Bilans

Koniec fali mrozów. Minus 40 stopni i dziesiątki ofiar

11 stycznia 2017, 08:40

Trwała zaledwie tydzień, ale pochłonęła dziesiątki ludzkich istnień. Podczas największej od początku tej zimy fali arktycznych mrozów temperatura spadła nawet do minus 40 stopni. Pora na szczegółowe podsumowanie tego, co działo się wówczas w pogodzie.

Orkan Barbara: Ranne 4 osoby, 100 tysięcy odbiorców bez prądu

27 grudnia 2016, 23:17

Bilans orkanu Barbara okazał się poważny. Wichury łamały gałęzie, zrywały linie energetyczne i uszkadzały dachy. Ranne zostały 4 osoby. Strażacy interweniowali prawie 3 tysiące razy, a bez prądu było 100 tysięcy odbiorców. Poznajmy szczegółowy bilans żywiołu.

Grudnie coraz mniej śnieżne i cieplejsze. Czy to już norma?

27 grudnia 2016, 08:08

Tegoroczny grudzień zapisze się w Polsce jako jeden z cieplejszych i najmniej śnieżnych. To już czwarty z rzędu ciepły grudzień i szesnasty na tle minionych 30 lat. Czy grudzień przestanie być miesiącem zimowym, a stanie się przedłużeniem jesieni?

Jaka była jesień w polskiej pogodzie? Szczegółowy bilans

19 grudnia 2016, 08:01

Jaka była tegoroczna jesień w pogodzie w naszym kraju? Jakie były jej poszczególne miesiące: wrzesień, październik i listopad. Mamy dla Was szczegółowe podsumowanie średniej temperatury, sumy opadów i usłonecznienia na mapach pogodowych.

Tak zimnego listopada nie mieliśmy od 5 lat. Co się stało?

6 grudnia 2016, 08:37

Dlaczego listopad okazał się najchłodniejszy od 5 lat? Czy tylko u nas było tak zimno, a może w całej Europie i na świecie? Pora na podsumowanie minionego miesiąca w skali globalnej. Poznajmy odpowiedź na pytanie, czy ocieplenie klimatu przystopowało?

Tak ponurego października nie było od prawie 20 lat

31 października 2016, 10:35

Tak pochmurnej, deszczowej i chłodnej złotej polskiej jesieni nie mieliśmy od początku tego wieku. Czekaliśmy na słoneczne i ciepłe dni, a doczekaliśmy się aury, która mogła nie jednego przyprawić o sezonową depresję. Dlaczego było aż tak paskudnie?

Ten rok będzie najcieplejszym aż od 115 tysięcy lat!

19 października 2016, 08:27

Nie ma już żadnych wątpliwości, że 2016 rok zapisze się jako najcieplejszy nie tylko w całej historii pomiarów meteorologicznych, lecz również od 115 tysięcy lat. Po raz pierwszy w dziejach to wynik działalności człowieka, a nie samej przyrody.

Takiego lata jeszcze nie było. Rekord za rekordem

21 września 2016, 10:15

Ziemia znajduje się obecnie w najgorętszym okresie, od kiedy prowadzi się ciągłe pomiary meteorologiczne. Sierpień był na świecie już 16. najcieplejszym miesiącem z rzędu. Jaka pogoda panowała na świecie oraz w Polsce w sierpniu i podczas okresu letniego?

W Arktyce druga najmniejsza pokrywa lodowa w historii

17 września 2016, 10:22

W Arktyce pokrywa lodowa w ostatnich dniach osiągnęła swoje doroczne minimum, które jest drugim najmniejszym w całej historii pomiarów. Tak mało morskiego lodu nie było we wrześniu od 4 lat. Wiosną i latem zasięg lodu był rekordowo mały.

Jaki był sierpień? Ciepły czy chłodny? Mokry czy suchy?

4 września 2016, 09:42

Jaka pogoda panowała w sierpniu? Czy było równie sucho, co przed rokiem? Gdzie spadło najwięcej, a gdzie najmniej deszczu. Jakie notowaliśmy temperatury? W których regionach kraju było najcieplej, a w których najchłodniej. Pora na bilans sierpnia.

Tak gorącego lipca na naszej planecie jeszcze nie było

18 sierpnia 2016, 09:48

Mimo, że anomalia El Niño zanikła kilka miesięcy temu, to jednak w dalszym ciągu temperatura bije historyczne rekordy. Lipiec nie dość, że był najcieplejszy od kiedy prowadzi się pomiary, to jeszcze był już 15. rekordowo ciepłym miesiącem z rzędu.

Najgorętsze półrocze na naszej planecie w historii pomiarów

20 lipca 2016, 09:39

Żarty się skończyły. Globalne ocieplenie nie tylko nie zatrzymało się, lecz zaczęło przyspieszać. Czerwiec był już 14. rekordowo ciepłym miesiącem z rzędu. Rekordy posypały się też w skali pór roku, miesięcy, jak i całego roku. Naukowcy biją na alarm.

Polska po burzach. 2 osoby ranne i tysiąc akcji strażackich

3 lipca 2016, 10:51

Ostatnia doba przyniosła nam gwałtowne burze, które wędrowały z zachodu na wschód kraju. Pozostawiły po sobie pas zniszczeń, które mogą się okazać bardzo kosztowne. Jak wynika z ostatniego bilansu ranne zostały 2 osoby, a strażacy interweniowali tysiąc razy.

Tak ciepłego maja nie było od 23 lat. Gdzie pojawiła się susza?

3 czerwca 2016, 11:35

Maj był bardzo kapryśnym miesiącem. Najpierw przyniósł nam przymrozki, ale zakończył się pierwszym tegorocznym upałem. Na Pomorzu tak ciepłego maja nie mieliśmy od 23 lat. Jednak to nie ciepło, lecz zróżnicowanie opadów odbiło się największym echem.

Jaki był marzec? Ciepły czy zimny? Mokry czy suchy?

13 kwietnia 2016, 09:06

Jaki był pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny? Gdzie okazał się najcieplejszy, a gdzie najzimniejszy? Gdzie przyniósł bardzo dużo opadów, a gdzie było ich jak na lekarstwo? Gdzie było słonecznie, a gdzie pochmurno? Pora na szczegółowy bilans marca.