Bilanse pogodowe

Tak zimnego listopada nie mieliśmy od 5 lat. Co się stało?

6 grudnia 2016, 08:37

Dlaczego listopad okazał się najchłodniejszy od 5 lat? Czy tylko u nas było tak zimno, a może w całej Europie i na świecie? Pora na podsumowanie minionego miesiąca w skali globalnej. Poznajmy odpowiedź na pytanie, czy ocieplenie klimatu przystopowało?

Tak ponurego października nie było od prawie 20 lat

31 października 2016, 10:35

Tak pochmurnej, deszczowej i chłodnej złotej polskiej jesieni nie mieliśmy od początku tego wieku. Czekaliśmy na słoneczne i ciepłe dni, a doczekaliśmy się aury, która mogła nie jednego przyprawić o sezonową depresję. Dlaczego było aż tak paskudnie?

Ten rok będzie najcieplejszym aż od 115 tysięcy lat!

19 października 2016, 08:27

Nie ma już żadnych wątpliwości, że 2016 rok zapisze się jako najcieplejszy nie tylko w całej historii pomiarów meteorologicznych, lecz również od 115 tysięcy lat. Po raz pierwszy w dziejach to wynik działalności człowieka, a nie samej przyrody.

Takiego lata jeszcze nie było. Rekord za rekordem

21 września 2016, 10:15

Ziemia znajduje się obecnie w najgorętszym okresie, od kiedy prowadzi się ciągłe pomiary meteorologiczne. Sierpień był na świecie już 16. najcieplejszym miesiącem z rzędu. Jaka pogoda panowała na świecie oraz w Polsce w sierpniu i podczas okresu letniego?

W Arktyce druga najmniejsza pokrywa lodowa w historii

17 września 2016, 10:22

W Arktyce pokrywa lodowa w ostatnich dniach osiągnęła swoje doroczne minimum, które jest drugim najmniejszym w całej historii pomiarów. Tak mało morskiego lodu nie było we wrześniu od 4 lat. Wiosną i latem zasięg lodu był rekordowo mały.

Jaki był sierpień? Ciepły czy chłodny? Mokry czy suchy?

4 września 2016, 09:42

Jaka pogoda panowała w sierpniu? Czy było równie sucho, co przed rokiem? Gdzie spadło najwięcej, a gdzie najmniej deszczu. Jakie notowaliśmy temperatury? W których regionach kraju było najcieplej, a w których najchłodniej. Pora na bilans sierpnia.

Tak gorącego lipca na naszej planecie jeszcze nie było

18 sierpnia 2016, 09:48

Mimo, że anomalia El Niño zanikła kilka miesięcy temu, to jednak w dalszym ciągu temperatura bije historyczne rekordy. Lipiec nie dość, że był najcieplejszy od kiedy prowadzi się pomiary, to jeszcze był już 15. rekordowo ciepłym miesiącem z rzędu.

Najgorętsze półrocze na naszej planecie w historii pomiarów

20 lipca 2016, 09:39

Żarty się skończyły. Globalne ocieplenie nie tylko nie zatrzymało się, lecz zaczęło przyspieszać. Czerwiec był już 14. rekordowo ciepłym miesiącem z rzędu. Rekordy posypały się też w skali pór roku, miesięcy, jak i całego roku. Naukowcy biją na alarm.

Podsumowanie pogody wiosną w Polsce i na świecie

20 czerwca 2016, 09:28

Jeszcze nigdy w całej historii pomiarów meteorologicznych, w skali globalnej, nie notowano tak wysokich temperatur powietrza. Rok 2016, wiosna i maj zapisały się rekordowo ciepło. A jaką pogodę mieliśmy wiosną i w minionym miesiącu w Polsce? Sprawdźmy.

Tak ciepłego maja nie było od 23 lat. Gdzie pojawiła się susza?

3 czerwca 2016, 11:35

Maj był bardzo kapryśnym miesiącem. Najpierw przyniósł nam przymrozki, ale zakończył się pierwszym tegorocznym upałem. Na Pomorzu tak ciepłego maja nie mieliśmy od 23 lat. Jednak to nie ciepło, lecz zróżnicowanie opadów odbiło się największym echem.

To już dwunasty z rzędu rekordowo ciepły miesiąc

23 maja 2016, 07:05

Kwiecień okazał się dwunastym z rzędu rekordowo ciepłym miesiącem na naszej planecie. Mieszkańcy Rosji, Grenlandii czy Alaski doświadczali nadzwyczaj wczesnego i zarazem ciepłego początku wiosny. Czy 2016 rok pobije nowy rekord ciepła?

Wielkie roztopy już nie tylko w Arktyce, ale też na Antarktydzie

20 kwietnia 2016, 11:46

Marzec okazał się trzecim z rzędu rekordowo ciepłym miesiącem na naszej planecie. W Arktyce temperatury biły rekordy, podobnie jak zasięg lodu na morzu i lądzie. Mało było też śniegu. Pierwszy raz od lat wielkie roztopy dotknęły też Antarktydę. Co to oznacza?

Jaki był marzec? Ciepły czy zimny? Mokry czy suchy?

13 kwietnia 2016, 09:06

Jaki był pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny? Gdzie okazał się najcieplejszy, a gdzie najzimniejszy? Gdzie przyniósł bardzo dużo opadów, a gdzie było ich jak na lekarstwo? Gdzie było słonecznie, a gdzie pochmurno? Pora na szczegółowy bilans marca.

Szczegółowy bilans zimy. Gdzie była najcieplejsza?

19 marca 2016, 10:15

Pora na szczegółowe podsumowanie tegorocznej zimy, która okazała się jedną z najcieplejszych w historii. Gdzie temperatury były najwyższe, gdzie spadło najwięcej, a gdzie najmniej deszczu i śniegu, a gdzie było najsłoneczniej? Sprawdźmy.

Temperatura na świecie bije wszelkie historyczne rekordy

18 marca 2016, 09:08

W ciągu ostatniego roku średnia temperatura na świecie wzrosła niemal o tyle samo, co przez ostatnie stulecie. Klimatolodzy mówią o realizowaniu się najczarniejszego scenariusza zmian klimatycznych, których nie będziemy już w stanie powstrzymać.