Zima

Takiej jesieni i zimy nawet się nie spodziewacie. Niezwykła prognoza

Dzisiaj, 09:44

Wraz z początkiem jesieni zaczynamy się szykować do zimy. Coraz częściej pytacie nas, jaka ona będzie. Czy tak łagodna, jak w poprzednich sezonach, a może sroga? Czy w krążących po mediach mrożących krew w żyłach prognozach zimy stulecia jest choć ziarnko prawdy?

Na Syberii spadł pierwszy śnieg. Czy to już początek zimy?

27 sierpnia 2017, 09:29

Na Jakucję, najzimniejszy region Rosji, zaczął prószyć pierwszy w tym sezonie śnieg. Nie widziano go tam od maja, a więc od 3 miesięcy. Mieszkańcy nie są zaskoczeni zimowymi krajobrazami podczas astronomicznego lata, wręcz przeciwnie, mówią, że śnieg się spóźnił.

Zimą smogu nad Polską będzie mniej. Dowiedz się dlaczego

25 sierpnia 2017, 08:15

Nadchodzącej zimy będziemy mogli oddychać lżej, a smog powinien być mniej dokuczliwy. Polska Grupa Górnicza (PGG) wycofa z oferty skierowanej do najuboższych Polaków kilkaset tysięcy ton mułów węglowych, które najbardziej przyczyniają się do smogu.

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

18 sierpnia 2017, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

Nadmiar światła słonecznego może być bardzo groźny

29 lipca 2017, 09:24

Tego lata niebo nad Polską nadzwyczaj często jest zachmurzone, częściej też pada deszcz. Dociera do powierzchni ziemi mniej światła niż zwykle o tej porze roku. Czy działa to nasz organizm niekorzystnie? Okazuje się, że niekoniecznie.

Dorośli i dzieci cieszą się ze śniegu, bo nie widzieli go od 6 lat

16 lipca 2017, 08:19

Nietypowe chłody i opady śniegu nawiedzają kraje Ameryki Południowej. Temperatura jest nawet o 20 stopni niższa od normy wieloletniej, w dodatku przechodzą paraliżujące śnieżyce. W Santiago, stolicy Chile, śnieg spadł po raz pierwszy od 6 lat.

Na północy Europy mróz i śnieg, a na południu wściekły żar

25 czerwca 2017, 09:32

Europa przeżywa nadzwyczajne skrajności pogody, a Polska znalazła się dosłownie między młotem a kowadłem. Na północy kontynentu zrobiło się tak zimno, że spadł śnieg, z kolei mieszkańcy południa przeżywają wyjątkową falę upałów połączoną z suszą. Co się dzieje?

Śnieżyca półwiecza w rejonie najsuchszej pustyni świata

10 czerwca 2017, 08:34

Dotąd najsuchsze miejsce na świecie, słynna Pustynia Atacama w Chile, bez wątpienia przeżywa nietypowe zmiany klimatyczne, które objawiają się coraz częstszymi opadami, zarówno deszczu, jak i śniegu, które paraliżują życie miejscowej ludności.

Śnieg i mróz w czerwcu? Lato może się rozpocząć na biało

25 kwietnia 2017, 07:20

Sądzimy, że śnieg i mróz są zjawiskami zarezerwowanym jedynie dla zimy. Jednak mogą się pojawiać niemal o każdej porze roku. Niemal 90 lat temu biały puch przykrył Polskę w pierwszych dniach czerwca. Lato rozpoczęło się nie na zielono, lecz na biało.

Tak wielu ofiar zimy nie było od 4 lat, a ona nie odpuszcza

21 kwietnia 2017, 10:54

Trzymała przez kilka miesięcy i kiedy wydawało się, że ostatecznie odpuściła, nagle wróciła, odbierając życie kolejnym osobom. Tylko wczoraj z powodu mrozu zginęły 2 osoby. W sumie od początku zimy to już ponad 170 ofiar śmiertelnych, najwięcej od 4 lat.

Po śnieżycach przyjdzie mróz. Kiedy śnieg się roztopi?

19 kwietnia 2017, 09:33

Południe Polski jest zasypane śniegiem. Miejscami pokrywa białego puchu ma grubość nawet 30 cm. To jednak nie koniec akcentów zimowych, ponieważ zaraz po ustąpieniu opadów nadejdzie mróz i to spory. Kiedy wreszcie się ociepli, a śnieg roztopi się na dobre?

Co z tą pogodą? Dlaczego jest tak zimno i sypie śnieg?

19 kwietnia 2017, 08:01

W ostatnim czasie zmagamy się niemal z całym arsenałem pogody. Pada deszcz, śnieg, grad i krupa śnieżna, są też burze. Jakby tego było mało to jeszcze nocami i rankami temperatura spada poniżej zera. Czy to normalna aura, jak na drugą połowę kwietnia?

Zima nie żartuje. Minus 10 stopni i pół metra śniegu

17 kwietnia 2017, 18:35

Od Świąt w różnych regionach Polski pojawiają się opady śniegu, a temperatura potrafiła spaść nawet do minus 8 stopni. Jednak to dopiero początek, bo we wtorek i w środę mróz będzie jeszcze większy i może spaść nawet ponad pół metra śniegu. Gdzie?

Na moment wraca zima. Chwyci mróz i spadnie śnieg

15 kwietnia 2017, 10:13

Już zapomnieliśmy o pogodnym niebie i 20 stopniach ciepła, którymi cieszyliśmy się przed tygodniem. Z każdym dniem jest coraz zimniej, a jeszcze podczas Wielkanocy chwyci mróz i zacznie prószyć śnieg. W których regionach krajobrazy mogą się zabielić i na jak długo?

Do najmroźniejszej wsi świata wreszcie dotarła odwilż

3 kwietnia 2017, 08:39

Mieszkańcy wsi Ojmiakon, leżącej we wschodniej Syberii, doczekali się wreszcie pierwszego prawdziwego powiewu wiosny. W miniony weekend po raz pierwszy od 6 miesięcy temperatura w cieniu była dodatnia. Jednak czy jest to już definitywny koniec surowej zimy?