Gorzów Wielkopolski

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać śnieg i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 kwietnia, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Luty 2016

To będzie miesiąc pogodowych anomalii. Po pierwsze spodziewamy się nadzwyczaj wysokich temperatur, które w niczym nie będą przypominać lutego. W porywach halnego termometry na południu kraju mogą pokazywać powyżej 15 stopni.

Po drugie będzie bardzo mokro, szczególnie w północnych regionach kraju. Dominować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Miesięczna norma opadów może być przekroczona nawet kilkukrotnie, a trzeba podkreślić, że luty na przeważającym obszarze kraju jest zazwyczaj najsuchszym miesiącem w roku.

Bardzo ciepło i mokro będzie za sprawą częstych układów niżowych, które przynosić nam będą także gwałtowne wahania ciśnienia i porywiste wiatry od wybrzeży Bałtyku aż po szczyty górskie.

Marzec 2016

Wiosna trzeci rok z rzędu nadejdzie wcześniej niż zazwyczaj powinna. Temperatury będą bardzo przyjemne, ale do pełni szczęścia zabraknie nam pogodnego nieba. Po wyjątkowo mokrym lutym, również marzec zapisze się jako bardzo wilgotny.

Z jednej strony do dobra wiadomość, bo przed sezonem wegetacyjnym każda kropla wody będzie na wagę złota, aby ostatecznie zażegnać suszę, jednak z drugiej strony mokre i wietrzne dni nie będą zbyt korzystnie wpływać na nasz nastrój. Niestety, zawsze jest coś za coś.

Kwiecień 2016

Pierwszy iście wiosenny miesiąc będzie ciepły, ale raczej bez temperaturowych rewelacji. Z pewnością najważniejszym zjawiskiem będą częste i obfite deszcze. Zapowiada się tym samym bardzo mokry początek wiosny.

Maj 2016

W maju będzie jak w raju? Nie do końca, bo aura może nam spłatać figla. Wszystko wskazuje na to, że temperatury, choć będą wysokie, to jednak będą się mieścić w normie wieloletniej. Ale nie temperatura, lecz opady będą tematem numer jeden.

Niektóre modele prognostyczne wskazują, że maj miałby się zapisać bardzo mokro, głównie za sprawą tzw. niżów genueńskich. Jeśli się to potwierdzi, to może wystąpić zagrożenie powodziowe, podobnie jak miało to miejsce w 2010 roku.

Czerwiec 2016

Pierwszy letni miesiąc będzie ciepły, ale i mokry. To za sprawą burz, które pojawiać się będą nad naszymi miejscowościami częściej niż zwykle. Z ich powodu sumy opadów mogą przekraczać normę wieloletnią. Nie zabraknie jednak słonecznych dni.

Źródło:

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.