Włodawa

Ostrzeżenie

Dla tego województwa przed:Wiatrem

Zobacz ostrzeżenie

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Kwiecień 2015

Kwiecień, zgodnie z ostrzeżeniami, rozpocznie się chłodno. Przez całą pierwszą dekadę miesiąca spodziewamy się, że temperatura może nie przekraczać 5 stopni. Nocami i o porankach pojawiać się będą przymrozki, na szczęście niewielkie.

Mimo to wystarczą, aby sypał śnieg. Za dnia pokrywa śnieżna, która może się pojawiać w większości regionów kraju, będzie się roztapiać. Ale tylko po to, aby w nocy znów zamarzać. Oznacza to bardzo niebezpieczne zjawiska lodowe.

Zimowo-przedwiosenna aura będzie nam towarzyszyć także podczas Wielkanocy, więc w niektórych regionach Polski może być bardziej zimowo niż podczas Bożego Narodzenia. W drugiej dekadzie kwietnia ociepli się, ale do pełni szczęścia będzie daleko. Temperatura nie powinna przekraczać 10 stopni, a to dla nas wciąż za mało.

Częściej będzie padać deszcz, a rzadziej deszcz ze śniegiem i śnieg, jednak nocami i o porankach te drugie opady nadal mogą się pojawiać. W dodatku temperaturę odczuwalną będzie obniżać pochmurne niebo i porywisty wiatr. Pogoda iście przeziębieniowa.

Dopiero druga połowa kwietnia przyniesie więcej cieplejszych dni, ale póki co jest zbyt wcześnie, aby przewidywać czy temperatury wynagrodzą nam nieprzyjemności z pierwszej połowy miesiąca. Jeśli nie, to kwiecień zapisze się jako najzimniejszy co najmniej od 12 lat. Jeśli zaś dopełni do temperaturowej normy, to będzie najchłodniejszym od 2 lat.

To fatalna wiadomość dla rolników, zwłaszcza, że wczesne nadejście wiosny spowodowało przyspieszoną wegetację. Teraz, gdy rośliny zaczęły wschodzić, nagle oziębi się i spadnie śnieg. Jeśli sytuacja atmosferyczna okaże się szczególnie trudna, tegoroczne plony mogą być dużo mniejsze niż w ostatnich latach, a to może oznaczać wzrost cen żywności. Pozostaje mieć nadzieję, że prognozy się nie potwierdzą.

Maj 2015

Maj zapowiada się równie nieprzyjemnie. Prognozy wskazują, że będzie chłodno i deszczowo. Byłby to pierwszy maj od 5 lat z temperaturą poniżej normy.

Czerwiec 2015

Znacznie korzystniejsze są prognozy na czerwiec, które wieszczą o wiele wyższe temperatury niż przed rokiem. Jednocześnie spodziewamy się wcześniejszego sezonu na gwałtowne burze.

Lipiec 2015

Czy lipiec będzie równie gorący i słoneczny, co ubiegłoroczny? Wszystko na to wskazuje. Większość modeli prognozuje średnie temperatury powietrza powyżej normy wieloletniej. Jednak na szczegółowe prognozy będziemy jeszcze musieli trochę poczekać.

Źródło: 

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.