Mrzeżyno

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Marzec 2015

Wiosna ma szansę nadejść równie wcześnie, co przed rokiem. 6 modeli prognostycznych przewiduje ciepły marzec, a tylko jeden w normie. Żaden nie wieści zimnego marca. To świetna wiadomość dla tych, którzy zimy nie lubią i nie mogą się doczekać wiosny. Jeśli prognozy się sprawdzą, to wegetacja ruszy nadzwyczaj wcześnie.

Problemem będzie jednak postępująca posucha, szczególnie w regionach zachodnich i północnych. Tam opadów może być jak na lekarstwo, a to odbije się na uprawach rolnych. Więcej opadów spodziewanych jest na południu kraju.

Kwiecień 2015

Kwiecień z wcześniejszym kwitnieniem? Nie do końca. Prognozy nie są jednoznaczne i to może nas martwić. Trzy modele wskazują na temperaturę powyżej normy, trzy na normę, a jeden na temperaturę poniżej normy.

Statystyka mówi nam, że kwiecień jest jednym z tych miesięcy, które od dawna nie przynosiły chłodów. Ostatni zimny kwiecień mieliśmy ponad 10 lat temu, co sprawia, że z każdym kolejnym rokiem prawdopodobieństwo fatalnego kwietnia systematycznie wzrasta. Obecnie wynosi 60 procent. Jeśli zimny kwiecień zdarzy się w tym sezonie, rolnicy i ogrodnicy mogą mieć kłopot.

Maj 2015

Maj zapowiada się równie nieprzyjemnie. Prognozy wskazują, że będzie chłodno i deszczowo. Byłby to pierwszy maj od 5 lat z temperaturą poniżej normy.

Czerwiec 2015

Znacznie korzystniejsze są prognozy na czerwiec, które wieszczą o wiele wyższe temperatury niż przed rokiem. Jednocześnie spodziewamy się wcześniejszego sezonu na gwałtowne burze.

Lipiec 2015

Czy lipiec będzie równie gorący i słoneczny, co ubiegłoroczny? Wszystko na to wskazuje. Większość modeli prognozuje średnie temperatury powietrza powyżej normy wieloletniej. Jednak na szczegółowe prognozy będziemy jeszcze musieli trochę poczekać.

Źródło: 

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.