Włodawa

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać śnieg i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Prognoza temperatury

W maju będzie jak w raju? Nie do końca, bo aura może nam spłatać figla. Wszystko wskazuje na to, że temperatury, choć będą wysokie i bardzo wysokie, to jednak na skutek większych nocnych ochłodzeń, ostatecznie w większości kraju będą tylko nieznacznie przekraczać normę wieloletnią.

Czerwiec zapowiada się w normie temperaturowej, a z uwagi na to, że będzie mokry, może być odczuwany jako chłodny. Miejmy nadzieję, że prognozy jeszcze się zmienią.

Lipiec również z temperaturami, które będą balansować na poziomie normy, jednak częste i obfite opady nas nie opuszczą, wobec czego w subiektywnym odczuciu może być nam chłodno, zwłaszcza jeśli zamierzamy spędzić urlop nad morzem. Ostatnie sezony letnie nas wypieściły nadzwyczaj wysokimi temperaturami, więc ich powrót do normy możemy odebrać jako ochłodzenie.

Prognoza sumy opadów

Suszy nie widać, a więc powtórki z ubiegłego roku raczej nie będzie. Kwiecień w większości regionów przyniósł sporo opadów. Podobne będą też maj, czerwiec i lipiec. Nie wszędzie opady będą potrzebne na polach uprawnych. Może dojść do sytuacji, że tak samo, jak przed rokiem szkodził niedostatek deszczu, tak w tym sezonie szkody będzie powodować jego nadmiar.

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.