Arktyka

Ziemia pochłania coraz więcej promieni słonecznych

31 stycznia 2017, 07:21

Powierzchnia Ziemi staje się coraz ciemniejsza, a wraz z tym zmniejsza się jej zdolność do odbijania promieniowania słonecznego. Ciepło jest pochłaniane przez grunt i powierzchnię oceanów, co przyspiesza ocieplanie się klimatu.

Tak ciepło i tak mało lodu nie było od dziesiątek tysięcy lat

19 stycznia 2017, 07:32

Zmiany klimatyczne postępują, a świadczą o tym historyczne rekordy, które odnotowaliśmy na tle ubiegłego roku. Ten zapisał się globalnie jako najcieplejszy od 115 tysięcy lat. Z kolei pokrywa lodowa w Arktyce i Antarktyce miała najmniejszy zasięg od 44 tysięcy lat.

Przemysł naftowy kupuje naukowców? Ujawniono prawdę

12 stycznia 2017, 07:01

Co jakiś czas słychać o raportach naukowych, w których klimatolodzy przedstawiają sensacyjne informacje, według których człowiek nie ma wpływu na zmiany klimatyczne. Teraz okazuje się, że aż 9 na 10 z nich może być sponsorowanych przez firmy naftowe.

Koniec fali mrozów. Minus 40 stopni i dziesiątki ofiar

11 stycznia 2017, 08:40

Trwała zaledwie tydzień, ale pochłonęła dziesiątki ludzkich istnień. Podczas największej od początku tej zimy fali arktycznych mrozów temperatura spadła nawet do minus 40 stopni. Pora na szczegółowe podsumowanie tego, co działo się wówczas w pogodzie.

43 stopnie poniżej zera przy gruncie. Ofiar przybywa

8 stycznia 2017, 08:32

Największy mróz jest już za nami. W górskich kotlinach temperatura w nocy spadła do minus 40 stopni, a przy gruncie do aż minus 43 stopni. Tymczasem liczba ofiar arktycznego mrozu wciąż rośnie. W których regionach kraju było najzimniej, a gdzie najcieplej?

Temperatura może spaść odczuwalnie do minus 25 stopni

4 stycznia 2017, 08:26

Nie sugerujcie się wskazaniami termometrów, bo mogą być one mylące. Porywisty wiatr będzie sprawiać, że nocami i o porankach temperatura odczuwana przez naszą skórę może spaść nawet do minus 25 stopni i być do 15 stopni niższa od tej na termometrach.

Najważniejsze wydarzenia naukowe 2016 roku!

24 grudnia 2016, 11:33

Rok 2016 jeszcze się nie skończył, jednak już obfitował w mnóstwo odkryć i wydarzeń, które przyczyniły się już lub przyczynią w przyszłości do rozwoju różnych dziedzin nauki. Przygotowaliśmy więc dla Was 13 najważniejszych, o których pisaliśmy na naszych łamach.

Dziwne obłoki nad Skandynawią. "Jakby ktoś rozlał benzynę"

24 grudnia 2016, 08:39

Nad Skandynawią pojawiły się zaskakujące obłoki, które mieniły się najróżniejszymi barwami. Nie była to zorza polarna, lecz zjawisko, które potrafi równie ekscytować. To polarne chmury stratosferyczne, związane z dziurą ozonową. W jaki sposób powstają?

Arktyka się rozpływa, a Rosja zamarza. Jest najzimniej od 114 lat

23 listopada 2016, 10:20

Czy potworne mrozy w Rosji, niemal rekordowe ciepło na południu Polski, huraganowe wiatry nad Kanałem La Manche i łagodna zima w Himalajach mają ze sobą jakiś związek? Tak. Okazuje się, że przyczyną tych anomalii jest ekstremalnie ciepła Arktyka. Dlaczego?

To znikająca Arktyka zgotowała nam fatalną jesień. Dlaczego?

2 listopada 2016, 07:50

Wyjątkowo pochmurna, deszczowa i chłodna jesień to pogodowy paradoks, który może się powtarzać coraz częściej, a co jeszcze bardziej zaskakujące, przyczyną tego zjawiska jest gwałtownie postępujące ocieplanie się klimatu w Arktyce. Jak to możliwe?

Oto zdjęcia, które potwierdzają globalne ocieplenie

15 października 2016, 09:55

Arktyka zmienia się nie do poznania, bowiem nigdzie indziej klimat nie ociepla się tak szybko i w tak poważnym stopniu wpływa na faunę i florę. Fotografowie coraz chętniej odwiedzają ten dotąd niedostępny zakątek, aby ukazać te, często szokujące zmiany.

Czeka nas prawdziwa inwazja komarów. Dlaczego?

24 września 2016, 08:31

Komary potrafią popsuć nawet najbardziej udany wypoczynek na łonie przyrody. Często zdarza się, że nie odstraszają ich spraye, olejki eteryczne i inne środki owadobójcze. Naukowcy nie mają dla nas dobrych wieści. Komarów będzie bowiem coraz więcej.

Powietrze arktyczne potrafi dać w kość nawet we wrześniu

23 września 2016, 09:03

Do Polski od kilku dni napływa powietrze pochodzenia arktycznego. Temperatura przy gruncie o poranku potrafi spadać nawet do minus 2 stopni. Gdybyśmy mieli środek zimy, to moglibyśmy odnotować, bagatela, przeszło minus 30 stopni. Jak to możliwe?

Arktyczne powietrze płynie do Polski. Kiedy będzie cieplej?

20 września 2016, 09:50

Mimo, że do jesieni astronomicznej pozostały jeszcze 2 dni, to jednak ta prawdziwa, bo pogodowa, jest już pośród nas. Przyniosło ją arktyczne powietrze, a wraz z nimi nocne i poranne przymrozki, mgła, rosa i szron. Jest zimno, a to dopiero początek.

Grenlandia rozpływa się. Tak ciepłego lata jeszcze nie było

18 września 2016, 10:22

Minione lato na Grenlandii okazało się najcieplejszym od kiedy prowadzi się ciągłe pomiary meteorologiczne. Wysokie temperatury spowodowały, że lądolód zaczął się roztapiać na niespotykaną wcześniej skalę. Czy globalne ocieplenie przyspieszyło?