Radomyśl nad Sanem

Ostrzeżenie

Dla tego województwa przed:Mrozem

Zobacz ostrzeżenie

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Luty 2015

Czy po ciepłym styczniu zima na dobre rozkręci się dopiero w lutym i potrzyma również na początku wiosny? Nic podobnego. Prognozy wskazują na bardzo łagodny luty, który może przynieść większe odchylenie średniej temperatury od normy na plus aniżeli styczeń.

Aż 6 modeli prognostycznych wskazuje na temperatury powyżej normy, w tym cztery na ciepło bliskie historycznym rekordom. Tylko jeden model szacuje temperatury poniżej normy. Nadal ma być wilgotno. Miejscami normy miesięczne opadów mogą być przekroczone dwukrotnie.

Dlaczego będzie tak ciepło? Przyczyna będzie podobna, jak w styczniu, a więc docierające w rejon Polski głębokie niże, które będą nam przynosić porywisty wiatr, a wraz z nim ciepłe masy powietrza polarno-morskiego, a nawet zwrotnikowego. To właśnie podczas tych niżów padać będzie najbardziej obficie, spodziewamy się nagłych i głębokich wahań ciśnienia, temperatury przekraczającej 10 stopni oraz zniszczeń poczynionych przez wichury.

Jednak ciepły luty wcale nie oznacza, że nigdzie nie spadnie lub nie będzie leżeć śnieg. Każdy luty, nawet te najcieplejsze, śnieg przynosiły, więc wielce prawdopodobne jest, że będzie tak i tym razem. Jednakże zarówno śnieg i mróz będą występować w znacznie lżejszej formie niż ma to miejsce zazwyczaj.

Marzec 2015

Wiosna ma szansę nadejść równie wcześnie, co przed rokiem. 6 modeli prognostycznych przewiduje ciepły marzec, a tylko jeden w normie. Żaden nie wieści zimnego marca. To świetna wiadomość dla tych, którzy zimy nie lubią i nie mogą się doczekać wiosny. Jeśli prognozy się sprawdzą, to wegetacja ruszy nadzwyczaj wcześnie.

Kwiecień 2015

Kwiecień z wcześniejszym kwitnieniem? Nie do końca. Prognozy nie są jednoznaczne i to może nas martwić. Trzy modele wskazują na temperaturę powyżej normy, trzy na normę, a jeden na temperaturę poniżej normy.

Statystyka mówi nam, że kwiecień jest jednym z tych miesięcy, które od dawna nie przynosiły chłodów. Ostatni zimny kwiecień mieliśmy ponad 10 lat temu, co sprawia, że z każdym kolejnym rokiem prawdopodobieństwo fatalnego kwietnia systematycznie wzrasta. Obecnie wynosi 60 procent. Jeśli zimny kwiecień zdarzy się w tym sezonie, rolnicy i ogrodnicy mogą mieć kłopot.

Maj 2015

Maj zapowiada się równie nieprzyjemnie. Prognozy wskazują, że będzie chłodno i deszczowo. Byłby to pierwszy maj od 5 lat z temperaturą poniżej normy.

Czerwiec 2015

Znacznie korzystniejsze są prognozy na czerwiec, które wieszczą o wiele wyższe temperatury niż przed rokiem. Jednocześnie spodziewamy się wcześniejszego sezonu na gwałtowne burze.

Lipiec 2015

Czy lipiec będzie równie gorący i słoneczny, co ubiegłoroczny? Wszystko na to wskazuje. Większość modeli prognozuje średnie temperatury powietrza powyżej normy wieloletniej. Jednak na szczegółowe prognozy będziemy jeszcze musieli trochę poczekać.

Źródło: 

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.