Włodawa

Ostrzeżenie

Dla tego województwa przed:Mrozem

Zobacz ostrzeżenie

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać śnieg i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 24 grudnia, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Listopad 2015

Nic nie wskazuje na to, aby miał być zimny i śnieżny, a wręcz przeciwnie. Temperatura nadal będzie się utrzymywać nieco powyżej normy wieloletniej, a to oznacza, że możemy liczyć na cieplejsze powietrze aniżeli zazwyczaj o tej porze roku.

Listopad rozpocznie się sucho, jednak z biegiem dni sytuacja związana z opadami zacznie się zmieniać. W drugiej połowie miesiąca padać będzie częściej i obficiej, w dodatku silniej powieje. Susza powinna być łagodzona. Szczególnie zadowoleni powinni być rolnicy z północnych regionów kraju, gdzie opady będą największe. Im dalej na południe, tym padać będzie mniej, a to z powodu częstych wizyt wiatru halnego, a więc suchego i ciepłego wiatru.

Grudzień 2015

Pierwszy miesiąc klimatologicznej zimy będzie bardziej jesienny niż zimowy. Oczywiście pojawią się opady śniegu, a krajobrazy zabielą się, jednak nie ma nawet co liczyć na długotrwałe utrzymywanie się pokrywy śnieżnej. Częściej padać będzie deszcz, niż sypać śnieg, a temperatura będzie przeważnie dodatnia.

Za łagodne wydanie tego miesiąca przypłacimy pochmurną, mokrą i wietrzną aurą. Nie można wykluczyć, że będziemy musieli się zmagać z przynajmniej jednym niebezpiecznym orkanem.

Styczeń 2016

Jeśli prognozy globalnych modeli się potwierdzą, to czeka nas najcieplejszy lub jeden z najcieplejszych styczni w historii polskiej meteorologii. Nadzwyczaj łagodny miesiąc uważany za najzimniejszy w roku, spodziewany jest nie tylko w Polsce, lecz na przeważającym obszarze Europy. Jednak musimy się liczyć z tym, że będzie często i obficie padać deszcz, a wichury mogą powodować szkody materialne.

Luty 2016

To będzie miesiąc pogodowych anomalii. Po pierwsze spodziewamy się nadzwyczaj wysokich temperatur, które w niczym nie będą przypominać lutego. W porywach halnego termometry na południu kraju mogą pokazywać powyżej 15 stopni.

Po drugie będzie bardzo mokro. Dominować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Miesięczna norma opadów może być przekroczona nawet kilkukrotnie, a trzeba podkreślić, że luty na przeważającym obszarze kraju jest zazwyczaj najsuchszym miesiącem w roku.

Bardzo ciepło i mokro będzie za sprawą częstych układów niżowych, które przynosić nam będą także gwałtowne wahania ciśnienia i porywiste wiatry od wybrzeży Bałtyku aż po szczyty górskie.

Marzec 2016

Wiosna trzeci rok z rzędu nadejdzie wcześniej niż zazwyczaj powinna. Temperatury będą bardzo przyjemne, ale do pełni szczęścia zabraknie nam pogodnego nieba. Po wyjątkowo mokrym lutym, również marzec zapisze się jako wyjątkowo wilgotny.

Z jednej strony do dobra wiadomość, bo przed sezonem wegetacyjnym każda kropla wody będzie na wagę złota, aby ostatecznie zażegnać suszę, jednak z drugiej strony mokre i wietrzne dni nie będą zbyt korzystnie wpływać na nasz nastrój. Niestety, zawsze jest coś za coś.

Kwiecień 2016

Pierwszy iście wiosenny miesiąc będzie ciepły, ale raczej bez temperaturowych rewelacji. Z pewnością najważniejszym zjawiskiem będą częste i obfite deszcze. Zapowiada się tym samym bardzo mokry początek wiosny.

Źródło:

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.