światowej. Z powodu fali upałów i suszy grożą im przerwy w dostawach wody przez wiele godzin dziennie. A to dopiero początek kryzysu.

Czy cena za wodę wzrośnie? Wchodzi nowe "prawo wodne"

20 lipca 2017, 08:15

Sejm przyjął nowe "prawo wodne", dzięki któremu uporządkowane zostanie wszystko to, co jest związane z wykorzystaniem wody. Polska otrzyma kilkanaście miliardów złotych na ochronę przeciwpowodziową. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy woda zdrożeje?

Dziwne zjawisko na drodze. Wygląda jak kałuża, ale nią nie jest

26 czerwca 2017, 10:04

Zapewne nie raz jadąc samochodem w ciepły i słoneczny dzień widzieliście w oddali na asfalcie kałuże, które im bardziej się do nich zbliżaliście, tym one oddalały się aż w końcu znikały. Niby powszechne zjawisko, ale jak się nazywa i skąd się ono bierze?

Kąpiel w morzu lub jeziorach? Sprawdź, które są najcieplejsze

16 czerwca 2017, 09:26

Na bałtyckich plażach pojawili się pierwsi plażowicze, którzy chcą zażyć kąpieli słonecznej jeszcze przed najazdem urlopowiczów. Jednak czy woda w morzu jest już na tyle ciepła, aby można się w niej było trochę popluskać? A może cieplejsza jest w jeziorach?

Gigantyczne pływy. Morze podnosi się o prawie 20 metrów

29 maja 2017, 11:18

Są takie miejsca na świecie, gdzie poziom morza potrafi się podnieść o blisko 20 metrów i to w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeśli ktoś nie ma o tym zjawisku pojęcia, może utonąć. Gdzie dochodzi największych pływów i jak one wyglądają? Zobaczcie i przeczytajcie.

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

26 maja 2017, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

Władze Dubaju chcą mieć własną górę lodową. Po co?

20 maja 2017, 08:34

Władze pustynnego Dubaju wyznaczyły sobie kolejny cel ze świata megalomanii. Po najwyższym budynku świata, największej sieci miejskich autostrad i sieci sztucznych wysp, teraz przyszedł czas własną górę lodową. Tak, dobrze przeczytaliście, górę lodową.

Ciepło i mokro, to oznacza inwazję komarów i kleszczy

18 maja 2017, 10:11

Druga połowa maja zgodnie z prognozami jest dużo cieplejsza od pierwszej, jednak od weekendu będzie też bardzo mokra, a to oznacza idealne warunki do mnożenia się wyjątkowo dokuczliwych komarów i kleszczy. Jak sobie z nimi radzić?

W oceanach coraz mniej tlenu. Bałtyk coraz duszniejszy

7 maja 2017, 08:29

Światowe oceany są coraz duszniejsze, ponieważ za sprawą coraz wyższej temperatury powietrza i wód, a także roztapiania się lodowców i podnoszenia się poziomu wód, szybko spada w nich zawartość tlenu. Ryby i mikroorganizmy znalazły się w zagrożeniu.

Dlaczego chmury kłębiaste tak lubią wisieć nad wyspami?

6 maja 2017, 07:33

Podczas lotu na Kretę nasz czytelnik uwiecznił chmury wiszące nad greckimi wyspami i półwyspami, mimo iż nad morzem ich nie było. Dlaczego chmury kłębiaste o nazwie Cumulus wyjątkowo upodobały sobie ląd, a nie wodę? Znacie odpowiedź?

Na Odrze i Wiśle tworzą się fale kulminacyjne

29 kwietnia 2017, 12:34

Ulewne deszcze, które od kilku dni nawiedzały południową, wschodnią i centralną Polskę zanikły. Wezbrania na mniejszych rzekach i potokach na Śląsku i w Małopolsce zaczynają uchodzić do Odry i Wisły tworząc fale kulminacyjne. Czy będą one niebezpieczne?

Wysoki poziom jezior na Mazurach. Sezon żeglarski opóźniony

28 kwietnia 2017, 09:31

Z powodu wyjątkowo wysokiego poziomu wody w Wielkich Jeziorach Mazurskich nastąpi opóźnienie startu sezonu żeglarskiego, aż do momentu opadnięcia wody do bezpiecznych stanów. Czy to oznacza zakaz żeglowania i nie ma po co jechać na majówkę na Mazury?

Rzeki wzbierają i wylewają. Woda podchodzi pod domy

28 kwietnia 2017, 06:34

Na skutek ulew pogarsza się sytuacja na rzekach południowej i centralnej Polski. W wielu miejscach obowiązują pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe. Rzeki wylewają i zalewają zabudowania. Strażacy mają ręce pełne roboty. Kiedy sytuacja zacznie się poprawiać?

W dobę tyle deszczu, ile przez cały miesiąc. Czy będzie powódź?

27 kwietnia 2017, 07:58

Pogarsza się sytuacja na rzekach południowej i centralnej Polski, gdzie od wczoraj występują ciągłe, intensywne opady deszczu. W ciągu zaledwie jednej doby spadło tam tyle deszczówki, ile normalnie powinno przez niemal cały miesiąc. Czy grozi nam powódź?

Niesamowite chmury uwiecznione na Marsie

22 kwietnia 2017, 09:29

Nie tylko na Ziemi po niebie płyną chmury. Okazuje się, że są one stały elementem krajobrazu również na Marsie. Obłoki wskazują, że na Czerwonej Planecie istnieje cykl hydrologiczny, a przecież jego głównym elementem jest woda. Co to może oznaczać?