Malbork

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Wrzesień

Wczesna jesień nie przyniesie od razu ochłodzenia. Utrzymają się podwyższone temperatury, zwiększy się natomiast wilgotność. Spodziewamy się większej liczby dni mokrych, a to oznacza, że sezon burzowy nie dość, że zaczął się wcześniej niż zwykle, to jeszcze skończy się dużo później aniżeli w ostatnich latach.

Październik

Podczas złotej polskiej jesieni przyjdzie nam zapłacić za wyjątkowo ciepłe poprzednie miesiące. Spodziewamy się nie tylko znacznych opadów, lecz również niskich temperatur. Jesienna, nieprzyjemna szaruga nadejdzie wcześniej niż zazwyczaj.

Jednak ostatnie jesienie nas wyjątkowo wypieściły, więc powinniśmy się liczyć z tym, że prędzej czy później zdarzy się ta pora roku w paskudnym wydaniu.

Listopad

Będzie stanowić przedsionek między chłodnym październikiem a ciepłym grudniem. Średnia temperatura powinna oscylować w granicach normy, przy czym okresy chłodne i cieplejsze będą się często ze sobą przeplatać. Nie można wykluczyć, że przy dużych spadkach temperatury pojawią się pierwsze w sezonie opady śniegu.

Grudzień

Na chwilę obecną prognozy są pomyślne dla tych, którzy lubią początek zimy w łagodnym wydaniu. Czeka nas ciepła, ale również mokra i wietrzna pogoda. Czy to będzie zapowiedź kolejnej z rzędu lekkiej zimy? Ostatnie prognozy to potwierdzają.

Źródło:

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.