Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

POGODA NA ŻYWO - najnowsze wiadomości przez całą dobę

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie.

Śnieg zacznie przechodzić w deszcz

Na zachodzie pada deszcz, a na pozostałym obszarze śnieg. Jednak z biegiem nocy rodzaj opadów ulegnie zmianie wraz z przejściem temperatury z wartości ujemnych na dodatnie. Śnieg przejdzie w deszcz, jedynie na północnym wschodzie nadal będzie prószy śnieg. W środę spodziewamy się opadów deszczu i mżawki, tylko na północnym wschodzie nadal będzie śnieżyć. Warunki drogowe są trudne, kierowcy powinni zachować ostrożność.

Fot. Max Pixel.

Lodowe wodospady w Chinach

Zabieramy Was do Chin, aby podziwiać wspaniałe lodowe wodospady.

Kolejna lawina zeszła na hotel w Alpach

Lawina śnieżna zeszła na hotel w alpejskiej miejscowości Ramsau am Dachstein w Austrii. Aż trudno uwierzyć, oglądając poniższy materiał filmowy, że nikomu nic się nie stało. W momencie wdzierania się mas śniegu do budynku, znajdowało się w nim około 60 osób. Zniszczona jest główna jadalnia, w której zaledwie 4 godziny wcześniej śniadanie spożywały tłumy gości.

30 cm śniegu na Górnym Śląsku

Najmocniej sypie w tej chwili na Górnym Śląsku i nad Zatoką Gdańską. Od wielu godzin przechodzą tam śnieżyce z prawdziwego zdarzenia, które powodują paraliż na drogach. W Katowicach miejscami pokrywa śnieżna ma już 30 cm grubości. Śnieżnie jest też na Podlasiu. W Białymstoku leży prawie 20 cm śniegu. Zobaczcie zdjęcia od naszych czytelników.

Zima w Białymstoku. Fot. Marcin Czajkowski / TwojaPogoda.pl
Zima w Białymstoku. Fot. Marcin Czajkowski / TwojaPogoda.pl
30 cm śniegu na Górnym Śląsku. Fot. Damian Dąbrowski / TwojaPogoda.pl

Deszcz, śnieg i silny wiatr

Na zachodzie kraju, gdzie jeszcze rano przechodziły zawieje śnieżne, ociepliło się do 3-5 stopni, a śnieg przeszedł w deszcz. Śnieżyce i zawieje śnieżne przemieściły się nad regiony południowe i centralne. Sypie też na Kujawach i wschodnim Pomorzu. Przy silnym wietrze dochodzi do zawiei, które ograniczają widzialność. Temperatura oscyluje tam w okolicach zera. Warunki drogowe mogą być trudne.

Fot. TwojaPogoda.pl

Oblodzenie jest bardzo groźne

Oblodzenie to bardzo niebezpieczne zjawisko, z którym mamy ostatnio często do czynienia, gdy po dodatnich temperaturach, opadach deszczu i roztopach w ciągu dnia, nadchodzi noc z mrozem. Drogi i chodniki pokrywa wówczas warstwa lodu. Zobaczcie, do jakich groźnych sytuacji może to zjawisko doprowadzać:

Poznaj wszystkie zjawiska atmosferyczne, które występują zimą, a o których nic nie wiesz

Mamy zimę, skrobiemy szyby w autach i zachwycamy się szadzią oblepiającą drzewa. Większość z nas nie potrafi jednak odróżnić szronu, szadzi, krupy i gołoledzi. Mamy dla Was mały poradnik, który wyjaśni co jest czym.

Fot. TwojaPogoda.pl

Większość z nas ma spore kłopoty z odróżnieniem szronu od szadzi, czy też krupy śnieżnej od śniegu ziarnistego i gradu. Postanowiliśmy poszerzyć Wasze horyzonty, bo być może kiedyś z tego powodu zabłyśniecie... Zobacz cały artykuł >>>

Gdy piorun uderza w drzewo

Jak wygląda uderzenie pioruna w drzewo? Ukazuje to poniższe zdjęcie z miejscowości Rossdorf w Niemczech. Energia jest tak duża, że soki zawarte w korze zaczynają wrzeć, rozsadzając ją od wewnątrz. Osoby, które schronią się pod drzewem mogą zostać śmiertelnie porażone.

Fot. Gerald Sobota / Echo Online.

Chcą dokarmiać ptaki, ale nieświadomie je zabijają. „Chleb to najgorsze, co można im podać”

Zimą dzikie zwierzęta potrzebują naszego wsparcia, dlatego warto pomyśleć o ich dokarmianiu. Jednak róbmy to z głową, ponieważ zamiast pomóc, możemy im zaszkodzić. Czym najlepiej dokarmiać ptaki, a czego nie wolno im podawać?

Fot. TwojaPogoda.pl

Każdej zimy nad rzekami i stawami lub też po parkach spacerują osoby, często całe rodziny, którym na sercu leży los ptaków, mających trudności ze znalezieniem pokarmu, gdy panuje mróz i leży śnieg... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Piękno szronu

Na szron zwykle nie zwracamy uwagi, chyba, że skrobiemy szyby w samochodzie i wówczas na jego widok bluzgamy. Jednak, gdy się przyjrzymy, dostrzeżemy jego piękno. Osadza się na krawędziach traw i innych drobnych roślin.

Fot. TwojaPogoda.pl

Lech, miasto zasypane

Miejscowość Lech w austriackim Vorarlbergu, przez kilka dni była odcięta od świata przez gigantyczne zaspy śnieżne, które w wielu miejscach miały wysokość kilku metrów. Nie sposób było przez nie ani przejść, ani też przejechać.

