Ocieplenie klimatu

Tak ciepło i tak mało lodu nie było od dziesiątek tysięcy lat

19 stycznia 2017, 07:32

Zmiany klimatyczne postępują, a świadczą o tym historyczne rekordy, które odnotowaliśmy na tle ubiegłego roku. Ten zapisał się globalnie jako najcieplejszy od 115 tysięcy lat. Z kolei pokrywa lodowa w Arktyce i Antarktyce miała najmniejszy zasięg od 44 tysięcy lat.

Mróz jest znacznie groźniejszy niż upał. Wkrótce to się zmieni

18 stycznia 2017, 07:02

Fale upałów nie są tak niebezpieczne, jak dotąd sądzono. Znacznie poważniejsze zagrożenie dla naszego zdrowia i życia stanowi nie upał, lecz mróz. Najnowsze analizy naukowe rzucają nowe światło na zagrożenie ze strony zmian klimatycznych.

Przemysł naftowy kupuje naukowców? Ujawniono prawdę

12 stycznia 2017, 07:01

Co jakiś czas słychać o raportach naukowych, w których klimatolodzy przedstawiają sensacyjne informacje, według których człowiek nie ma wpływu na zmiany klimatyczne. Teraz okazuje się, że aż 9 na 10 z nich może być sponsorowanych przez firmy naftowe.

Największy sztorm od 15 lat ujawnił rosnący poziom Bałtyku

10 stycznia 2017, 07:11

Prognozy tempa podnoszenia się wód w oceanach okazały się niedoszacowane. Im lepszymi technikami pomiarowymi dysponujemy, tym więcej mamy dowodów na to, że globalna powódź nadejdzie znacznie wcześniej niż się tego dotychczas spodziewaliśmy.

Wielka Błękitna Dziura skrywa prawdę o upadku Majów

22 grudnia 2016, 08:31

Wielka Błękitna Dziura przez ponad tysiąc lat skrywała tajemnicę zagłady Majów, twórców wysoko rozwiniętej cywilizacji, która zamieszkiwała półwysep Jukatan w Meksyku. Naukowcy ostrzegają, że to, co spotkało Majów, może się przydarzyć także nam.

Walka o nasze zdrowie w obliczu zmian klimatu

17 grudnia 2016, 08:05

Zmiany klimatyczne stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia ludzi w dwudziestym pierwszym wieku. Według angielskich naukowców oczekiwanie i odkładanie rozwiązania tego palącego problemu na później, może się okazać fatalne w skutkach. Jak temu zaradzić?

Klimat w Polsce ociepla się szybciej niż przewidywaliśmy

14 grudnia 2016, 09:16

Statystyka klimatologiczna mówi sama za siebie, w Polsce klimat ociepla się, a w ciągu ostatnich 10 lat proces ten gwałtownie przyspieszył. Minione lata, nawet jeden po drugim, okazały się najcieplejszymi w historii pomiarów, a to dopiero początek.

Naukowcy w szoku. Gigantyczne lawiny zeszły w Tybecie

10 grudnia 2016, 11:36

W Tybecie doszło do zjawiska bez precedensu, którego naukowcy nie potrafią wyjaśnić, a które świadczy o radykalnych zmianach klimatycznych. Od lodowca Aru oderwały się dwie gigantyczne bryły lodu, które utworzyły jedną z największych lawin śnieżnych w historii.

Przed nami wiele bardzo łagodnych okresów zimowych

3 grudnia 2016, 10:03

Po kilku zimniejszych i bardziej śnieżnych zimach, nadeszły trzy z rzędu łagodne. Czy rozpoczynająca się zima i następne też będą tak ciepłe i mało śnieżne? A może czeka nas to, co przeżywają Rosjanie? Wrócą srogie zimy? Klimatolodzy znają odpowiedź na to pytanie.

Globalne ocieplenie jest zbrodnią bez ofiar? Już nie

3 grudnia 2016, 08:20

Na łamach pisma "Nature" opublikowano jedne z pierwszych badań, które tak szczegółowo opisują wpływ zmian klimatycznych na ekstremalne zjawiska pogodowe, powodujące straty materialne i śmierć wielu ludzi. Czy globalne ocieplenie wystawi nam wysoki rachunek?

Niezwykłe jezioro, które ostaje się zmianom klimatu

26 listopada 2016, 06:28

Organizmy zamieszkujące jezioro Blue Lake, położone w kalderze wygasłego wulkanu Mount Gambier w południowej Australii, według naukowców, są całkowicie odporne na postępujące zmiany klimatyczne. W jaki sposób potrafiły się przystosować?

Czy ludzkość przekroczyła próg bezpieczeństwa?

21 listopada 2016, 08:09

Roztapiające się lodowce, podnoszący się poziom mórz, zakwaszenie oceanów, gwałtownie rosnące temperatury i niezliczone anomalie pogodowe. Czy ludzkość emisją dwutlenku węgla przekroczyła próg bezpieczeństwa? Co nam grozi i czy jest jeszcze iskierka nadziei?

To nie Polska, lecz Niemcy emitują najwięcej CO2

16 listopada 2016, 09:16

Jeśli ktoś próbował Wam wmówić, że to Polska jest największym w Europie producentem dwutlenku węgla i w związku z tym powinna ograniczać jego emisję dla dobra klimatu, to wiedzcie, że to nieprawda. Głównym sprawcą ocieplania się klimatu są... Niemcy.

Trump zamierza zniszczyć umowę klimatyczną

9 listopada 2016, 09:32

Trump, jeszcze zanim został prezydentem USA, oskarżył Chiny, że to one wymyśliły globalne ocieplenie, aby osłabić amerykański przemysł. Zapowiedział też, że natychmiast wycofa się z ogólnoświatowego porozumienia klimatycznego, które ma zastąpić Protokół z Kioto.

To znikająca Arktyka zgotowała nam fatalną jesień. Dlaczego?

2 listopada 2016, 07:50

Wyjątkowo pochmurna, deszczowa i chłodna jesień to pogodowy paradoks, który może się powtarzać coraz częściej, a co jeszcze bardziej zaskakujące, przyczyną tego zjawiska jest gwałtownie postępujące ocieplanie się klimatu w Arktyce. Jak to możliwe?