Arktyka

Oba bieguny roztapiają się na niespotykaną skalę

Wczoraj, 08:04

Niepokojące wieści płyną do nas z obu biegunów, gdzie zasięg morskiej pokrywy lodowej osiągnął najmniejsze rozmiary od kiedy badamy go za pomocą satelitów meteorologicznych. Globalne ocieplenie osiągnęło skalę, jakiej jeszcze nie widzieliśmy.

Arktyka, Antarktyda i Antarktyka. Czym się od siebie różnią?

8 marca 2017, 07:34

Bardzo często, gdy piszemy o Antarktyce i pingwinach, pojawiają się głosy czytelników, że przecież na biegunie północnym żyją niedźwiedzie polarne, a nie pingwiny. Mylą Arktykę z Antarktyką i... Antarktydą. Nazwy bardzo podobne, ale różnice diametralne. Jak je odróżnić?

Na naszych oczach rodzą się przyszłe metropolie Arktyki

5 marca 2017, 09:02

Dzisiaj są oddalonymi od wszelkiej cywilizacji osadami górniczymi, ale w przyszłości zmienią się w metropolie zamieszkiwane przez setki tysięcy ludzi, które będą się bogacić na nieprzemierzonych skarbach Arktyki. Poznajcie przyszłe miasta dalekiej północy.

Kiedy grenlandzkie lodowce całkowicie się roztopią?

27 lutego 2017, 09:06

Grenlandzkie lodowce są znacznie bardziej wrażliwe na ocieplanie się klimatu niż wcześniej sądziliśmy. Po ostatnich badaniach naukowcy wiedzą już, kiedy wyspa będzie całkowicie wolna od lodu. Czy stanie się to znacznie szybciej niż nam się to wydaje?

Ziemia pochłania coraz więcej promieni słonecznych

31 stycznia 2017, 07:21

Powierzchnia Ziemi staje się coraz ciemniejsza, a wraz z tym zmniejsza się jej zdolność do odbijania promieniowania słonecznego. Ciepło jest pochłaniane przez grunt i powierzchnię oceanów, co przyspiesza ocieplanie się klimatu.

Tak ciepło i tak mało lodu nie było od dziesiątek tysięcy lat

19 stycznia 2017, 07:32

Zmiany klimatyczne postępują, a świadczą o tym historyczne rekordy, które odnotowaliśmy na tle ubiegłego roku. Ten zapisał się globalnie jako najcieplejszy od 115 tysięcy lat. Z kolei pokrywa lodowa w Arktyce i Antarktyce miała najmniejszy zasięg od 44 tysięcy lat.

Przemysł naftowy kupuje naukowców? Ujawniono prawdę

12 stycznia 2017, 07:01

Co jakiś czas słychać o raportach naukowych, w których klimatolodzy przedstawiają sensacyjne informacje, według których człowiek nie ma wpływu na zmiany klimatyczne. Teraz okazuje się, że aż 9 na 10 z nich może być sponsorowanych przez firmy naftowe.

Koniec fali mrozów. Minus 40 stopni i dziesiątki ofiar

11 stycznia 2017, 08:40

Trwała zaledwie tydzień, ale pochłonęła dziesiątki ludzkich istnień. Podczas największej od początku tej zimy fali arktycznych mrozów temperatura spadła nawet do minus 40 stopni. Pora na szczegółowe podsumowanie tego, co działo się wówczas w pogodzie.

43 stopnie poniżej zera przy gruncie. Ofiar przybywa

8 stycznia 2017, 08:32

Największy mróz jest już za nami. W górskich kotlinach temperatura w nocy spadła do minus 40 stopni, a przy gruncie do aż minus 43 stopni. Tymczasem liczba ofiar arktycznego mrozu wciąż rośnie. W których regionach kraju było najzimniej, a gdzie najcieplej?

Temperatura może spaść odczuwalnie do minus 25 stopni

4 stycznia 2017, 08:26

Nie sugerujcie się wskazaniami termometrów, bo mogą być one mylące. Porywisty wiatr będzie sprawiać, że nocami i o porankach temperatura odczuwana przez naszą skórę może spaść nawet do minus 25 stopni i być do 15 stopni niższa od tej na termometrach.

Najważniejsze wydarzenia naukowe 2016 roku!

24 grudnia 2016, 11:33

Rok 2016 jeszcze się nie skończył, jednak już obfitował w mnóstwo odkryć i wydarzeń, które przyczyniły się już lub przyczynią w przyszłości do rozwoju różnych dziedzin nauki. Przygotowaliśmy więc dla Was 13 najważniejszych, o których pisaliśmy na naszych łamach.

Dziwne obłoki nad Skandynawią. "Jakby ktoś rozlał benzynę"

24 grudnia 2016, 08:39

Nad Skandynawią pojawiły się zaskakujące obłoki, które mieniły się najróżniejszymi barwami. Nie była to zorza polarna, lecz zjawisko, które potrafi równie ekscytować. To polarne chmury stratosferyczne, związane z dziurą ozonową. W jaki sposób powstają?

Arktyka się rozpływa, a Rosja zamarza. Jest najzimniej od 114 lat

23 listopada 2016, 10:20

Czy potworne mrozy w Rosji, niemal rekordowe ciepło na południu Polski, huraganowe wiatry nad Kanałem La Manche i łagodna zima w Himalajach mają ze sobą jakiś związek? Tak. Okazuje się, że przyczyną tych anomalii jest ekstremalnie ciepła Arktyka. Dlaczego?

To znikająca Arktyka zgotowała nam fatalną jesień. Dlaczego?

2 listopada 2016, 07:50

Wyjątkowo pochmurna, deszczowa i chłodna jesień to pogodowy paradoks, który może się powtarzać coraz częściej, a co jeszcze bardziej zaskakujące, przyczyną tego zjawiska jest gwałtownie postępujące ocieplanie się klimatu w Arktyce. Jak to możliwe?

Oto zdjęcia, które potwierdzają globalne ocieplenie

15 października 2016, 09:55

Arktyka zmienia się nie do poznania, bowiem nigdzie indziej klimat nie ociepla się tak szybko i w tak poważnym stopniu wpływa na faunę i florę. Fotografowie coraz chętniej odwiedzają ten dotąd niedostępny zakątek, aby ukazać te, często szokujące zmiany.