Bilanse pogodowe

Temperatura na świecie bije wszelkie historyczne rekordy

18 marca 2016, 09:08

W ciągu ostatniego roku średnia temperatura na świecie wzrosła niemal o tyle samo, co przez ostatnie stulecie. Klimatolodzy mówią o realizowaniu się najczarniejszego scenariusza zmian klimatycznych, których nie będziemy już w stanie powstrzymać.

Trzecia z rzędu łagodna zima, wśród najcieplejszych

1 marca 2016, 08:23

Nasze prognozy sprawdziły się co do joty. Meteorologiczna zima okazała się trzecią łagodną z rzędu i zarazem trzecią najcieplejszą w okresie powojennym. Zamiast wielodniowych mrozów i śniegów mieliśmy niemal niekończące się przedwiośnie.

Luty był miejscami najcieplejszy od 50 lat i wyjątkowo mokry

1 marca 2016, 07:11

Za nami luty, ostatni miesiąc wliczający się do meteorologicznej zimy. Zapisał się on nie tylko wśród najcieplejszych, lecz również najbardziej mokrych w historii pomiarów. Gdzie było najcieplej i najbardziej wilgotno? Pora na szczegółowy bilans.

2016 rok zaczyna się rekordowo ciepło. A jaki będzie dalej?

19 lutego 2016, 08:09

2016 rok rozpoczął się cieplej niż 2015. Tak ciepłego stycznia w skali ogólnoświatowej jeszcze nie mieliśmy. Po raz pierwszy w dziejach pomiarów średnia temperatura powietrza przekroczyła 1 stopień powyżej normy wieloletniej. Globalne ocieplenie przyspiesza.

Tak chłodnego stycznia nie mieliśmy w Polsce od 3 lat

14 lutego 2016, 07:17

Tegoroczny styczeń zapisał się z największą anomalią temperatury od 3 lat. Jednak nie było zbyt ciepło, lecz za chłodno. Niemal w całym kraju temperatura była niska, a przez 2 tygodnie leżał śnieg. Gdzie było mokro, a gdzie sucho? Pora na szczegółowy bilans.

Tak ciepłego roku i grudnia w Polsce jeszcze nie było

31 grudnia 2015, 10:37

Kończący się rekordowo ciepły grudzień stał się prawdziwym zwieńczeniem całego 2015 roku, który zapisał się w Polsce jako najcieplejszy w całej ponad 200-letniej historii pomiarów. Skutki ocieplenia klimatu po raz pierwszy odczuł każdy z nas.

Temperatura szaleje. Rekord za rekordem. Co się dzieje?

22 października 2015, 10:26

Rekord goni rekord. 2015 rok poważnie kandyduje do miana najcieplejszego w dziejach meteorologii. Rekordowo ciepło zapisała się pierwsza połowa roku, wiosna i lato, a także sześć miesięcy. Globalne ocieplenie nie tylko postępuje, ale dzieje się to coraz szybciej.

Tragiczny bilans tegorocznego sezonu burzowego

7 października 2015, 08:46

Tegoroczny sezon burzowy okazał się mizerny. Przyczyną były panujące wyże, które sprawiły, że lato okazało się nadzwyczaj suche i słoneczne, a przez to mało burzowe. Pora więc na podsumowanie sezonu i odpowiedź na pytanie, czy może jeszcze zagrzmieć?

Jaki był tegoroczny wrzesień w Polsce? Szczegółowy bilans

5 października 2015, 09:37

Wrzesień rozpoczął się największą falą upałów w historii pomiarów. Nie mogliśmy uwierzyć, że początek jesieni może być aż tak gorący. Część kraju zmagała się z suszą, a inna przeżywała ulewy. Później nadeszły przymrozki. Pora na szczegółowy bilans września.

Tak ciepłego sierpnia nie było od 208 lat. Szczegółowy bilans

10 września 2015, 07:44

Tak ciepłego sierpnia za naszego życia w Polsce jeszcze nie było. Ten wakacyjny miesiąc zapisał się też jako jeden z najsłoneczniejszych i jednocześnie najsuchszych w historii pomiarów. Susza dotknęła rolnictwo, powodując olbrzymie straty. Pora na bilans.

Za nami rekordowa fala upałów. Pora na jej podsumowanie

18 sierpnia 2015, 11:24

Pierwsza połowa sierpnia zapisała się z najdłuższą, a miejscami również najsilniejszą falą upałów w powojennej historii meteorologii. Temperatura sięgała nawet 39 stopni. W niektórych regionach pod znakiem upału tego lata minął cały miesiąc. Pora na bilans.

Miejscami lipiec był najchłodniejszy od 11 lat. Pogodowy bilans

4 sierpnia 2015, 09:49

Jeśli spędziliście lipiec na północy, to mogliście uznać go za chłodny. Jeśli zaś na południu, to było Wam gorąco. Wszędzie zaś rolnicy skarżyli się na posuchę. Pora na szczegółowe podsumowanie lipca. Czy był chłodny, ciepły, a może suchy?

Pierwsza połowa tego roku najcieplejsza w historii pomiarów

21 lipca 2015, 07:03

Żarty się skończyły. Globalne ocieplenie nie tylko nie zatrzymało się, lecz zaczęło przyspieszać. Czerwiec był trzecim rekordowo ciepłym miesiącem w tym roku. W dodatku cała pierwsza połowa roku pobiła historyczny rekord. Naukowcy biją na alarm.

Tak suchego czerwca nie mieliśmy od 9 lat. Pogodowy bilans

3 lipca 2015, 11:16

Czerwiec na większym obszarze kraju był suchy, a nawet bardzo suchy. Rolnicy skarżyli się na niedostatek opadów, który powodował straty w uprawach. Pora na szczegółowe podsumowanie czerwca. Czy był chłodny, ciepły, a może w normie temperaturowej?

Rok, wiosna i maj najcieplejsze w historii pomiarów

19 czerwca 2015, 08:02

Jeszcze nigdy w całej historii pomiarów meteorologicznych, w skali globalnej, nie notowano tak wysokich temperatur powietrza. A to dopiero początek, bo El Niño coraz bardziej "podgrzewa atmosferę", dzięki czemu 2015 rok może się okazać rekordowo ciepły.