Topnienie

Największy sztorm od 15 lat ujawnił rosnący poziom Bałtyku

10 stycznia 2017, 07:11

Prognozy tempa podnoszenia się wód w oceanach okazały się niedoszacowane. Im lepszymi technikami pomiarowymi dysponujemy, tym więcej mamy dowodów na to, że globalna powódź nadejdzie znacznie wcześniej niż się tego dotychczas spodziewaliśmy.

Latem lód w Arktyce może roztopić się niemal całkowicie

28 kwietnia 2016, 09:03

Morska pokrywa lodowa w Arktyce może mieć latem najmniejszy zasięg w dziejach pomiarów. Naukowcy obserwują rekordowo szybkie topnienie na dużą skalę. Brak lodu otwiera mocarstwom drogę do sięgnięcia po bogactwa tego dotąd niedostępnego regionu.

Arktyka pęka, lód znika w oczach

22 maja 2013, 04:42

Chociaż wydaje się, że pokrywa lodowa w Arktyce jest stabilna i nie porusza się, to jednak w rzeczywistości jest odwrotnie, to lodowe puzzle, które bez przerwy pękają, dryfują i łączą się ze sobą. Naturę arktycznego lodu możecie zobaczyć na fascynującym zdjęciu satelitarnym.

Idzie potop. Warto mieszkać w górach?

18 maja 2013, 04:40

Niektórzy w obawie przed wzrastającym poziomem oceanów i nowym potopem zamierzają się przenieść w góry. Czy roztopienie się lodowców rzeczywiście będzie aż tak groźne? Gdzie w Polsce będzie bezpiecznie?

Będą podtopienia, ale nie powódź

10 kwietnia 2013, 10:05

Systematycznie pogarsza się sytuacja we wschodniej Polsce, gdzie na skutek roztopów rzeki wzbierają i zaczynają wylewać. Hektary pól uprawnych i ogródków działkowych stoją w wodzie.

Gigantyczne pękanie lodu w Arktyce

30 marca 2013, 10:37

Niesamowite zjawisko uwiecznił satelita meteorologiczny Suomi NPP. Wraz z nadejściem wiosny w Arktyce rozpoczęło się wielkie pękanie i topnienie pokrywy lodowej na Morzu Beauforta. Musicie to zobaczyć.

Niepokojące zjawisko na Grenlandii

6 sierpnia 2012, 04:13

W tym samym czasie, gdy w samym sercu Grenlandii odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów, to na całej wyspie nie było miejsca, gdzie śnieg i lód nie ulegałyby procesowi topnienia.