Choć sytuacja zaczęła się poprawiać, to jednak mieszkańcy w dalszym ciągu odśnieżają swoje domy zasypane śniegiem niekiedy po same dachy. Tymczasem godziny do kolejnych śnieżyc są już policzone.

Oto SunLight, największe na świecie sztuczne Słońce, które powstało w Niemczech

Niemcy intensywnie pracują nad rozwojem technologii fuzji jądrowej, która ma zapewnić światu praktycznie nieograniczoną, tanią i ekologiczną energię elektryczną. Na razie jednak zbudowali nieco inne sztuczne słońce.

Fot. DLR.

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Kosmicznego (DLR) prowadzą eksperymenty z nieco inną technologią, ale z identycznym celem. Jest nią instalacja o wymownej nazwie SunLight. Składa się ona z aż 149 silnych, ksenonowych reflektorów punktowych. Emitują one skupione w jednym punkcie światło o mocny... Zobacz cały artykuł >>>

Dalsze śnieżyce i zawieje śnieżne

Nad zachodnimi, południowymi i północno-wschodnimi regionami kraju przechodzą opady śniegu, które chwilami mają charakter śnieżyc i zawiei śnieżnych. Przy temperaturze na poziomie zera płatki śniegu mają duże rozmiary, są puchate i idealnie się lepią. Najwięcej śniegu leży teraz na wschodzie kraju, miejscami 15 cm i od wczoraj było go nawet 8 cm.

Już za tydzień całkowite zaćmienie Księżyca. Jak, gdzie i kiedy obserwować to zjawisko?

Wszyscy przygotowujemy się na kolejne całkowite zaćmienie Księżyca, które będziemy podziwiać już za tydzień, o ile oczywiście całego spektaklu nie popsuje nam pogoda. No właśnie, jakiej aury powinniśmy się spodziewać?

Maksymalna faza całkowitego zaćmienia Księżyca. Fot. NASA.

W najbliższy poniedziałek czeka nas wyjątkowe wydarzenie astronomiczne. Ujrzymy całkowite zaćmienie Księżyca. Apetyt jest duży, ponieważ wciąż czujemy niedosyt podziwiania najdłuższego zaćmienia w tym stuleciu... Zobacz cały artykuł >>>

Kolejne zawieje śnieżne w Alpach

Dosłownie na chwilę w Alpach pogoda poprawiła się, dając czas służbom na odśnieżenie dróg prowadzących do popularnych kurortów narciarskich, a uwięzionym turystom na ewakuację. Już nadciągnęły kolejne potężne zawieje śnieżne, które wyglądają tak, jak na nagraniu z Austrii:

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i północnym wschodzie występują opady śniegu, które na ogół mają charakter przelotny, ale chwilami duże natężenie. Przy silnych podmuchach wiatru z kierunku zachodniego zmieniają się w zawieje śnieżne, ograniczające widzialność. Temperatura na południu i wschodzie oscyluje na niewielkim minusie, zaś na zachodzie i północy na plusie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 stycznia 2019 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

63 stopnie mrozu na Syberii

We wschodniej Syberii mróz osiągnął swoje doroczne apogeum. Temperatura w Ojmiakonie spadła aż do minus 63 stopni. Biegun zimna odwiedzają właśnie turyści z całego świata, m.in. ultramaratończycy z Włoch i Mołdawii, których celem jest przebiegnięcie kilkudziesięciu kilometrów w potwornym mrozie.

Fot. Facebook / Yakutia.com

Tymczasem w Jakucku, największym mieście regionu, dzieci jak gdyby nigdy nic bawią się na 53-stopniowym mrozie:

Podczas halnego w górach

Dlaczego podczas porywistego wiatru w górach wstrzymywane są kolejki linowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie oglądając poniższe nagranie. Właśnie dlatego, nawet jeśli niebo jest pogodne, zawsze sprawdźcie prognozę pogody, ponieważ wysoko w górach zwykle wieje mocniej niż w dolinach i Wasza wycieczka kolejką linową może stanąć pod znakiem zapytania.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po ciągłych i dużych wahaniach ciśnienia, dzisiaj wreszcie stabilizacja. W tej chwili barometry pokazują od 993 hPa (niskie) na północnym wschodzie do 1008 hPa (lekko obniżone) na południowym zachodzie kraju. Biomet zacznie się poprawiać.

Niezwykłe chmury nad Alpami

Niesamowite chmury soczewkowate, zwane też obłokami lentikularnymi, zawisły nieruchomo nad Dolomitami w południowej części Tyrolu w Alpach. Chmury tworzą się na skutek silnych pionowych ruchów powietrza i są uwielbiane przez szybowników, którzy za ich sprawą mogą wznosić się na duże wysokości w tzw kominach powietrznych.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Chiara Rostellato.

Błyskawice w środku zimy

W ciągu ostatniej doby zagrzmiało, co w styczniu nie jest częstym zjawiskiem. Błyskawice przecięły niebo głównie w województwach zachodnich, południowych i centralnych, co możecie zobaczyć na poniższej mapie.

Pioruny niosły wypiętrzone chmury burzowe, z którymi związane były też opady deszczu i śniegu. Miejscami mieliśmy najprawdziwsze burze śnieżne. Tak wyglądała chmura burzowa, która nadciągnęła nad Warszawę, przed godziną 15:00 przynosząc intensywną zawieję śnieżną.

Chmura burzowa nad rejonem Warszawy. Fot. Grzegorz / TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo i chcesz się nimi podzielić?
Wyślij do nas

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda