Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

POGODA NA ŻYWO - najnowsze wiadomości przez całą dobę

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie.

Podróż przez jesienną Polskę

Przemierzyliśmy niemal całą Polskę, aby pokazać Wam na zdjęciach, jak pięknie jest jesienią w lasach, wśród pól i łąk oraz nad jeziorami i rzekami. Zobaczcie i zachwyćcie się tą feerią barw.

W krainie rysia

Fotopułapka uwieczniła rysia, który z gracją przechadzał się po bieszczadzkim lesie.

Space Tango za 2 lata otworzy pierwszą autonomiczną fabrykę w kosmosie

Firma z amerykańskiego Kentucky zamierza stworzyć na ziemskiej robicie całą flotę autonomicznych fabryk, w których będzie produkować urządzenia przyszłości.

Fot. Space Tango.

Przewagą kapsuł ST-42 od Space Tango nad ziemskimi fabrykami ma być możliwość produkcji zaawansowanych materiałów i urządzeń w warunkach mikrograwitacji, dzięki czemu będą one znacznie wydajniejsze... Zobacz cały artykuł >>>

Zza chmur wyjrzało Słońce

Godziny południowe przynoszą nam przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Słoneczko wyjrzało zza chmur w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu i Lubelszczyźnie. W tym ostatnim regionie rozstąpienie się chmur ujawniło na poniższym zdjęciu satelitarnym pokrywę śnieżną, która zaczęła się tam tworzyć w minioną niedzielę. Leżą tam przeważnie 2 cm białego puchu. Niebawem rozpogodzi się też na zachodzie i północy kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 listopada 2018 o godzinie 12:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Piękna panorama Tatr

Wspaniałe krajobrazy panują dzisiaj na Podhalu, z którego roztacza się iście zimowa panorama na Tatry. Doliny są spowite delikatną mgiełką, która powstaje na skutek parowania spadłego wczoraj śniegu, którego grubość sięga około 5 cm.

Fot. Zol.pl / ZAKOPANEonline

Równie zapierającą dech panoramę możecie zobaczyć z Polany Głodówka:

Fot. rafalraczynski.com.pl / Rafał Raczyński.

Przed nami niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenie przed czarnym lodem, który może powodować wypadki

Temperatura jest coraz niższa, wahając się między plusami za dnia i minusami w nocy, co stwarza bardzo poważne zagrożenie na kierowców, jak i pieszych. Niebawem sytuację pogarszać będzie czarny lód. Co to za zjawisko i dlaczego jest groźne?

Fot. Max Pixel.

Padać będzie przy temperaturze około zera, na niżej położonych obszarach będzie nieznacznie na plusie, a na wyżej położonych lekko na minusie. To oznacza zarówno deszcz, deszcz ze śniegiem, śnieg, a nawet krupę śnieżną. Podczas jazdy przez region nie bądźcie zaskoczeni częstą i nagłą zmianą rodzaju opadu... Zobacz cały artykuł >>>

Niekończący się spektakl na niebie

Nigdy nie znudzi się nam podziwianie tego, co dzieje się na niebie.

Dramatyczna powódź na pustyni

W Arabii Saudyjskiej ostatnim typem pogody, którego można się spodziewać, jest z pewnością ulewny deszcz, a zwłaszcza taki, który kończy się powodzią. Jednak ostatnie dni przyniosły aurę, która zdarza się niezwykle rzadko. Błyskawiczne powodzie porywały samochody wraz z ludźmi, a także wielbłądy. Zobaczcie te dramatyczne sceny.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w całym kraju jest pochmurny, ale tylko miejscami na Podlasiu występują słabe opady deszczu. Wiatr wieje chwilami porywiście z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na południowym wschodzie do 3 stopni na północnym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 listopada 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Skandynawia? Nie! Grecja

Po ostatnich śnieżycach, które nawiedziły wyżej położone obszary Grecji, wiele lokalnych dróg jest całkowicie nieprzejezdnych. Nawet wydawałoby się pojazdy wprost stworzone do trudnych zimowych warunków nie dają sobie rady z takimi ilościami białego puchu. Zobaczcie, jak się jeździ, a raczej nie jeździ, po Grecji.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, ale lada godzina zacznie się obniżać. Do wieczora spadnie średnio o 5 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1020 hPa na południu do 1031 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostają niekorzystne.

Skąd my to znamy :)

A jednak trzeba ostrzegać niektórych kierowców, bo wystarczy płatek śniegu, aby doszło do paraliżu na drogach...

Fot. Facebook / Severe Weather Europe.

Olbrzymie fale na Azorach

Portugalski archipelag na Atlantyku nawiedził głęboki niż atmosferyczny, który przyniósł ulewne deszcze i porywiste wiatry, osiągające nawet 150 km/h. Na wybrzeżach szalał potężny sztorm generujący olbrzymie, 13-metrowe fale.

Niebezpieczne ulewy i śnieżyce

Na południu Europy spodziewane są w następnych dniach ulewne deszcze, które mogą powodować kolejne podtopienia i powodzie. Najtrudniejsza sytuacja panować będzie na południu Francji, we Włoszech i na wybrzeżach wschodniego Adriatyku. Z kolei wysoko w Alpach przejdą śnieżyce, podczas których przyrost pokrywy śnieżnej może sięgać nawet 30 cm. Wybierając się w każde z tych miejsc zachowajcie ostrożność.

Na Grenlandii cieplej niż u nas

W ostatnich dniach dużo cieplej niż u nas było na dalekiej północy. Na Grenlandii za sprawą napływu nadzwyczaj ciepłej masy powietrza z południa, termometry pokazały nawet 7 stopni. Jeszcze cieplej było na Islandii, gdzie odnotowano w cieniu aż 18 stopni! Dla porównania u nas były miejsca, gdzie panował całodobowy mróz, a na przeważającym obszarze kraju temperatura nie była w stanie przekroczyć 5 stopni.

Fot. Max Pixel.

Tatry z chmurową czapeczką

W sobotę nad szczytami Tatr pojawiła się malownicza czapeczka z chmur.

Tajfun Samuel nad Filipinami

Tajfun imieniem Samuel przechodzi nad Filipinami. Przynosi gwałtowne burze, ulewne deszcze i huraganowe wiatry w środkowej części tego wyspiarskiego kraju. Zagrożona powodzią jest m.in. stolica Manila. Meteorolodzy ostrzegają przed masowymi przerwami w dostawach prądu, a także utrudnieniami w transporcie drogowym, lotniczym i morskim. Tak tajfun Samuel prezentuje się na zdjęciu satelitarnym:

Fot. Himawari-8.

Naukowcy przyznają się do wpadki. Wyniki badań nt. ogrzewania się oceanów były błędne

Kilka tygodni temu na łamach pisma "Nature" opublikowano artykuł sugerujący, że Ziemia jest znacznie bardziej wrażliwa na emisję gazów cieplarnianych niż dotychczas sądzono. Teraz naukowcy przyznają, że w badaniach popełnili duży błąd.

Fot. Max Pixel.

Na łamach prestiżowego pisma naukowego "Nature" naukowcy z Uniwersytetu Princeton oraz Instytutu Oceanografii Scrippsa na Uniwersytecie Kalifornijskim opublikowali w październiku wyniki swoich badań nad wpływem dwutlenku węgla na ogrzewanie się światowych oceanów... Zobacz cały artykuł >>>

Tornado w Nowej Zelandii

Superkomórka burzowa przechodząca nad miastem Canterbury w Nowej Zelandii, przyniosła ze sobą potężną ulewę, błyskawice, grad, a nawet trąbę powietrzną. Jest to w tej okolicy na tyle rzadko spotykane zjawisko, że osoba je filmująca nie przebierała w słowach.

Pod lodami Grenlandii spoczywa wielki krater. Planetoida uderzyła, gdy człowiek dotarł do Ameryki

Tego się nie spodziewali. Naukowcy odkryli pod czapą lodową Grenlandii jeden z największych i najmłodszych kraterów uderzeniowych na Ziemi. Powstał wówczas, gdy człowiek po raz pierwszy rozprzestrzenił się po Ameryce.

Fot. Max Pixel.

Operacja "IceBridge" to kilkuletni projekt prowadzony z wielkich rozmachem przez NASA. W jego ramach za pomocą samolotów badawczych wykonano niezwykle dokładne zdjęcia radarowe czapy lodowej... Zobacz cały artykuł >>>

Jesienne klimaty w Polsce

Zobaczcie całą esencję tegorocznej jesieni w obiektywie.

Erupcja zabójczego wulkanu

Wulkan Ognia (Fuego) w Gwatemali w Ameryce Środkowej znów daje o sobie znać. Z powodu jego kolejnej erupcji wezwano do natychmiastowej ewakuacji przeszło 2 tysiące osób. Nikt nie bagatelizuje ostrzeżeń władz, ponieważ każdy pamięta to, co stało się latem, gdy nagły wybuch spowodował śmierć 200 osób i zniszczenie wielu wiosek. Oto, co się wtedy działo:

Obserwatorium Arecibo wyśle nową wiadomość o ludzkości do obcej cywilizacji

Naukowcy z programu SETI przygotowali konkurs dla młodych entuzjastów eksploracji kosmosu, którego celem jest stworzenie nowego komunikatu o ludzkości dla obcej cywilizacji.

Fot. Max Pixel.

Pierwszy, oryginalny komunikat został wysłany w 1974 roku z Obserwatorium Arecibo w Portoryko za pomocą największego wówczas ziemskiego radioteleskopu. W przekazie radiowym wysłanym w stronę kulistej gromady gwiazd M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa znalazły się dość intrygujące piktogramy przygotowane przez... Zobacz cały artykuł >>>

Zasłona dymna

Wystarczy jeden komin, aby zatruć powietrze w całej okolicy. Wystarczy też wymiana jednego "kopciucha", aby można było oddychać swobodniej, a przez to być zdrowszym i żyć dłużej.

Ranne boćki zimują w Polsce

Pierwszy w tym sezonie śnieg spadł wczoraj na Lubelszczyźnie. Zaskoczył niepełnosprawne bociany, które nie odleciały do ciepłych krajów i zmuszone są zimę spędzić w naszym kraju. Przygarnął je ośrodek rehabilitacji bocianów, należący do stowarzyszenia "Szansa dla Bociana" w Kozubszczyźnie. Zobaczcie, jak boćki radzą sobie w niezwykłej dla nich scenerii.

Koszmar! Tysiąc ofiar pożarów

Liczba osób zaginionych w wielkich pożarach trawiących Kalifornię sięga już tysiąca. Dotychczas potwierdzono śmierć 80 osób. Spłonął obszar o powierzchni 600 kilometrów kwadratowych, a więc większy od Warszawy. Strawionych zostało 12 tysięcy budynków. Wiele rodzin straciło dach nad głową. W ogniu stanęło m.in. Malibu. Nad regionem słynącym z pięknych plaż unosiły się słupy dymu. Ten przerażający obraz możecie zobaczyć na przyspieszonym nagraniu.

prognoza polsat news

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo i chcesz się nimi podzielić?
Wyślij do nas

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda