Pszczyna

Ostrzeżenie

Dla tego województwa przed:Mgłą

Zobacz ostrzeżenie

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać śnieg i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 stycznia, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, zima będzie taka albo taka, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Listopad

Spośród 8 modeli prognostycznych aż 7 wskazuje na temperaturę powyżej normy, jeden w normie i, co najważniejsze, ani jeden nie wieści temperatury poniżej normy. Oznacza to, że listopad może być równie ciepły, co październik.

Pierwsza połowa miesiąca będzie bardzo ciepła. Średnia temperatura powietrza będzie oscylować na poziomie od 2 do nawet 5 stopni powyżej normy 30-letniej. Największe odchylenie na plus będzie notowane w regionach zachodnich naszego kraju.

Prognozy długoterminowe wskazują, że nigdzie do połowy listopada nie będzie temperaturowej normy, ani też poniżej normy. Nocami i o porankach najczęściej będzie około 5 stopni, a przymrozki pojawią się tylko lokalnie. Popołudniami na ogół od 10 do 15 stopni, najcieplej na południu, gdzie temperatura może przekraczać 15 stopni, zwłaszcza podczas halnego.

Czy nadzwyczajne ciepło przypłacimy częstymi opadami i wichurami? Choć zwykle tak bywa, to jednak nie tym razem. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej pierwsza połowa listopada będzie bardzo sucha, a przy tym słoneczna, ale też mglista. W pierwszym tygodniu miesiąca w ogóle nie powinno padać, w drugim tygodniu może popadać, ale słabo.

Grudzień

Pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy również ma być ciepły. Spośród 8 modeli prognostycznych aż 5 wskazuje na temperaturę powyżej normy, 2 w normie, a tylko jeden poniżej normy. Wysoką temperaturę przypłacimy częstymi opadami i porywistym wiatrem, a nad morzem także sztormem. To będzie ciepły, mokry i wietrzny grudzień.

Styczeń

Najzimniejszy miesiąc w roku zapowiada się ciepło. 5 modeli prognostycznych wskazuje na temperaturę powyżej normy 30-letniej, z czego dwa (m.in. model NASA) mówią o jednym z najcieplejszych styczni w historii pomiarów. Dwa modele wskazują na styczeń mroźny, a jeden w normie temperaturowej. Modele nie mają natomiast wątpliwości, że będzie to miesiąc bardzo mokry, niewykluczone, że także wietrzny. Dominować mają opady deszczu, a śnieg ma się pojawiać tylko sporadycznie.

Luty

Drugi najzimniejszy miesiąc w roku ma jeszcze większą szansę, niż styczeń, stać się wyjątkowo łagodnym. 6 modeli prognostycznych wskazuje na temperatury powyżej normy, jeden na temperatury w normie i jeden poniżej normy. Co ciekawe, model NASA wskazuje na jeden z najcieplejszych lutych w historii. Nadal ma być bardzo wilgotno.

Marzec

Wiosna ma szansę nadejść równie wcześnie, co poprzednio. 5 modeli prognostycznych przewiduje ciepły marzec, a trzy w normie. Żaden nie wieści zimnego marca. To świetna wiadomość dla tych, którzy zimy nie lubią i nie mogą się doczekać wiosny.

Na chwilę obecną prognozy są pomyślne dla tych, którzy preferują zimę w łagodnym wydaniu. Czeka nas ciepła, ale również mokra i wietrzna pogoda. Niektóre modele wskazują nawet na najcieplejszą zimę w okresie powojennym. Czy tak się stanie? To każdy z nas zrewiduje w nadchodzących miesiącach.

Źródło: 

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.