Temperatura

Pogoda nad Polską szaleje. Upał, chłód, burze i ulewy

20 lipca 2017, 09:37

Nie możemy liczyć na dłuższe ustabilizowanie się pogody. W części kraju będzie upalnie, w innych regionach nietypowo chłodno, spodziewamy się także gwałtownych burz i intensywnych opadów, miejscami z gradem i silnym wiatrem. Sprawdźmy szczegóły.

U naszych sąsiadów rekordy już padły. Pora na Polskę?

20 lipca 2017, 09:20

U naszych sąsiadów w ostatnich latach padły historyczne rekordy temperatury. U nas 40-stopniowy rekord utrzymuje się niezmiennie od stulecia. Dla nas to skrajny upał, zdarzający się raz na wiele lat, ale nie dla milionów mieszkańców najgorętszych regionów świata.

Drugie najgorętsze półrocze na Ziemi w historii pomiarów

19 lipca 2017, 13:25

Drugi najcieplejszy luty, marzec i kwiecień oraz trzeci najcieplejszy styczeń, maj i czerwiec wystarczyły, aby pierwsze półrocze tego roku zapisało się w skali globalnej jako drugie najcieplejsze w dziejach pomiarów. Cieplej było tylko w ubiegłym roku.

Mamy najgorętszy okres w całym roku. Jak długo potrwa?

19 lipca 2017, 08:01

Najgorętszy okres w całym kraju przypada na drugą połowę lipca i pierwszą dekadę sierpnia. Zazwyczaj notujemy wtedy najsilniejsze i najdłuższe fale upałów. Tak było w ostatnich latach, gdy padły historyczne rekordy ciepła. Czy tak też będzie i tym razem?

Od środy będzie upalnie i burzowo. Poznajcie szczegóły

18 lipca 2017, 09:08

Od połowy tygodnia do Polski zacznie napływać gorące i wilgotne powietrze, które sprawi, że temperatura popołudniami może miejscami przekraczać 30 stopni w cieniu, a orzeźwienie przynosić nam będą burze, chwilami gwałtowne. Jak długo utrzyma się taka aura?

Rekordowy żar w Hiszpanii. Jest prawie 50 stopni w cieniu!

14 lipca 2017, 15:35

Gdy przed miesiącem w Hiszpanii termometry pokazywały w cieniu 45 stopni, nie mogliśmy uwierzyć, że w Europie może być aż tak gorąco. Jednak największa fala upałów dotarła dopiero teraz. Wczoraj w Andaluzji zmierzono najwyższą temperaturę w historii pomiarów.

Globalne ocieplenie jest dużo większe niż dotąd myśleliśmy

7 lipca 2017, 09:25

Dane satelitarne wskazywały, że Ziemia wcale nie ociepla się tak szybko, jak wynika to z pomiarów naziemnych. Naukowcy znaleźli przyczynę tej rozbieżności i ją skorygowali. Wówczas okazało się, że klimat ociepla się dużo szybciej niż sądziliśmy.

80 stopni poniżej zera. Kulminacja mrozów na Antarktydzie

6 lipca 2017, 08:12

Na lodach Antarktydy nastał szczyt pory największych mrozów. Temperatura w najzimniejszych regionach kontynentu spada poniżej minus 80 stopni. Muszą to znosić polarnicy, zimujący w bazach badawczych. Jak sobie radzą z lodowym piekłem?

Rok bez lata. Lipiec będzie najzimniejszy nawet od 13 lat?

5 lipca 2017, 10:05

Od 2004 roku nie mieliśmy w Polsce lipca z temperaturą poniżej normy wieloletniej. Jeśli prognozy długoterminowe się sprawdzą, to właśnie teraz go doświadczamy. Jak zimno potrafi być w lipcu? Czy sierpień będzie cieplejszy? Poznajmy odpowiedzi na te pytania.

Wyjątkowo zimne noce. Temperatura poniżej 5 stopni

5 lipca 2017, 08:48

Przed nami kilka naprawdę zimnych, jak na lipiec, nocy i poranków, które będą przynosić temperaturę spadającą na przeważającym obszarze kraju poniżej 10 stopni, a miejscami nawet poniżej 5 stopni. Przy gruncie będzie już bardzo blisko zera.

Nowe gigantyczne kratery odkryto na Półwyspie Jamalskim

4 lipca 2017, 09:04

Naukowcy odkryli w ostatnich dniach na Syberii nowe gigantyczne kratery. Mieszkańcy okolicznych wiosek twierdzą, że słyszeli głośny huk, a następnie ujrzeli ogień i kłęby czarnego dymu. Czym są kratery i jaka jest przyczyna ich powstawania?

Piekielny żar na Bliskim Wschodzie. 54 stopnie w cieniu

2 lipca 2017, 09:56

W ostatnich tygodniach temperatury w krajach Bliskiego Wschodu biją wszelkie historyczne rekordy, przy tym coraz bardziej zbliżając się do tego najważniejszego rekordu, najwyższej temperatury na Ziemi. Zamachnęły się na niego Pakistan i Emiraty Arabskie, a teraz Iran.

Tragiczny bilans nawałnic. W części kraju nadal leje i wieje

30 czerwca 2017, 09:07

Na zachodzie i północy nadal ulewnie pada i porywiście wieje. Tymczasem zaczęło się szacowanie szkód po 3-dniowych nawałnice. Jest wielu rannych, tysiące akcji strażackich, setki tysięcy domów bez prądu, zerwane dachy, połamane drzewa i podtopienia.

Prognoza 16-dniowa: Czeka nas fatalny początek wakacji?

25 czerwca 2017, 10:21

Rozpoczęły się wakacje, a także sezon urlopowy, jednak czy pogoda będzie sprzyjać? Czy pozwoli nam spokojnie wypocząć nad morzem, w górach czy nad jeziorami? A może będziemy zmuszeni siedzieć w czterech ścianach i patrzeć na deszcz? Sprawdźmy prognozy.

Na północy Europy mróz i śnieg, a na południu wściekły żar

25 czerwca 2017, 09:32

Europa przeżywa nadzwyczajne skrajności pogody, a Polska znalazła się dosłownie między młotem a kowadłem. Na północy kontynentu zrobiło się tak zimno, że spadł śnieg, z kolei mieszkańcy południa przeżywają wyjątkową falę upałów połączoną z suszą. Co się dzieje?