Wichura

Mija 10 lat po orkanie Cyryl, który spustoszył Polskę

Dzisiaj, 09:41

Wspominamy orkan Cyryl, najbardziej kosztowny kataklizm od początku tego wieku, który równo 10 lat temu zdewastował Europę. Pozbawił życia dziesiątki osób, pozrywał tysiące dachów i powalił miliony drzew. Przypomnijmy sobie, co wówczas działo się w Polsce.

Zaczyna się odwilż. Będzie sypać śnieg i porywiście wiać

11 stycznia 2017, 09:01

Rozpoczyna się odwilż. Jednak zanim termometry pokażą dodatnie temperatury, czekają nas zawieje śnieżne i to miejscami bardzo intensywne, w dodatku połączone z dużym spadkiem ciśnienia. W których regionach kraju zmiana pogody najbardziej da nam się we znaki?

Największy mróz w sobotę, a kiedy nadejdzie odwilż?

5 stycznia 2017, 09:16

Tysiące odbiorców bez prądu, paraliż drogowy i zalane nadmorskie miejscowości. To skutek głębokiego niżu, który przemknął nad Polską. Teraz czeka nas kolejne groźne zjawisko, a mianowicie siarczysty mróz. Wodociągi będą pękać, a ludzie zamarzać. Kiedy się ociepli?

Nadciągają potężne zawieje śnieżne, a po nich tęgie mrozy

3 stycznia 2017, 09:04

Druga połowa tygodnia przyniesie nam zimę, krótką, ale treściwą. W tym czasie czekają nas potężne zawieje śnieżne, podczas których może spaść nawet 15 cm białego puchu. Później nadejdzie fala mrozów, która nocami może przynieść nawet minus 20 stopni. Gdzie?

Przerażający opis tornada sprzed 200 lat w Małopolsce

2 stycznia 2017, 08:18

195 lat temu nad dzisiejszą Małopolską przetoczyła się trąba powietrzna, która okazała się katastrofalna w skutkach dla tamtejszej społeczności. W przeszywającym opisie autor określił to mało nieznane wówczas zjawisko jako "bałwan jakiś wichrowy czarny".

Oni powitali 2017 rok najbardziej ekstremalną pogodą

1 stycznia 2017, 09:14

Złowieszcza pogoda może nas zaskoczyć niemal w każdej chwili, również podczas witania Nowego Roku. Śledziliśmy pogodę na całym świecie i wiemy już, gdzie 2017 rok rozpoczął się największym mrozem i upałem, a gdzie w strugach deszczu, śnieżycy i wichurze.

Orkan Barbara: Ranne 4 osoby, 100 tysięcy odbiorców bez prądu

27 grudnia 2016, 23:17

Bilans orkanu Barbara okazał się poważny. Wichury łamały gałęzie, zrywały linie energetyczne i uszkadzały dachy. Ranne zostały 4 osoby. Strażacy interweniowali prawie 3 tysiące razy, a bez prądu było 100 tysięcy odbiorców. Poznajmy szczegółowy bilans żywiołu.

Orkan Barbara przyniesie nam wichury i ochłodzenie

26 grudnia 2016, 10:12

Święta skończą się bardzo nieprzyjemną i zarazem niebezpieczną pogodą, która będzie swego rodzaju ceną, jaką zapłacimy za wysokie temperatury. Po tym, jak termometry pokażą nawet kilkanaście stopni, przejdą wichury i ulewy, a po nich czeka nas ochłodzenie.

Wigilie z wichurami, tęgimi mrozami i masami śniegu

24 grudnia 2016, 09:42

Spora część z nas marzy o tym, aby Wigilia każdego roku mijała pod znakiem białych krajobrazów. Niestety, od kilku lat poza wyżynami i górami te marzenia się nie spełniają. Jakiej pogody spodziewamy się dzisiaj i jak było w Wigilię w poprzednich latach?

Święta zapowiadają się niespokojnie z powodu ulew i wichur

21 grudnia 2016, 08:02

Zamiast zimowych krajobrazów ze śniegiem i mrozem będziemy mieć obfite opady, porywisty wiatr i dodatnie temperatury. Tak zapowiadają się nadchodzące Święta. Gdzie wichura będzie zrywać świąteczne dekoracje, a sytuacja na drogach będzie najtrudniejsza?

Naukowcy zmierzyli rekordową falę. Miała 19 metrów wysokości

15 grudnia 2016, 15:09

19 metrów wysokości miała rekordowa fala sztormowa, która pojawiła się prawie 4 lata temu na północnym Atlantyku. Właśnie została oficjalnie uznana przez naukowców ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Okazuje się jednak, że bywają znacznie większe fale.

Ofiary i wiele domów bez prądu po nocnych nawałnicach

2 grudnia 2016, 12:13

To była bardzo niespokojna noc. W wielu regionach kraju szalały wichury i zawieje śnieżne. 2 osoby zginęły, setki tysięcy odbiorców jest pozbawionych prądu, a wiele dróg jest nieprzejezdnych. Pora na bilans żywiołu i prognozy na następne dni.

To będzie bardzo niespokojna noc. Wichury i opady

30 listopada 2016, 10:08

Przez Polskę przemknie niż atmosferyczny, który przyniesie nam w nocy z czwartku na piątek nie tylko intensywne opady deszczu i śniegu, lecz również burze. Wichura może łamać gałęzie, uszkadzać dachy i pozbawiać prądu. Gdzie sytuacja będzie najgorsza?

Największe rekordy zimowej pogody w Polsce i na świecie

30 listopada 2016, 08:55

Najwyższa pokrywa śnieżna, najsilniejszy mróz, największe ochłodzenie w ciągu jednej doby, najszybsza odwilż, najpotężniejsze wichury. Prześledźmy najbardziej ekstremalne rekordy pogodowe, które obserwowano podczas zimy w Polsce i na całym świecie.

Po silnym sztormie czeka nas kolejny powiew zimy

26 listopada 2016, 08:10

Przed nami weekend z dynamiczną pogodą. Na wybrzeżu porywy północnego wiatru będą przekraczać 100 km/h i powodować cofkę, co oznacza podtopienia. Tymczasem temperatura będzie spadać, a deszcz przejdzie w śnieg. Jak długo potrwa kolejny powiew zimy?