Wiatr

Mija 10 lat po orkanie Cyryl, który spustoszył Polskę

Dzisiaj, 09:41

Wspominamy orkan Cyryl, najbardziej kosztowny kataklizm od początku tego wieku, który równo 10 lat temu zdewastował Europę. Pozbawił życia dziesiątki osób, pozrywał tysiące dachów i powalił miliony drzew. Przypomnijmy sobie, co wówczas działo się w Polsce.

Zaczyna się odwilż. Będzie sypać śnieg i porywiście wiać

11 stycznia 2017, 09:01

Rozpoczyna się odwilż. Jednak zanim termometry pokażą dodatnie temperatury, czekają nas zawieje śnieżne i to miejscami bardzo intensywne, w dodatku połączone z dużym spadkiem ciśnienia. W których regionach kraju zmiana pogody najbardziej da nam się we znaki?

Największy mróz w sobotę, a kiedy nadejdzie odwilż?

5 stycznia 2017, 09:16

Tysiące odbiorców bez prądu, paraliż drogowy i zalane nadmorskie miejscowości. To skutek głębokiego niżu, który przemknął nad Polską. Teraz czeka nas kolejne groźne zjawisko, a mianowicie siarczysty mróz. Wodociągi będą pękać, a ludzie zamarzać. Kiedy się ociepli?

Przerażający opis tornada sprzed 200 lat w Małopolsce

2 stycznia 2017, 08:18

195 lat temu nad dzisiejszą Małopolską przetoczyła się trąba powietrzna, która okazała się katastrofalna w skutkach dla tamtejszej społeczności. W przeszywającym opisie autor określił to mało nieznane wówczas zjawisko jako "bałwan jakiś wichrowy czarny".

Orkan Barbara: Ranne 4 osoby, 100 tysięcy odbiorców bez prądu

27 grudnia 2016, 23:17

Bilans orkanu Barbara okazał się poważny. Wichury łamały gałęzie, zrywały linie energetyczne i uszkadzały dachy. Ranne zostały 4 osoby. Strażacy interweniowali prawie 3 tysiące razy, a bez prądu było 100 tysięcy odbiorców. Poznajmy szczegółowy bilans żywiołu.

Orkan Barbara przyniesie nam wichury i ochłodzenie

26 grudnia 2016, 10:12

Święta skończą się bardzo nieprzyjemną i zarazem niebezpieczną pogodą, która będzie swego rodzaju ceną, jaką zapłacimy za wysokie temperatury. Po tym, jak termometry pokażą nawet kilkanaście stopni, przejdą wichury i ulewy, a po nich czeka nas ochłodzenie.

Wigilie z wichurami, tęgimi mrozami i masami śniegu

24 grudnia 2016, 09:42

Spora część z nas marzy o tym, aby Wigilia każdego roku mijała pod znakiem białych krajobrazów. Niestety, od kilku lat poza wyżynami i górami te marzenia się nie spełniają. Jakiej pogody spodziewamy się dzisiaj i jak było w Wigilię w poprzednich latach?

Święta zapowiadają się niespokojnie z powodu ulew i wichur

21 grudnia 2016, 08:02

Zamiast zimowych krajobrazów ze śniegiem i mrozem będziemy mieć obfite opady, porywisty wiatr i dodatnie temperatury. Tak zapowiadają się nadchodzące Święta. Gdzie wichura będzie zrywać świąteczne dekoracje, a sytuacja na drogach będzie najtrudniejsza?

Spór o najbardziej sztormową wysepkę na świecie

10 grudnia 2016, 08:05

Szkocja i Wyspy Owcze od lat toczą spór o niewielką skalistą wysepkę pośród wód Atlantyku. Po co komu skała, która jest uważana za najbardziej sztormowe miejsce świata? Okazuje się, że kryją się tam bogate złoża ropy i gazu, a także obfite łowiska ryb.

To będzie bardzo niespokojna noc. Wichury i opady

30 listopada 2016, 10:08

Przez Polskę przemknie niż atmosferyczny, który przyniesie nam w nocy z czwartku na piątek nie tylko intensywne opady deszczu i śniegu, lecz również burze. Wichura może łamać gałęzie, uszkadzać dachy i pozbawiać prądu. Gdzie sytuacja będzie najgorsza?

Po silnym sztormie czeka nas kolejny powiew zimy

26 listopada 2016, 08:10

Przed nami weekend z dynamiczną pogodą. Na wybrzeżu porywy północnego wiatru będą przekraczać 100 km/h i powodować cofkę, co oznacza podtopienia. Tymczasem temperatura będzie spadać, a deszcz przejdzie w śnieg. Jak długo potrwa kolejny powiew zimy?

Szaleje halny, osiąga 126 km/h i niesie chorobę fenową

18 listopada 2016, 09:49

W górach wieje halny, który przekracza 125 kilometrów na godzinę, gwałtownie podnosi temperaturę, rozpogadza niebo, osusza powietrze i powoduje szkody materialne. Tymczasem mieszkańcy dolin zaczynają odczuwać skutki tzw. choroby fenowej. Czym się ona objawia?

Czeka nas największy spadek ciśnienia w tym sezonie

1 listopada 2016, 09:30

Niestety, mamy fatalne wieści dla meteopatów, którzy dotkliwie odczuwają nagłe zmiany pogody. Nad Bałtykiem przechodzi niż, który nie dość, że spowoduje olbrzymi spadek ciśnienia, to jeszcze przynosić nam będzie obfite deszcze i porywiste wiatry.

Przed nami mokry i bardzo wietrzny koniec miesiąca

27 października 2016, 09:14

Ostatnie dni października miną pod znakiem prawdziwie jesiennej aury, ponieważ Polski sięgnie układ niskiego ciśnienia, który przyniesie nam ponurą, deszczową i wietrzną pogodę. Czy czeka nas dalsze ochłodzenie, a może będzie kilkanaście stopni ciepła?

Jak Mojżeszowi udało się rozstąpić wody Morza Czerwonego?

21 października 2016, 08:14

Naukowcy przedstawili wiarygodne rozwiązanie zagadki rozstąpienia się wód Morza Czerwonego, podczas biblijnej ucieczki Izraelitów z Egiptu. Okazuje się, że to nie Mojżesz, lecz sama pogoda odegrała wówczas kluczową rolę. Jak to możliwe?