Jarocin

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać śnieg i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 maja, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Prognoza temperatury

Kwiecień, mimo iż rozpocznie się bardzo ciepło, to jednak ostatecznie na przeważającym obszarze kraju będzie tylko lekko ciepły. Jedynie mieszkańcy południowych regionów mogą się spodziewać bardzo ciepłego, gorącego kwietnia, z temperaturami znacznie przekraczającymi normę wieloletnią.

W maju będzie jak w raju? Nie do końca, bo aura może nam spłatać figla. Wszystko wskazuje na to, że temperatury, choć będą wysokie, to jednak w większości będą się mieścić w normie wieloletniej. Tylko na wschodzie jest szansa na większe dodatnie anomalie temperatury.

Czerwiec zapowiada się dość chłodno. Miejmy nadzieję, że prognozy jeszcze się zmienią.

Prognoza sumy opadów

Suszy nie widać, a więc powtórki z ubiegłego roku raczej nie będzie. Kwiecień miejscami już zapisuje się mokro, a będzie jeszcze bardziej. Podobne będą też maj i czerwiec. Nie wszędzie opady będą potrzebne na polach uprawnych. Może dojść do sytuacji, że tak samo, jak przed rokiem szkodził niedostatek deszczu, tak w tym sezonie szkody będzie powodować jego nadmiar.

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.