Gorzów Wielkopolski

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Lipiec

Czy lipiec będzie równie gorący i słoneczny, co ubiegłoroczny? Wszystko na to wskazuje. Większość modeli prognozuje średnie temperatury powietrza powyżej normy wieloletniej. Możemy więc liczyć na dłuższe okresy gorącej, a nawet upalnej pogody. Nie możemy jednak obiecać, że piękna pogoda będzie panować podczas Waszego urlopu, bo dwa tygodnie to jednak na tyle długi okres, że pogoda może się podczas niego zmieniać i to nie raz.

Nadal będzie sucho, szczególnie w województwach zachodnich i północnych, czyli tam, gdzie niedostatek opadów panuje już od wiosny. Więcej deszczu spadnie na południu kraju, zwłaszcza w górach. Nie można wykluczyć, że będzie tam przynajmniej nieco bardziej wilgotno niż zwykle.

Sierpień

To będzie prawdopodobnie najgorętszy miesiąc wakacji. Temperatury będą znacząco przekraczać normę wieloletnią. Utrzyma się również dominacja suchej aury, którą jednak od czasu do czasu będą przerywać gwałtowne burze z ulewami, gradem i porywistym wiatrem.

Sierpień ma sporą szansę zapisać się jako najgorętszy przynajmniej od 13 lat. Jako, że w przeciwieństwie do lipca, w sierpniu nie notowaliśmy jeszcze średniej miesięcznej przekraczającej 3 stopnie powyżej normy wieloletniej, to tego typu anomalia może się zdarzyć już w tym sezonie. Ale czy tak będzie?

Wrzesień

Wczesna jesień nie przyniesie od razu ochłodzenia, ale nie będzie też zbyt gorąco. Wrzesień powinien się zapisać w normie temperaturowej. Będzie natomiast więcej i częściej padać. Jednak będzie to musztarda po obiedzie, bo stanie się to już po żniwach.

Październik

Przyzwyczailiśmy się do wyjątkowo ciepłych, słonecznych i suchych okresów złotej jesieni. Tegoroczna będzie bardzo podobna, co powinno nas wszystkich ucieszyć. Tym samym szaruga opóźni się i oby jak najbardziej.

Listopad

Nic nie wskazuje, aby miał być zimny i śnieżny, a wręcz przeciwnie. Z prognoz wynika, że będzie stanowić kontynuację ciepłego października,  z tym wyjątkiem, że będzie nieco częściej padać, zwłaszcza na północy kraju. Nie obejdzie się też bez porywistego wiatru.

Grudzień

Czyżby trzecia z rzędu łagodna zima? A może zdecydowanie najcieplejsza spośród nich? Na chwilę obecną prognozy są pomyślne dla tych, którzy lubią początek zimy w ciepłym wydaniu. Jednak wysokie temperatury przypłacimy częstymi opadami i silniejszym wiatrem. Na bardziej szczegółowe prognozy na porę zimową będziemy jeszcze musieli poczekać.

Źródło:

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.